Zápach z úst

Definice

Zápach z úst, také volal zápach z úst, může být nepříjemné av některých případech může dokonce způsobit úzkost. Není divu, že skladové regály přetékají žvýkačky, mentolové, ústní vody a dalších výrobků určených k boji špatný dech. Ale mnoho z těchto výrobků jsou pouze dočasná opatření, protože neřeší příčinu problému.

Některé potraviny, zdravotní stav a návyky jsou jednou z příčin špatného dechu. V mnoha případech můžete zlepšit špatný dech, je důsledné správné dentální hygieny. Pokud jednoduchých self-péče techniky neřeší problém, viz váš zubní lékař nebo lékař si být jisti, vážnější podmínka není příčinou vašeho zápach z úst.

Příznaky

Špatný dech pachy se liší v závislosti na zdroji nebo na základní příčinu. Někteří lidé se příliš o jejich dech, i když mají malý nebo žádný zápach úst, zatímco jiní mají špatný dech a nevím to. Vzhledem k tomu, že je obtížné posoudit, jak vaše vlastní dech voní, zeptejte blízkého přítele nebo příbuzného, ​​aby potvrdil své špatné-dech otázky.

Kdy navštívit lékaře
Pokud máte špatný dech, zkontrolovat ústní hygienické návyky. Zkuste že změny životního stylu, jako je čištění zubů a jazyka po jídle, používat zubní nit a pít hodně vody.

Pokud váš špatný dech přetrvává i po provedení těchto změn, viz svého zubního lékaře. Pokud váš lékař podezření na vážnější stav způsobuje špatný dech, on nebo ona může vás odkázat na lékaře, aby zjistit příčinu zápachu.

Příčiny

Většina špatný dech začíná v ústech, a tam je mnoho možných příčin. Patří mezi ně:

 • Food. Rozdělení částic potravy a kolem zubů může zvýšit bakterie a způsobit zápach. Jíst některé potraviny, jako je cibule, česnek a jiné zeleniny a koření, může také způsobit zápach z úst. Po strávení těchto potravin, vstoupí do krevního řečiště, jsou vedeny do plic a poškozovat dech.
 • Tabákové výrobky. Kouření způsobuje vlastní nepříjemný zápach úst. Kuřáci a tabákových výrobků pro orální uživatelé jsou také větší pravděpodobnost, že onemocnění dásní, dalším zdrojem špatného dechu.
 • Špatná zubní hygiena. Pokud nemáte kartáček a dentální nit denně, potravinové částice přetrvávají v ústech, což způsobuje zápach z úst. Bezbarvý, přilnavý bakteriální povlak (plak) tvoří na zubech a pokud ne, setřel, můžete deska dráždit dásně (gingivitis) a nakonec tvoří plaky-plněné kapsy mezi zuby a dásně (paradentóza). Nerovný povrch jazyka také mohou zachycovat bakterie, které produkují pachy. A zubní protézy, které nejsou pravidelně čištěny nebo nesedí správně, může skrývat zápachu způsobující bakterie a potravin částice.
 • Sucho v ústech. Sliny pomáhají čistit ústa, odstranění částic, které mohou způsobit nepříjemných pachů. Stav se nazývá sucho v ústech - také známý jako xerostomie (zeer-o-STOE-me-ah) - může přispět ke špatnému dechu, protože produkce slin se snižuje. Sucho v ústech se přirozeně vyskytuje v průběhu spánku, což vede k "ranní dech", a je ještě horší, pokud budete spát s otevřenými ústy. Některé léky mohou vést k chronické sucho v ústech, jak je problém s slinných žláz a některých onemocnění.
 • Infekce v ústech. Zápach z úst může být způsobeno tím operačních ran po stomatochirurgie, jako odstranění zubu, nebo v důsledku zubního kazu, onemocnění dásní nebo v ústech.
 • Ostatní úst, nosu a krku podmínky. Zápach z úst může občas vyplývají z drobných kamínků, které tvoří v mandlích a jsou pokryty bakteriemi, které produkují páchnoucí chemikálie. Infekce nebo chronické záněty vedlejších nosních dutin v nose nebo krku, které mohou přispět k zatékání hlenu, může také způsobit zápach z úst.
 • Léky. Některé léky mohou nepřímo produkovat nepříjemný zápach z úst tím, že přispívá k sucho v ústech. Jiní mohou být rozděleny v těle uvolnit chemikálie, které mohou být prováděny na svůj dech.
 • Jiné příčiny. Nemoci, jako je například některých druhů rakoviny, a podmínek, jako metabolické poruchy, může způsobit výrazné vůně dechu v důsledku chemických látek, které produkují. Chronická žaludeční kyseliny (refluxní choroba), může být spojeno s zápach z úst. Zápach z úst u malých dětí může být způsobeno tím, cizí tělesa, jako je malá hračka nebo část potravin, podané v nosní dírky.

Příprava na vaše jmenování

Pokud budete mít špatný dech hodnotil svého zubaře, bude vám pomohou následující tipy:

 • Zubní lékaři obecně preferují dopolední schůzky pro testování špatný dech snížit pravděpodobnost, že potraviny, které jedí během dne bude bránit zkoušku.
 • Nejíst, nepít, žvýkat žvýkačku nebo kouř tři hodiny před jmenováním.
 • Nenoste parfémy, vonné vody, nebo vonné rtěnku nebo lesk na rty, do svého jmenování, protože tyto výrobky mohou maskovat veškeré pachy.
 • Pokud jste si vzít antibiotika během posledního měsíce, poraďte se se svým zubním lékařem, zda vaše jmenování musí být přeložen.

Co očekáváte od svého zubaře
Váš zubař bude pravděpodobně začít s hodnocením vaší anamnéze, klást otázky jako například:

 • Kdy jste poprvé začal zažít nepříjemný zápach z úst?
 • Je váš špatný dech příležitostné nebo trvalé?
 • Jak často si čistíte zuby nebo vyčistit zubní protézu?
 • Jak často se vám nit?
 • Jaké druhy potravin jíte?
 • Jaké léky a doplňky berete?
 • Jaké zdravotní podmínky máte?
 • Myslíte si, dýchat ústy?
 • Myslíte si, chrápat?
 • Máte alergie nebo záněty dutin?
 • Co máte podezření, že by mohlo být příčinou špatný dech?
 • Už ostatní lidé si toho všiml a komentoval na zápach z úst?

Testy a diagnostika

Váš zubař bude pravděpodobně cítit jak dech z úst a dech z nosu a míra zápachu na stupnici. Vzhledem k tomu, na zadní straně jazyka je nejčastěji zdrojem zápachu, může Váš lékař také škrabkou a hodnotit jeho zápach.

Existují sofistikované detektory, které mohou identifikovat chemické látky zodpovědné za špatný dech, ale ty nejsou vždy k dispozici.

Ošetření a léky

Špatný dech. Infekce v ústech.
Špatný dech. Infekce v ústech.

Chcete-li snížit zápach z úst, pomoci vyhnout dutin a snížit riziko onemocnění dásní důsledně praktikovat dobré ústní hygieny. Další léčba pro špatný dech může lišit v závislosti na příčině. Pokud váš špatný dech je myšlenka být způsoben základní zdravotní stav, bude Váš lékař pravděpodobně vás odkázat na svého lékaře primární péče.

Za příčiny spojené s orální zdraví, bude Váš lékař s vámi, které vám pomohou lépe regulace tuto podmínku. Zubní opatření mohou zahrnovat:

 • Ústních vod a zubní pasty. Pokud váš špatný dech, je způsobeno nahromaděním bakterií (deska) na vašich zubech, může Váš lékař doporučit ústa vypláchněte, která zabíjí bakterie. Ústních vod obsahující cetylpyridiniumchlorid a ty s chlorhexidinem může zabránit produkci pachů, které způsobují zápach z úst. Váš lékař může také doporučit zubní pastu, která obsahuje antibakteriální činidlo zabít bakterie, které způsobují zubní plak elektřinou.
 • Léčba zubního onemocnění. Pokud Váš lékař zjistí, že máte onemocnění dásní, může být odkazoval se na dásní odborníkem (periodontist). Onemocnění dásní může způsobit, že dásně odtáhnout od zubů, takže hluboko do kapsy, které se hromadí bakterie způsobující zápach. Někdy se tyto bakterie mohou být odstraněny pouze profesionální úklid. Váš zubař může být také doporučujeme výměnu vadných zubní výplně, které mohou být živnou půdou pro bakterie.

Životní styl a domácí opravné prostředky

Omezit nebo jim zabránit špatný dech:

 • Čistit si zuby po jíte. Mějte zubní kartáček při práci používat po jídle. Čistit pomocí fluorid zubní pastu obsahující alespoň dvakrát denně, a to zejména po jídle. Zubní pasta s antibakteriálními vlastnostmi bylo prokázáno, že snižuje špatný dech pachy.
 • Floss alespoň jednou denně. Správné Dentální nitě odstraňuje částice potravy a plaku z mezizubních, pomáhá kontrolovat zápach z úst.
 • Kartáč svůj jazyk. Váš jazyk přístavy bakterie, může tak pečlivě vyčištěny pomoci snížit zápach. Lidé, kteří mají povleklý jazyk z výrazné přemnožení bakterií (z kouření nebo sucho v ústech, například), může mít prospěch z používání jazyka škrabkou. Nebo můžete použít zubní kartáček, který má vestavěný jazyk čistší.
 • Vyčistěte si zubní protézu nebo dentálních pomůcek. Pokud nosíte most nebo částečnou nebo úplnou zubní protézu důkladně vyčistěte alespoň jednou denně nebo podle pokynů svého zubaře. Máte-li zubní držák nebo chrániče zubů, chrániče jej čistit pokaždé, když ji budete do pusy. Váš zubní lékař může doporučit nejlepší čistící prostředek.
 • . Vyhněte se sucho v ústech Aby vaše ústa vlhká, vyhnout tabáku a pít hodně vody - není káva, nealkoholické nápoje nebo alkohol, což může vést k sušší úst. Žvýkat nebo cucat bonbony - nejlépe bez cukru - pro stimulaci slin. Pokud máte chronické sucho v ústech, může váš zubní lékař nebo lékař předepsat umělé sliny přípravu nebo ústní lék, který stimuluje tok slin.
 • Upravte svůj jídelníček. Vyvarujte se potravin a nápojů, které mohou způsobit nepříjemný zápach z úst. Vyhněte lepkavý, sladkých potravin.
 • Pravidelně si nový kartáček na zuby. Změnit svůj kartáček na zuby, když se stane odřený, asi za tři až čtyři měsíce a zvolte měkkými štětinami zubního kartáčku.
 • Naplánovat pravidelné zubní prohlídky Viz svého zubaře pravidelně -. Zpravidla jednou nebo dvakrát do roka - mít své zuby nebo zubní protézy zkoumána a vyčistit.

Viz také