Ráno - po pilulka

Definice

Ráno-po pilulky je druh ovládacího zařízení nouzového narození (antikoncepce). Účelem nouzové antikoncepce je zabránit těhotenství poté, co žena již předtím měla nechráněný sex. Ráno-po pilulky obsahují buď levonorgestrel (Plan B One-Step, další volbou), nebo ulipristali (Ella).

Plan B One-Step, další volbou a Ella jsou pouze ranní po pilulky, které mají Food and Drug Administration schválení v USA se však i jiné značky ráno-po pilulky jsou k dispozici po celém světě.

Plan B One-Step je k dispozici po-the-counter bez lékařského předpisu. Následující volba je dostupná přes-the-counter pro ženy 17 let a starší. Ella je k dispozici pouze na lékařský předpis od svého lékaře nebo poskytovatele zdravotní péče.

Proč se to dělá

Ráno-po pilulky může pomoci zabránit otěhotnění, pokud jste měli nechráněný sex - ať už jste nepoužívali antikoncepci, jste vynechal antikoncepční pilulky nebo vaše antikoncepce selhala.

Ráno-po pilulky může zabránit těhotenství, protože pojetí obvykle nedochází okamžitě po sexu. Místo toho se může stát až několik dní později. V době mezi pohlavím a koncepce, spermie putují vejcovody, dokud potenciálně dosáhnout vejce. V důsledku toho, použití nouzové antikoncepce brzy po nechráněném pohlavním styku, není příliš pozdě, aby se zabránilo těhotenství.

Ráno-po pilulky nekončí těhotenství, která implantován. V závislosti na tom, kde jste ve vašem menstruačním cyklu, ráno-po pilulky může jednat o jeden nebo více z následujících akcí: zpomalit či zamezit ovulaci, oplodnění blokování nebo udržení oplodněné vajíčko z implantaci do dělohy. Nicméně, nedávný důkaz naznačuje, že plán B One-Step a další volbou nebránily implantaci. Není jasné, zda totéž platí pro Ella.

Ráno-po pilulky. Definice.
Ráno-po pilulky. Definice.

Mějte na paměti, že ráno-po pilulky není totéž jako mifepristonem (Mifeprex), také známý jako RU-486 nebo potratové tablety. Mifeprex ukončí zavedený těhotenství - ten, ve kterém se oplodněné vajíčko připojen k děložní stěně a už začala rozvíjet.

Rizika

Nouzová antikoncepce je účinnou možností pro zabránění otěhotnění po nechráněném pohlavním styku, ale to není tak účinné jako jiné metody antikoncepce, a není vhodný pro běžné použití. Ráno-po pilulky také nenabízí ochranu před pohlavně přenosnými infekcemi.

Odhaduje se, že 1 až 2 ženy otěhotněly ze 100 žen, které mají nechráněný sex jednou a správně používat ráno-po pilulky.

Ráno-po pilulky není vhodné pro každého. Informujte svého lékaře, jestliže:

 • Jste alergičtí na kteroukoliv složku ráno-po pilulky
 • Bereš některé léky, které mohou snižovat účinnost ráno-po pilulky, jako barbituráty nebo třezalka tečkovaná
 • Jste kojení (Plan B One-Step a další volbou může být použit během kojení, ale Ella není doporučeno)

Kromě toho, ujistěte se, že nejste těhotná, před použitím Ella. Účinky Ella na vyvíjející se dítě nejsou známy. Nicméně, pokud jste již těhotná, když budete mít plán B One-Step nebo Další volba, bude léčba prostě neefektivní a nepoškodí vývoj dítěte.

Nežádoucí účinky rána po několika dnech pilulky typicky trvají jen několik a mohou zahrnovat:

 • Nevolnost nebo zvracení
 • Závrať
 • Únava
 • Bolest hlavy
 • Prsů
 • Krvácení mezi menstruacemi nebo těžší menstruační krvácení
 • Nižší bolesti břicha nebo křeče
 • Průjem

Jak se připravit

Pro maximální účinnost, je nutné předvídat nouzové antikoncepce být zahájena co nejdříve po nechráněném pohlavním styku, a to do 120 hodin. Můžete přijmout nouzová antikoncepce kdykoli během menstruačního cyklu.

Pokud jste věku 17 let nebo starší, Plan B One-Step a další volbou jsou k dispozici přes-the-counter ve většině lékáren. Pokud jste ve věku 16 let nebo mladší, nebo chcete použít Ellu, budete potřebovat předpis od svého poskytovatele zdravotní péče. Někteří poskytovatelé zdravotní péče může poskytnout zálohu recept na nouzovou antikoncepci, jen v případě.

Nezapomeňte si promluvit se svým poskytovatelem zdravotní péče o jiných léků, které užíváte.

Co můžete očekávat

Chcete-li použít ráno-po pilulky:

 • Řiďte se ráno-po pilulka pokyny. Pokud používáte Další volba, vzít jednu další volbou pilulku co nejdříve a méně než 72 hodin po nechráněném pohlavním styku. Vezměte druhý další volbou pilulku o 12 hodin později. Používáte-li plán B One-Step, vzít jednu plán B One-Step pilulky co nejdříve a méně než 72 hodin po nechráněném pohlavním styku. Pokud používáte Ellu, vzít jednu pilulku Ella co nejdříve a méně než 120 hodin po nechráněném pohlavním styku. Uvažovat o lék proti bolesti, jako je ibuprofen (Advil, Motrin, aj.), ve stejnou dobu.
 • Pokud zvracíte do dvou hodin po požití ranní po pilulky, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče a projednat, zda opakovat dávku.
 • Nemáte sex, než začnete jinou metodu antikoncepce. Ráno-po pilulky nenabízí trvalou ochranu před otěhotněním. Pokud máte nechráněný pohlavní styk v následujících dnech a týdnech po nástupu ráno-po pilulky, jste na riziko otěhotnění. Ujistěte se, že začít používat nebo pokračovat v užívání antikoncepce.

Použití ranní po pilulky může oddálit menstruaci až na jeden týden. Pokud vaše období je delší než jeden týden později, si těhotenský test.

Pokud máte krvácení nebo špinění, které trvá déle než jeden týden, nebo vytvořit silné bolesti v podbřišku tři-pěttýdnů po nástupu ráno-po pilulky, obraťte se na svého poskytovatele zdravotnické péče. Mohou to být příznaky nebo příznaky potratu nebo mimoděložního těhotenství - kdy se oplodněné vajíčko implantáty mimo dělohu, většinou ve vejcovodu.