Subkonjuktivální krvácení (rozbité cév v oku)

Definice

Subkonjuktivální krvácení (sub-Kon-junk-TIH-vul HEM-uh-rij) nastává, když malé krevní cévy zlomí těsně pod jasným povrchu oka (spojivka). Možná si neuvědomujete, že máte subkonjuktivální krvácení, dokud se podíváte do zrcadla a najít bílá část oka je jasně červená.

Spojivka není schopen absorbovat krev velmi rychle, takže krev se pod tou průhlednou plochou. Subkonjuktivální krvácení může bát, ale je to obvykle neškodný stav, který zmizí za 10 až 14 dní.

Subkonjuktivální krvácení často probíhá bez jakéhokoliv zjevného poškození oka, nebo to může být výsledkem silné kýchnutí nebo kašel, který způsobil rozbité cévu. Nepotřebujete žádné zvláštní zacházení pro subkonjunktivální krvácení.

Příznaky

Nejviditelnější znamení subkonjunktivální krvácení je jasně červená skvrna na bílé (skléry) oka. Přes jeho krvavé vzhledu, měla by subkonjuktivální krvácení způsobovat žádnou změnu ve svém vidění, žádný výtok z oka a bez bolesti. Si jen nepříjemné pocity může být poškrábaný pocit na povrchu oka.

Kdy navštívit lékaře
Máte-li opakující se subkonjuktivální krvácení nebo jiné krvácení, poraďte se s lékařem.

Viz také

Příčiny

Příčinou subkonjunktivální krvácení je obvykle znám. Nicméně, tyto akce dost způsobit malé krevní cévy k prasknutí vašeho oka:

 • Násilné kašel
 • Výkonný kýchání
 • Zvedání těžkých břemen
 • Zvracení

V některých případech, může mít za následek subkonjuktivální krvácení z poranění očí, jako například z:

 • Zhruba mnutí oka
 • Závažné infekce oka
 • Oční nebo očních víček

Rizikové faktory

Rizikové faktory pro subkonjunktivální krvácení patří:

 • Diabetes nebo vysoký krevní tlak (hypertenze)
 • Onemocnění, která způsobuje těžké kašlání nebo kýchání
 • Některé léky ředění krve, jako je warfarin (Coumadin) a aspirin
 • Bylinné doplňky, jako je ginkgo, které zvyšují možnost krvácení do očí

Subkonjuktivální krvácení může také dojít u novorozenců, kteří mohou být vystaveny na změny tlaku během porodu.

Komplikace

Subkonjuktivální krvácení (rozbité cév v oku). Kdy navštívit lékaře.
Subkonjuktivální krvácení (rozbité cév v oku). Kdy navštívit lékaře.

I když můžete mít pocit, rozpačitý o vzhled vašich očí, zdravotní komplikace z krvácení subkonjunktivální jsou vzácné.

Testy a diagnostika

Nejlepší způsob, jak se svým lékařem nebo očním lékařem (oční) diagnostikovat subkonjuktivální krvácení je při pohledu na vašeho oka. Budete pravděpodobně potřebovat žádné další testy. Nicméně, může váš lékař vám položit pár otázek o Váš celkový zdravotní stav, vezměte si krevní tlak a získat rutinní krevní testy, aby se ujistil, že nemáte potenciálně vážnou poruchu krvácivosti.

Ošetření a léky

Možná budete chtít používat oční kapky, jako jsou umělé slzy, uklidnit všechny skřípavý pocit máte v oku. Kromě toho se krev v oku vstřebat za 10 až 14 dní, a budete potřebovat žádnou další léčbu.

Prevence

Neexistuje žádný známý způsob, jak zabránit subkonjuktivální krvácení, pokud není jasně identifikovatelný příčinou krvácení, které může dojít např. užíváte-li léky na ředění krve.