Vysoký krevní tlak (hypertenze)

Vysoký krevní tlak a sex: překonat výzvy

Léčba vysokého krevního tlaku a spokojenost s sex může jít ruku v ruce - pokud jste otevřeně hovořit o problému a úzce spolupracovat s lékařem.

Vysoký krevní tlak často nemá žádné příznaky. Ale vliv na váš sexuální život může být zřejmé. Ačkoli je sexuální aktivita je pravděpodobně nepředstavuje bezprostřední hrozbu pro své zdraví - například srdeční infarkt - vysoký krevní tlak může mít vliv na celkovou spokojenost se sexem.

Souvislost mezi vysokým krevním tlakem a sexuálních problémů u mužů je prokázáno. Pro ženy, které mají sníženou sexuální uspokojení, je to ještě není prokázáno, že vysoký krevní tlak je na vině.

Výzvy pro muže

V průběhu doby, vysoký krevní tlak poškozuje podšívka krevních cév a způsobuje tepen ztvrdnout a úzké (ateroskleróza), omezení průtoku krve. To znamená, že méně krve je schopen téci do penisu. U některých mužů, snížení průtoku krve je obtížné dosáhnout a udržet erekce - často označován jako erektilní dysfunkce. Problém je poměrně časté.

Dokonce i jediná epizoda erektilní dysfunkce může způsobit úzkost. Obavy, že se to stane znovu může vést lidi, aby se zabránilo sex - a vliv na vztah s jejich sexuálním partnerem.

Vysoký krevní tlak může dále působit ejakulace a snížení sexuální touhy. Někdy se léky používané k léčbě vysokého krevního tlaku, mají podobné účinky.

Výzvy pro ženy

Vysoký krevní tlak je vliv na sexuálních problémů u žen není dobře rozumět. Ale je možné, že vysoký krevní tlak může ovlivnit ženskou sexuální život.

Vysoký krevní tlak může snížit průtok krve do pochvy. Pro některé ženy, což vede ke snížení sexuální touhy nebo vzrušení, vaginální suchost, nebo potíže s dosažením orgasmu. Zlepšení vzrušení a mazání může pomoci. Stejně jako muži, ženy mohou zažít úzkost a vztah problémy kvůli sexuální dysfunkce. Ženy by se měly obrátit na svého lékaře, pokud se u nich objeví tyto potíže.

Vysoký krevní tlak léky nežádoucí účinky u mužů: sexuální problémy

Vysoký krevní tlak léky, které mohou způsobit sexuální dysfunkce jako vedlejší efekt, patří:

 • Močopudné léky (diuretika). Diuretika mohou snížit energický průtok krve do penisu, takže je obtížné dosáhnout erekce. Mohou také poškozují tělo zinku, což je nezbytné, aby se pohlavní hormon testosteron.
 • Beta-blokátory. Tyto léky mohou mít vliv na nervový systém reakce, která způsobuje erekci. Beta-blokátory mohou také dělat to obtížný pro tepny v penisu rozšíření (dilatace), aby v dostatečném průtoku krve způsobit erekci.

Aby se snížilo riziko nežádoucích účinků těchto léků, včetně sexuálních problémů, užívat léky přesně tak, jak je předepsáno. Pokud stále máte nežádoucí účinky, poraďte se se svým lékařem o jiných možných léků, které mohou mít méně vedlejších účinků.

Léky méně pravděpodobné, že způsobí sexuální nežádoucí účinky

Pokud sexuální nežádoucí účinky přetrvávají, poraďte se se svým lékařem o jiné léky možností. Některé léky vysoký krevní tlak je méně pravděpodobné, že způsobí sexuální vedlejší účinky, jako je například:

 • Angiotenzin-konvertujícího enzymu (ACE inhibitory)
 • Blokátory kalciových kanálů
 • Receptoru angiotenzinu II, blokátory
 • Alfa blokátory

Chcete-li pomoci lékař vybrat nejvhodnější lék pro vás, řekněte mu, nebo jí všechny ostatní léky užíváte nyní - včetně bylinných doplňků stravy a volně prodejných léků. Někdy konkrétní kombinace léků nebo doplňků přispívá k sexuální problémy.

Pokud Vám lékař řekl, že je to v pořádku, můžete být schopni přestat užívat léky, krevní tlak a přesvědčete se, zda váš sexuální život zlepší. Abyste se ujistili, Váš krevní tlak zůstává v bezpečném rozmezí, může být nutné časté měření krevního tlaku, zatímco vy nejste brát léky na snížení krevního tlaku, které mohou být příčinou své sexuální problémy. Někdy to může být provedeno pomocí tlaku krve domácí přístroje pro monitorování.

Viz také

Vysoký krevní tlak a sex: překonat výzvy

Léky erektilní dysfunkce a vysoký krevní tlak

Muži zvažují léky na erektilní dysfunkce, poraďte se se svým lékařem. Je to obvykle bezpečné kombinovat erektilní dysfunkce drog sildenafil (Viagra), vardenafil (Levitra) a tadalafil (Cialis) s vysokou léky krevní tlak.

Současné užívání těchto léčiv s dusičnany, které bylo přijato buď pravidelně, bolesti na hrudi nebo v nouzovém prostředí, může vyvolat nebezpečnou pokles krevního tlaku.

Buďte upřímní s lékařem

Pokud máte vysoký krevní tlak, obvykle nemusíte žít se ztrátou sexuálního uspokojení. Začněte tím, že mluví se svým lékařem. Čím více Váš lékař ví o vás, tím lepší on nebo ona může léčit vysoký krevní tlak - a pomůže vám udržet uspokojivý sexuální život. Buďte připraveni odpovědět na otázky, Váš lékař může požádat, jako například:

 • Jaké léky bereš?
 • Má váš vztah se svým sexuálním partnerem změnilo v poslední době?
 • Byl jste pocit deprese?
 • Jste čelí větší důraz, než je obvyklé?

Podporovat celkové zdraví

Tím, že zdravý životní styl, můžete snížit váš krevní tlak a potenciálně zlepšit svůj sexuální život. Zdravý životní styl volby jsou:

 • Ne kouřením nebo použitím tabáku
 • Jíst zdravé potraviny
 • Snížení množství soli ve stravě
 • Ztráta kil
 • Cvičení pravidelně

Samozřejmě, že štíhlejší tělo zvýší vaše sebevědomí a pomohou vám cítit se více atraktivní, což by mohlo také zlepšit váš sexuální život.

Připravit půdu pro uspokojení sex

Váš sexuální odezva se může lišit pocity svého partnera a prostředí, v němž dochází k sexu. Chcete-li podpořit uspokojující sex, sex iniciovat když vy a váš partner cítí uvolněně. Prozkoumejte různé způsoby, jak být fyzicky intimní, jako je masáž nebo teplými vsákne ve vaně. Podělte se s ostatními typy sexuální aktivity vás baví nejvíce. Možná zjistíte, že otevřená komunikace je nejlepší způsob, jak dosáhnout sexuálního uspokojení.

Viz také