Sex terapie

Definice

Sex terapie je druh psychoterapie - obecný termín pro léčbu duševních poruch tím, že mluví s duševní poskytovateli zdravotní péče. Skrze sexuální terapii, můžete obavy z pohlavní funkce, sexuální pocity a intimity - buď v individuální terapii nebo ve společném léčbě se svým partnerem. Sex terapie může být účinná pro dospělé každého věku, pohlaví nebo sexuální orientace.

Sex terapie je obvykle zajišťují psychologové, sociální pracovníci, lékaři či licencovaných terapeutů, kteří mají speciální odbornou přípravu v otázkách týkajících se sexu a vztazích. Certifikované sexuální terapeuti mají absolventské hodnosti a může prokázat svou způsobilost v sexuální terapii tím, že pověřené Evropskou asociací sexuality pedagogů, poradců a terapeutů (AASECT).

Certifikované sexuální terapeuti nemají mít sexuální styk s klienty v kanceláři nebo kdekoliv jinde. Sexuální koučování, která zahrnuje fyzický kontakt není součástí hlavního proudu sexuální terapie.

Sex terapie je obvykle krátkodobé, s omezeným počtem relací. Plán léčby závisí na obavy, které je třeba řešit.

Viz také

Proč se to dělá

Sex terapie může pomoci vyřešit různé sexuální problémy, z obavy o sexuální funkce nebo pocity tak, jak si se týkají vašeho partnera. Skrze sexuální terapii, může se zaměřit na otázky, jako například:

 • Obavy o sexuální touhy či vzrušení
 • Obavy o sexuálních zájmů nebo sexuální orientace
 • Nutkavé sexuální chování
 • Erektilní dysfunkce
 • Ejakuluje příliš rychle (předčasná ejakulace)
 • Problémy s dosažením orgasmu (anorgasmie)
 • Bolestivý pohlavní styk (dyspareunie)
 • Intimita otázky týkající se zdravotním postižením nebo chronickým onemocněním
 • Obavy z minulosti sexuální trauma

Povídání o sexu a intimity může zpočátku cítit trapně. Pamatujte si, že jsou certifikované sexuální terapeuti učí na který vás v pohodě a jsou kvalifikovaní na hledání a zkoumání sexuální problémy. Skrze sexuální terapii, můžete se naučit, jak vyjádřit své obavy jasně, lépe pochopit své vlastní sexuální potřeby a lépe pochopit svého partnera sexuální potřeby.

Viz také

Jak se připravit

Můžete se zeptat své primární péče o postoupení na sex terapeuta, nebo byste mohli zkontrolovat s místní nemocnice nebo lékařské středisko, zda mají sexuální terapie kliniku. Vaše zdravotní pojišťovna nebo Employee Assistance Program může nabídnout doporučení stejně.

Jako další možnost, můžete zkontrolovat s profesní organizací, jako je například AASECT. Nebo se podívat na webové stránky organizace profesionálních psychologů, sociálních pracovníků a psychiatři najít odpovídající licencí a kvalifikovaný poskytovatel sexuální terapie.

Před plánování setkání s terapeutem, zda terapeut by být dobrou volbou pro vás. Můžete se ptát na otázky, jako ty dole.

 • Vzdělání a zkušenosti. Jaká je vaše školící a vzdělávací zázemí? Jste licencí od státu? Jste pověřené podle AASECT? Jaká je vaše zkušenost s mým typem sexuální problém?
 • Logistika. Kde je vaše kancelář? Jaké jsou vaše pracovní doba?
 • Léčebný plán. Jak dlouho je každá relace? Jak často se zasedání naplánováno? Jak dlouho mohu očekávat, že léčba pokračovat? Jaké jsou vaše zásady ohledně zrušených sezení?
 • Poplatky a pojištění. Kolik si účtujete za každou relaci? Jsou vaše služby vztahuje mého plánu zdravotního pojištění? Budu muset platit v plné výši předem?

Než si schůzku
Připravte se na schůzku tím, že seznam:

 • Podrobnosti o problému, který máte, i poté, co to začalo, ať už je to vždy přítomen, nebo přichází a odchází, profesionálové, které jste viděli, a ošetření jste vyzkoušeli a jejich výsledky
 • Klíčové osobní údaje, včetně vašich zdravotních problémů a případných hlavních sil, nebo nedávné životních změn
 • Všechny léky, vitamíny, doplňky a bylinné přípravky, které užíváte
 • Otázky, zeptejte se svým terapeutem o svých sexuálních problémů

Pamatujte si, že efektivní sex terapie vyžaduje důvěru a dobrou komunikaci mezi vámi a vaším terapeutem. Pokud se necítíte dost vztah se svým terapeutem vést k účinnému vyřešení svých problémů, zvažte hledání jiného terapeuta.

Viz také

Co můžete očekávat

Budete pravděpodobně začít sexuální terapii tím, že popisuje své specifické sexuální problémy. Sexuální problémy mohou být složité a vaše terapeut bude chtít získat jasnou představu o všech faktorů. Jakmile je váš terapeut chápe situaci, on nebo ona bude diskutovat o způsobech, jak řešit své problémy a zlepšit svou komunikaci a intimity.

Pokud jste ve vztahu, je to obvykle velmi užitečné zapojit partnera při jednáních s vaší sexuální terapeut. Vy a váš partner může být přiřazena sérii domácích cvičení, jako jsou:

 • Komunikační cvičení s partnerem
 • Zpomalení a zaměřit se na to, co jste během snímání pohlavních styků (všímavosti techniky)
 • Čtení nebo sledování vzdělávací videa o sexuálních technikách
 • Změna způsobu interakce s partnerem při sexu

Sex terapie je obvykle krátkodobé. Některé problémy mohou být řešeny rychle, během několika návštěvách. Obvykle jsou však zapotřebí řada poradenských sezení.

Jako sex léčba postupuje, budete používat své domácí zkušenosti dále identifikovat a upřesnit problémy, které chcete pracovat. Pamatujte si, že sexuální koučování zahrnuje fyzický kontakt není součástí hlavního proudu sexuální terapie.

Mějte na paměti, že obavy o sexu a intimity jsou často spojeny s jinými základních otázek, jako je stres, úzkost nebo deprese. V ostatních případech je sexuální funkce ovlivněna chronické nemoci, efekty léků straně, chirurgie nebo stárnutí.

V závislosti na své obavy a své fyzické zdraví, vidí jen sexuální terapeut může být dost - nebo váš sexuální terapeut může být součástí týmu, který zahrnuje svého lékaře, psychologa nebo fyzioterapeuta. U některých sexuálních problémů, může být užitečné léky. Kompletní lékařské vyšetření může pomoci určit povahu vašeho problému a úplný rozsah možností léčby, které mohou být vhodné pro danou situaci.

Viz také