Sexuálně přenosné choroby (STD)

STD testování: to, co je pro vás to pravé?

Sexuálně přenosné nemoci jsou časté, ale druhy STD testování musíte se mohou lišit podle svých rizikových faktorů. Zjistěte si, co je doporučeno pro vás.

Pokud jste sexuálně aktivní, a to zejména s více partnery, jste pravděpodobně slyšeli následující rady mnohokrát: Použijte ochranu, a ujistěte se, že nechat vyšetřit. To je důležité, protože lidé mohou mít pohlavně přenosnou chorobou (STD), aniž by to věděli. V mnoha případech žádné známky nebo symptomy objeví.

Ale jaké typy testů STD potřebujete? A jak často byste měli být vyšetřeni? Odpovědi závisí na vašem věku, vaše sexuální chování a dalších rizikových faktorů.

Pokud jste žena, nepředpokládejte, že přijímáte STD testování pokaždé, když si na zkoušku gynekologicko nebo Pap test. Bez ohledu na své pohlaví a věku, pokud si myslíte, že budete potřebovat STD testování, vyžádá od svého lékaře. Promluvte si se svým lékařem o svých obavách a uvést, co konkrétně si myslíte, že infekce může mít.

Testování specifických pohlavních chorob

Zde jsou některé pokyny pro STD testování pro konkrétní pohlavně přenosnými chorobami.

Chlamydia a kapavka
Získejte promítat každý rok, pokud:

  • Jsi sexuálně aktivní dívka nebo žena pod 25 let
  • Jsi žena, starší než 25 let a riziko pohlavních chorob - například, pokud máte sex s novým partnerem nebo více partnerů
  • Jsi muž, který má sex s muži

Chlamydia a kapavka screening se provádí buď prostřednictvím moči nebo prostřednictvím tamponem uvnitř penisu u mužů, nebo z děložního čípku u žen. Vzorek se poté analyzují v laboratoři. Screening je důležité, protože pokud nemáte příznaky, můžete si být vědomi, že máte buď infekci.

HIV, syfilis a hepatitidy
Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) doporučuje testování na HIV, alespoň jednou, jako rutinní součást zdravotní péče, pokud jste dospívající nebo dospělý ve věku 13 až 64 let. CDC doporučuje každoroční testování na HIV, pokud jste s vysokým rizikem infekce.

Žádost o testování na HIV, syfilis a hepatitidy, pokud:

  • Pozitivní test na kapavku nebo chlamydie, což vám dává větší riziko dalších pohlavně přenosných chorob
  • Měli více než jednoho sexuálního partnera od Vašeho posledního testu
  • Použití intravenózních (IV) drogy
  • Je to člověk, který má sex s muži

Váš lékař testy, syphilis tím, že buď vzorku krve nebo stěr z jakýchkoli pohlavních vředy můžete mít. Vzorek je zkoumána v laboratoři. Odebírají krev k testování na HIV a hepatitidy.

Genitální herpes
No dobrý screeningový test existuje na opary, virové infekce, která se může přenášet i když infikovaná osoba nemá příznaky. Váš lékař může trvat tkáně škrabkou nebo kulturu puchýře nebo vředy brzy, pokud je máte k přezkoumání v laboratoři. Ale negativní test nevylučuje opar jako příčinu vředy na genitáliích.

Krevní test může také pomoci odhalit herpes infekce, ale výsledky nejsou vždy jednoznačné. Některé krevní testy mohou pomoci rozlišit dva hlavní typy herpes viru. Typ 1 je virus, který se spíše způsobuje opary, i když to může také způsobit genitální vředy. Typ 2 je virus, který způsobuje genitální více typicky vředy. Přesto výsledky nemusí být zcela jasné, v závislosti na citlivosti testu a fázi infekce. Falešně pozitivní a falešně negativní výsledky jsou možné.

HPV
Určité typy lidského papilomaviru (HPV), mohou způsobit rakovinu děložního čípku, zatímco jiné druhy HPV mohou způsobit genitální bradavice. Většina sexuálně aktivních lidí se nakazí HPV v určitém okamžiku svého života, ale nikdy se objeví příznaky. Virus obvykle zmizí během dvou let.

Ne screening HPV test je k dispozici pro muže, v němž je infekce diagnostikována pouze vizuální inspekci nebo biopsie genitálních bradavic. U žen HPV testování zahrnuje:

  • Pap test. Pap testů, které ověřují děložního čípku abnormální buňky, se doporučuje jednou za dva roky u žen ve věku mezi 21 a 30. Žen ve věku 30 a starší, mohou čekat tři roky, mezi Pap testů, pokud jsou jejich poslední tři testy byly normální.
  • HPV test. Vzorky pro test HPV jsou shromažďovány z cervikálního kanálu. Tento test obvykle není nabízena pro ženy mladší než 30, protože infekce HPV, který se nakonec uklidit sami o sobě jsou tak časté v této věkové skupině.

HPV byla také spojena s rakovinou vulvy, vaginy, penisu a řitního otvoru. Vakcíny mohou chránit ženy i muže od některých typů HPV, ale oni jsou nejúčinnější, pokud je podán před sexuální aktivitou začíná.

Viz také

STD testování: to, co je pro vás to pravé?

At-home STD testování

Získává uznání a popularitu jsou domácí test sady pro některé pohlavně přenosných chorob, jako jsou chlamydie a kapavka. Pro účely testování domácí STD, budete sbírat vzorek moči nebo genitální tampon a odeslat jej do laboratoře k analýze. Některé testy vyžadují oba typy vzorků. Obvykle můžete získat výsledky testů během několika dní, a budete moci odběru vzorku v soukromí vašeho domova bez nutnosti vyšetření pánve nebo v kanceláři návštěvu.

Nicméně, testy provedené na vzorcích sbíráte sami mají vyšší míru falešně pozitivních výsledků, což znamená, že test ukazuje, že máte STD, které opravdu nemají. Pokud máte pozitivní test z domácího testu, obraťte se na svého lékaře nebo veřejného zdraví kliniku potvrdit výsledky testu.

Pozitivní výsledky testů

Pokud máte pozitivní test na STD, dalším krokem je zvážit další zkoušky a pak se dostat léčbu podle doporučení svého lékaře. Kromě toho, informovat své sexuální partnery. Vaši partneři musí být vyšetřen a léčen, protože můžete předat některé infekce tam a zpět.

Očekávat, že cítí různé emoce. Možná se stydí, vztek nebo strach. To může pomoci připomenout si, že jste udělali správnou věc tím, že se testovány, takže můžete informovat své partnery a získat léčit. Promluvte si s lékařem o svých obavách.

Viz také