Rakovina prsu

Rakovina prsu staging

Fázi rakoviny prsu, spolu s jeho typ určuje možnosti léčby. Zde je souhrn faktorů, které byly představeny v prsu.

Po zjištění, že máte rakovinu prsu, lékař rozhodne o tom, jaké další testy mohou být užitečné zjistit, zda se nemoc šíří mimo prs. Volal rakoviny prsu inscenace, tento proces poskytuje informace o rozsahu onemocnění. Lékaři používají římské číslice pro označení fází rakoviny prsu. Rakovina prsu staging pomůže vám i vašemu lékaři naplánovat léčbu.

Informace, které vám pomůže určit váš rakoviny prsu fáze

Váš lékař určí, na fázi rakoviny prsu tím, že zvažuje:

 • Velikost vašeho nádoru
 • Zda rakovinné buňky rozšířily do lymfatických uzlin v podpaží (axilární lymfatické uzliny)
 • Zda rakovinné buňky rozšířily do jiných částí těla

Viz také

Rakovina prsu staging

Testy a postupy používané k inscenoval své rakovině prsu

Rakovina prsu. Další zobrazovací testy.
Rakovina prsu. Další zobrazovací testy.

Chcete-li získat potřebné informace, lékař bude ptát na Vašem zdravotním stavu, proveďte pečlivé fyzikální vyšetření a zkontrolovat všechny testy, které jste měli. To může také zahrnovat přehled výsledků z biopsie nádoru nebo podezřelé oblasti. Pokud jste již musel na operaci odstranit vaše rakovinu a podívejte se na rakovinné buňky ve vašem lymfatických uzlin, Váš lékař použít informace z patologie zprávy.

Některé další testy mohou být nezbytné, ale většina žen s nově diagnostikovaným karcinomem prsu, nemusíte všechny diagnostické testy jsou k dispozici. Staging testy zahrnují:

 • Krevní testy. Krevní testy mohou dát svým lékařem představu o vaše celkové zdraví a záchytné body, o kterých ostatní zastávky testy mohou být užitečné. Krevní testy mohou zahrnovat kompletní krevní obraz a krevní test z chemie, která zhodnotit své funkci ledvin a jater. Krevní testy, známé jako nádorových markerů se nepoužívá pro určování stavu nádoru prsu, protože nebyla prokázána spolehlivě ukazují na přítomnost nebo nepřítomnost buněk rakoviny prsu. Prsu markery rakoviny nádoru jsou použity pouze za velmi specifických okolností. Další krevní test nazvaný cirkulujících nádorových buněk test je vyvíjen, ale nelze doporučit pro rutinní použití v tomto okamžiku.
 • Hrudník x-ray. RTG hrudníku může odhalit, zda buňky rakoviny prsu se rozšířila do plic.
 • Další zobrazovací testy. Další zobrazovací mohou být použity k hledání buněk rakoviny prsu, které se šíří do dalších oblastí těla. Ne všichni s rakovinou prsu potřebuje tyto testy, i když, takže zeptejte se svého lékaře, co je pro vás nejlepší. Další zobrazovací testy zahrnují kostní scan, počítačové tomografie (CT), magnetická rezonance (MRI) a pozitronové emisní tomografie (PET).

Stadia rakoviny prsu

Stadia rakoviny prsu v rozsahu od 0 až IV, s mnoha podkategorií. Nižší čísla znamenají dřívější stadia rakoviny, zatímco vyšší čísla odrážejí pozdní fázi rakoviny.

Etapa 0
Tato fáze popisuje neinvazivní (in situ) karcinom prsu. Duktální karcinom in situ (DCIS), je příkladem stádiu rakoviny 0.

I. etapa
Tato fáze je v rané fázi vzniku invazivního karcinomu prsu, v níž:

 • Nádor měří ne více než 2 centimetry (cm), nebo asi 3/4 palce v průměru
 • Žádné lymfatické uzliny jsou zapojeny - rakovina se nerozšířila mimo prsu

Stage II
Tato fáze popisuje invazivní rakoviny prsu, ve kterém jeden z následujících je pravda:

 • Nádor měří méně než 2 cm (asi 3/4 palce), ale v průměru se rozšířila do lymfatických uzlin v podpaží.
 • Žádný nádor se nachází v prsu, ale buňky rakoviny prsu se nacházejí v lymfatických uzlinách pod paží.
 • Nádor je mezi 2 a 5 cm (asi 3/4 2 palce) v průměru a mohou, ale nemusí mít šířit do lymfatických uzlin v podpaží.
 • Nádor je větší než 5 cm (2 palce), v průměru, ale se nerozšířila do žádné lymfatických uzlin.

Etapa III
Etapa III rakoviny prsu jsou rozděleny do tří kategorií - IIIA, IIIB a IIIC - na základě řady kritérií. Podle definice, fáze III rakovina se nerozšířila do vzdálených míst.

Například, stupeň IIIA nádor je větší než 5 cm (2 palce), a rozšířil se do jeden-tři lymfatických uzlin v podpaží. Ostatní Stage IIIA nádory mohou být jakékoli velikosti a rozšířil se do více lymfatických uzlin. Lymfatické uzliny shlukují a připojit k sobě navzájem nebo okolní tkáně.

Ve stádiu rakoviny prsu IIIB, nádor jakékoliv velikosti se rozšířila do tkání v blízkosti prsu - kůže a hrudní svaly - a mohla rozšířit do lymfatických uzlin v prsu nebo v podpaží. Stage IIIB i zánětlivé rakoviny prsu, neobvyklý, ale agresivní typ rakoviny prsu.

Stupeň IIIC rakovina je nádor jakékoliv velikosti, který se šíří:

 • 10 nebo více lymfatických uzlin v podpaží
 • Do lymfatických uzlin nad nebo pod klíční kost a je blízko krku
 • Do lymfatických uzlin v prsu a sám do lymfatických uzlin v podpaždí

Etapa IV
Etapa IV prsu rakovina se rozšířila do vzdálených částí těla, jako jsou plíce, játra, kosti a mozek.

Viz také