Zlomeniny růstu deska

Definice

Růst deska zlomenina ovlivňuje vrstvu rostoucí tkáně v blízkosti konců dětských dlouhých kostí. Růstové ploténky jsou nejměkčí a nejslabší části skeletu - někdy dokonce slabší než okolní vazy a šlachy. Zranění, které by mohlo způsobit společnou podvrtnutí pro dospělého může způsobit růstové ploténky zlomenina dítěte.

Fraktury růstové ploténky často potřebují okamžitou pomoc, protože mohou ovlivnit, jak bude růst kostí. Nedostatečně upravené epifyzárních zlomenina může mít za následek zlomeniny končí více ohnuté nebo kratší než jeho opačné končetiny. Při správné léčbě, většina zlomenin růstové ploténky hojí bez komplikací.

Příznaky

Většina zlomenin růstové ploténky se vyskytují v kostech prstů, předloktí a bérce. Známky a příznaky zlomeniny růstu desky mohou zahrnovat:

 • Bolest a citlivost, a to zejména v závislosti na tlaku na růstové
 • Neschopnost se pohybovat postiženou oblast nebo zatížit nebo tlak na končetiny
 • Teplo a otok na konci kosti, u společné

Kdy navštívit lékaře
Pokud máte podezření na zlomeninu, aby vaše dítě bylo vyšetřit lékařem. Také se vaše dítě hodnocen, pokud si všimnete viditelné deformity v dětském rukou nebo nohou, nebo pokud vaše dítě má problémy s přehráváním sporty kvůli přetrvávající bolesti.

I když růst deska zlomeniny mohou být zaměněny s podvrtnutí, zlomeniny obvykle bude mít více otoky a přetrvávající bolesti v průběhu času.

Příčiny

Fraktury růstové často jsou způsobeny pádem nebo ránu do končetiny, ke které může dojít v:

 • Dopravní nehoda
 • Konkurenční sporty, jako je fotbal, basketbal, běh, tanec, gymnastika
 • Rekreačních aktivit, jako je jízda na kole, sáňkování, lyžování nebo skateboarding

Fraktury růstové ploténky může občas být způsobeno nadměrným používáním, které mohou nastat v průběhu sportovního tréninku nebo opakované házení.

Rizikové faktory

Fraktury růstové ploténky se vyskytují dvakrát častěji u chlapců jako u dívek, protože holky dokončení roste dříve než chlapci dělat. Ve věku 12 let, růst většiny dívčí desky již vyzrálé a byly nahrazeny s pevnou kostí.

Komplikace

Většina zlomenin růstové ploténky se hojí bez komplikací. Ale tyto faktory mohou zvýšit riziko pokřiveného nebo zakrnělý růst kostí.

 • Závažnost zranění. Pokud je růst deska byla posunuta, zničené nebo rozbitý, riziko deformity končetin je větší.
 • Věk dítěte. Mladší děti mají více let růstu před nimi, takže pokud růst deska je trvale poškozena, je zde větší šance deformity rozvoj. Pokud je dítě téměř hotovo rostoucí, trvalé poškození růstové ploténky může způsobit jen minimální deformace.
 • Umístění zranění. Růstové ploténky kolem kolena jsou citlivější na poškození. Růst deska zlomenina u kolen může způsobit, že noha být krátký nebo křivé, pokud růst deska má trvalé poškození. Rostoucí talířová zranění kolem zápěstí a ramen obvykle hojí bez problémů.

Příprava na vaše jmenování

Pokud vaše dítě je zraněn, může jít rovnou na pohotovost nebo neodkladné péče na klinice. V závislosti na závažnosti přestávky, může lékař, který jako první zkoumá vaše dítě doporučujeme konzultaci s dětským ortopedem.

Zlomeniny růstu deska. Závažnost zranění.
Zlomeniny růstu deska. Závažnost zranění.

Co můžete udělat
Chcete-li připravit se na rozhovor s lékařem, můžete rychle napsat seznam, který zahrnuje:

 • Vašeho dítěte příznaky
 • Jak došlo ke zranění
 • Vaše dítě je klíčové lékařské informace, včetně jakýchkoli jiných zdravotních problémů a názvy všech léků a vitamínů, on nebo ona bere
 • Mezi sportovní nebo rekreační aktivity, ve kterých vaše dítě pravidelně účastní
 • Otázky chcete požádat lékaře

Co můžete očekávat od svého lékaře
Váš lékař může požádat:

 • Jak ke zranění došlo?
 • Kde to bolí?
 • Kolik to bolí?
 • Má něco zmírnit bolest?
 • Byla nějaká bolest v postižené oblasti před zraněním, například při sportu nebo rekreační aktivity?
 • Co máte obavy o vaše dítě návratu ke sportu nebo hře?
 • Došlo předchozí zlomeniny?

Testy a diagnostika

Vzhledem k tomu, růstové ploténky nejsou ztvrdly na pevné kosti, které je obtížné interpretovat z rentgenového záření. Lékaři mohou požádat o rentgeny i zraněné končetiny a na protější končetinu tak, aby mohly být porovnány. Někdy epifyzárních zlomeniny nemůže být vidět na rentgenu. Je-li dítě nabídka na oblasti růstové ploténky, může lékař doporučit sádru nebo dlahu na ochranu končetinu. X-paprsky se znovu o tři až čtyři týdny,, v případě, že se ke zlomenině, bude nová hojení obvykle vidět v té době.

Více-vážná zranění, skeny, které můžete představit měkké tkáně - například magnetické rezonance (MRI), počítačová tomografie (CT) nebo ultrazvukem - lze objednat.

Ošetření a léky

Léčba zlomenin růstové závisí na závažnosti zlomeniny. Nejméně závažné zlomeniny obvykle vyžadují pouze obsazení nebo dlahou. Pokud je zlomenina prochází růstové ploténky nebo jde do kloubu a není dobře uspořádané, chirurgie může být nutná. Růstové ploténky, které jsou chirurgicky rekonstruované může mít větší šanci na obnovu a znovu roste v porovnání s růstovými ploténkami, které jsou ponechány ve špatném postavení.

V době úrazu, je obtížné zjistit, zda je růst deska má trvalé poškození. Lékař Vám může doporučit kontrolu rentgeny několik let po lomu, aby se ujistil růstové ploténky roste přiměřeně. V závislosti na umístění a závažnosti zlomeniny může Vaše dítě potřebovat následné návštěvy do jeho nebo její kosti dokončení roste.

Viz také