Vši

Definice

Vši jsou malé, bezkřídlé, parazitní hmyz, který se živí krvi. Vši jsou snadno šířit - zejména školáci - těsným osobním kontaktem, a sdílení věcí.

Několik druhů vši existují:

 • Vši. Tyto vši vyvíjet na pokožce hlavy. Jsou nejsnáze vidět na zátylku krku a přes vaše uši.
 • Tělo vši. Tyto vši žijí v oblečení a ložní prádlo a přejít na kůži nakrmit. Tělo vši nejčastěji působit na lidi - jako bezdomovci nebo přechodné jednotlivců - kteří nejsou schopni koupat nebo ho vyprat oblečení pravidelně.
 • Stydké vši. Běžně nazývaný krabi, tyto vši se vyskytují na kůži a srsti vašeho ohanbí a méně často, na hrubé ochlupení, jako hrudi vlasy, obočí a řasy.

Vy nebo Vaše dítě může mít dobré osobní hygieny návyky a ještě dostat vši. Není-li léčena, může tento stav se stále se opakující problém.

Viz také

Příznaky

Známky a příznaky vši patří:

 • Intenzivní svědění.
 • Lechtání pocit z pohybu vlasů.
 • Vši na vaší hlavě, tělo, oblečení, nebo ohanbí nebo jiné vlasy těla. Dospělé vši může být o velikosti sezamového semínka, nebo mírně větší.
 • Vši vejce (hnidy) na vlasy hřídele. Hnidy připomínají malé pupeny kočička. Nit mohou být zaměněny za lupy, ale na rozdíl od lupů, nemohou být snadno broušená z vlasů.
 • Malé, červené hrbolky na hlavě, krku a ramen.

Kdy navštívit lékaře
Obvykle můžete zbavit vší tím, že péči o sebe kroky, které zahrnují použití nepředepsání šampon, který je určený speciálně zabít vši.

Nicméně, navštivte svého lékaře, jestliže:

 • Nepředepsání šampon nezabije vši - Váš lékař může předepsat silnější, šampon recept
 • Jste těhotná - nepoužívejte šampon proti vším dokud se poraďte se svým lékařem
 • Máte infikované úly nebo kožní oděrky od poškrábání

Viz také

Příčiny

Můžete si vši tím, že přijde do kontaktu buď s vši a jejich vajíčka. Vejce líhnou asi jeden týden. Vši nemůže létat, nebo chodit na zemi. Šíří se přes:

 • Head-to-head, nebo body na těle kontaktu. Tato situace může nastat, jak děti nebo rodinné příslušníky přehrávání nebo úzce spolupracují.
 • Blízkost uložených věcí. Uložení zamořený oděv šatní skříně, ve skříňkách či přihrádkách nebo side-by-side háčky ve škole nebo uložení osobních věcí, jako jsou polštáře, přikrývky, hřebínky a plyšové hračky v blízkosti doma může povolit vši šíří.
 • Položky sdílené mezi přáteli nebo členy rodiny. Ty mohou zahrnovat oděv, sluchátka, kartáče, hřebeny, ozdoby do vlasů, ručníky, přikrývky, polštáře a plyšové hračky.
 • Kontaktu s kontaminovaným nábytkem. Ležel na posteli nebo sedí v přecpané, krycího nábytku nedávno použila osoba s vši mohou šířit je. Vši mohou žít jeden až dva dny volna těla.
 • Sexuální kontakt. Stydké vši obvykle šíří pohlavním stykem a nejčastěji u dospělých. Stydké vši nalezené na děti, může být známkou sexuální expozice nebo zneužívání.

Viz také

Příprava na vaše jmenování

Často můžete zbavit vši s over-the-counter léčby a řádně praní kontaminovaných domácnosti, jako je prostěradly, ručníky a oblečení. Pokud tato opatření nepomohou, viz primární lékařské péče poskytovatele.

Vzhledem k tomu, schůzky mohou být krátké, a protože tam je často hodně země ke krytí, je to dobrý nápad, aby byli připraveni na vaše jmenování. Zde je několik informací, které vám pomohou se připravit na schůzku, a víte, co očekávat od svého lékaře.

Co můžete udělat

 • Zapište si jakýchkoli příznaků, kterou zakoušíte, včetně těch, které se může zdát nesouvisí s důvodem, pro který jste naplánovali schůzku.
 • Zapište si klíčové osobní údaje, včetně případů, kdy jste byli vystaveni vši, které jste mohli vystaveni, a to, co domácí potřeby by mohly být kontaminovány.
 • Udělejte si seznam všech léků, vitamínů a doplňků, které užíváte.
 • Zeptejte člena rodiny nebo přítele spolu, pokud je to možné. Někdy to může být obtížné, aby nasákly veškeré informace poskytnuté během jmenování. Někdo, kdo vás doprovází může pamatovat něco, co jste vynechal nebo zapomněl.
 • Zapište si otázky, zeptejte se svého lékaře. Váš čas se svým lékařem, je omezený, takže připravuje seznam otázek dopředu vám pomohou co nejvíce ze svého času. Seznam vaše dotazy od nejdůležitějších po nejméně důležité v případě vyprší čas.

Některé základní otázky, zeptejte se svého lékaře patří:

 • Jak mohu léčit vši?
 • Existuje obecný alternativa k léku jste předepisující?
 • Jak se zbavit mé domácnosti položky vši?
 • Kdo musím informovat o svém stavu?
 • Jaká další opatření musím učinit, aby se zabránilo opětovné mořit sebe nebo někoho jiného?
 • Je pravděpodobné, že se můj stav přechodný nebo chronický?
 • Existují nějaké brožury nebo jiný tištěný materiál, že mohu vzít s sebou domů? Co webové stránky doporučujete?
 • Mám v plánu na následné návštěvy?

Kromě otázky, které jste připravena se zeptat svého lékaře, neváhejte a ptejte se po svém jmenování, když něčemu nerozumíte.

Vši. Head-to-head, nebo body na těle kontaktu.
Vši. Head-to-head, nebo body na těle kontaktu.

Co můžete očekávat od svého lékaře
Váš lékař pravděpodobně se vás zeptat na několik otázek, jako například:

 • Kdy jste se poprvé začíná zažívá příznaky?
 • Jak jste byli vystaveni vši?
 • Je tu někdo, možná jste vystaveni vši?
 • Jak závažné jsou příznaky?

Co můžete udělat v mezidobí
Pokud si myslíte nebo víte, že máte vši, vyhnout sdílení osobních věcí, ložní prádlo, ručníky, osušky nebo oblečení. Koupat a následné péči o sebe opatření, včetně mytí znečištěné předměty v horké vodě.

Pokud si myslíte nebo víte, že máte stydké vši napadení, také vyhnout sexuální aktivitu, dokud jste byl léčen.

Viz také

Testy a diagnostika

Během vyšetření může lékař vyšetřit na vši pomocí lupy a zkontrolujte hnidy pomocí speciálního světla, tzv. dřevo je světlo, které dělá hnidy vypadají bledě modré.

Vši
Diagnóza vši lze po živé mladé nebo dospělé vši ve vlasech nebo na skalp je nalezen, nebo po jednom nebo více nitů je vidět na vlasy šachty nacházející se v 1/4 palce (6,4 mm) pokožky hlavy.

Příprava na vaše jmenování. Blízkost uložených věcí.
Příprava na vaše jmenování. Blízkost uložených věcí.

Pokud nevidíte žádné živé vši nebo vidíte hnidy, které jsou více než 1/4 palce od pokožky hlavy, napadení již není aktivní a nemusíte potřebovat lékařské ošetření.

Tělo vši
Diagnóza těla vši lze podat, pokud vejce nebo plazení vši se nacházejí v švů oblečení nebo ložní prádlo. Je možné vidět tělo veš na kůži, pokud se plazí tam krmit.

Stydké vši
Stydké vši jsou diagnostikovány, když se pohybujete vši nebo hnidy na vlasech vidět v ohanbí nebo na jiných oblastech ochlupení, jako hrudi vlasy, obočí a řasy.

Viz také

Ošetření a léky

Použijte léky, které léčí vši pouze tak, jak. Použití příliš mnoho může způsobit zarudlou, podrážděnou pokožku.

Vši
Léčba vši může zahrnovat:

 • Over-The-čítač produkty. Šampony obsahují pyrethrin RID (a ostatní), nebo permethrin (Nix) jsou obvykle první možnost použít k boji proti vši zamoření. Ty fungují nejlépe, pokud budete postupovat podle pokynů velmi pozorně. V některých zeměpisných oblastech, vši se staly rezistentní na složku over-the-counter léčby vši. Pokud over-the-counter přípravy nefungují, může Vám lékař předepsat šampony nebo roztoky, které obsahují různé přísady.
 • Léky na předpis. Malathion (Ovide) je předepisování léků, které se vztahují na vaše vlasy a pak vetřete do vlasů a vlasové pokožky. Malathion je hořlavý, proto udržujte jej mimo dosah zdrojů tepla, jako jsou vysoušeče vlasů, elektrické natáčky a cigaret. Pokud jste těhotná nebo kojíte, poraďte se se svým lékařem, než začnete používat tento produkt.

  Benzylalkohol krém (Ulesfia) je novější předpis léčby pro vši. Můžete použít krém na pokožku hlavy a vlasy po dobu 10 minut a poté opláchněte vodou. Po sedmi dnech opakovat léčbu. Možné vedlejší účinky patří podráždění pleti, vlasové pokožky a očí, stejně jako necitlivost v místě aplikace. Tento lék se nedoporučuje u dětí mladších než 6 měsíců.

  Konečně, lindan je recept šampon, který je někdy předepsán, kdy ostatní opatření selžou. Nicméně, vzhledem k zvýšení odolnosti vši tohoto léku a závažných neurologických vedlejších účinků, lindan již není vhodný jako lék první volby pro vši.

Tělo vši
Pokud máte tělo vši, nemusíte léčbu. Nicméně, musíte dbát stejné self-care opatření, jako je léčení oblečení a další věci, jako byste na vši. Pokud self-péče opatření nedokáží zbavit vší, může Vám Váš lékař doporučit vyzkoušet jednu z nepředepsání nebo předpis léčby vši.

Stydké vši
Stydké vši mohou být léčeny stejným nepředepsání a předpis léčby používaných pro vši.

Self-péče důležitá
Ať už používáte over-the-counter nebo předpis šampon zabít vši, hodně léčby zahrnuje péči o sebe kroky, které můžete podniknout doma. Patří ujistit všechny hnidy jsou odstraněny a že všechny oděvy, lůžkoviny, osobní věci a nábytek jsou dekontaminovat. Ve většině případů zabíjení vší na vašem těle není nijak složité. Úkolem je zbavit se všech hnid a vyhýbat se kontaktu s ostatními vši doma nebo ve škole.

Viz také

Životní styl a domácí opravné prostředky

Můžete se zbavit vší s pacientem, důkladné přístup, který zahrnuje úklid sami nebo vaše dítě a všechny osobní věci, které mohou být kontaminovány.

Tyto kroky vám mohou pomoci odstranit vši napadení:

 • Používejte krémy a šampony. Vyberte si z více než-the-counter krémy a šampony (Nix, RID, ostatní), jejichž cílem je zabít vši. Naneste přípravek podle návodu na obale. Možná budete muset opakovat léčbu tělovým mlékem nebo šamponem na sedm až 10 dní. Tyto krémy a šampony obvykle se nedoporučuje pro děti mladší 2.
 • Po ošetření šamponem, opláchněte vlasy s octem. Uchopte pramen vlasů hadříkem nasycené s octem a pásy zámek dolů odstranit hnidy. Opakujte, dokud jste léčen všechny vlasy tímto způsobem. Nebo namočit vlasy s octem a nechte jej na několik minut před česání. Pak ručník, suché vlasy. Tyto metody mohou pomoci odstranit hnidy z vlasu. Řezání vlasy velmi krátké může rovněž pomoci.
 • Hřeben mokré vlasy. Použijte jemnými zuby nebo nit hřeben fyzicky odstranit vši z mokré vlasy. Opakujte každé tři až čtyři dny, nejméně dvou týdnů. Tato metoda může být použita v kombinaci s jinou léčbou, a je obvykle doporučuje jako léčba první volby pro děti do věku 2 let.
 • . Omyjte předměty Wash postelí, vycpaných zvířat, oblečení a klobouky s teplou mýdlovou vodou - nejméně 130 F (54 C) - a vysušit při vysoké teplotě po dobu nejméně 20 minut.
 • Seal unwashable položky. Umístěte je do vzduchotěsného sáčku po dobu dvou týdnů.
 • Vakuové. Dejte na podlahu a nábytek dobrou vysávání.
 • Cover nábytek. Použít plastovou malíře dropcloth k pokrytí nábytku po dobu dvou týdnů, aby se zabránilo získávání další případ vši. Nedělejte to, pokud máte batole, který se může zamotat do plastové fólie a udusit.
 • . Wash hřebeny a kartáče Použití velmi horké mýdlové vody - nejméně 130 F (54 C) - nebo si užívat hřebeny a kartáče v trošce alkoholu za hodinu.

Viz také

Prevence

Je to těžké, aby se zabránilo šíření vši u dětí v péči o dítě a školního prostředí. Je tu tolik blízký kontakt mezi dětmi a jejich osobních věcí, které vši se může snadno šířit. Není to odraz na své hygienické návyky nebo těch dětí, a to není porucha na vaší straně jako rodič, pokud vaše dítě dostane vši.

Některé over-the-counter produkty tvrdí, že vši odpuzovat, ale vědecký výzkum je třeba prokázat jejich bezpečnost a účinnost.

Řada malých studií prokázaly, že látky obsažené v některých z těchto produktů - především rostlinné oleje, jako je rozmarýn, citronella, eukalyptu, tea tree a citrónové trávy - může fungovat odrazit vši. Nicméně, tyto výrobky klasifikovány jako "přírodní", takže nejsou upraveny pro potraviny a léčiva (FDA), a jejich bezpečnost a účinnost nebyly testovány FDA standardy.

Až další výzkum dokazuje účinnost hlavy výrobků vši prevence, nejlepší přístup je jednoduše vzít důkladné kroky, jak se zbavit vši - a jejich vajíčka - takže nemusíte mít více vši k řešení.

 • Požádejte dítě, aby se zabránilo head-to-head kontaktu se spolužáky během přehrávání a další aktivity.
 • Poučte dítě nesdílet osobní věci, jako jsou klobouky, šály, kabáty, hřebeny, kartáče na vlasy, příslušenství a sluchátka.
 • Poučte dítě, aby se zabránilo společné prostory, v nichž jsou klobouky a oblečení z více než jednoho studenta visely na společném háku nebo držena ve skříňce.

Nicméně, to není reálné očekávat, že vy a vaše dítě můžete odstranit všechny druhy kontaktů, které mohou vést k šíření vší.

Vaše dítě může mít hnidy v jeho nebo její vlasy, ale ne nutně vyvinout případ vši. Některé hnidy jsou prázdné vejce. Je však třeba hnidy, které se nacházejí v rozmezí 1/4 palce (6,4 mm) na skalpu považovat - i když si jen jeden - aby se zabránilo možnosti vylíhnutí. Hnidy, které jsou dál od pokožky hlavy jsou pravděpodobně ze starého napadení a není třeba léčit.

Viz také