Rak

Léčba rakoviny u žen: sexuální možné nežádoucí účinky

Léčba rakoviny může způsobit fyzické změny, které dělají sex obtížnější.

Sex může být to poslední, co máš na mysli, jak začnete přemýšlet o možnostech léčby rakoviny a začít vyrovnání se s úzkostí, která přichází s diagnóze rakoviny. Ale jak začnete cítit pohodlně v průběhu léčby rakoviny a potom budete chtít vrátit do "normálního" života, stejně jako můžete. Pro mnoho žen, což zahrnuje obnovení sexuální intimitu.

Intimní spojení s partnerem může cítit milován a podporován, jak si projít své léčbě rakoviny. Ale sexuální vedlejší účinky léčby rakoviny mohou obnovení sex obtížnější. Zjistěte si, zda jste ohroženi sexuálních nežádoucích účinků během a po léčbě rakoviny a léčby, které mohou způsobit tyto nežádoucí účinky.

Kdo je v riziku sexuálního vedlejších účinků?

Ženy s nejvyšším rizikem sexuálních nežádoucích účinků patří, kteří se léčí pro:

 • Rakovina močového měchýře
 • Rakovina prsu
 • Rakovina děložního hrdla
 • Rakovina tlustého střeva
 • Rakovina vaječníků
 • Rekta
 • Rakoviny dělohy
 • Vaginální rakovina

Léčba pro každý z těchto nádorů nese riziko, že způsobí fyzické změny na vašem těle. Ale mít rakovinu ovlivňuje také své emoce, bez ohledu na to, jaký typ rakoviny, který máte. Například, můžete cítit úzkost a opotřebované o své diagnóze, léčby a vaše prognóza. Tyto emoce mohou také ovlivnit váš postoj k sexu a intimity se svým partnerem.

Jaké sexuální nežádoucí účinky jsou nejčastější?

Léčba se zobrazí a váš typ a fáze rakoviny určí, zda se setkáte sexuální nežádoucí účinky. Nejčastěji hlášené nežádoucí účinky u žen patří:

 • Obtížnost dosažení vrcholu
 • Méně energie pro sexuální aktivitu
 • Ztráta touhy po sexu
 • Bolest při pronikání
 • Menší rozměry do pochvy
 • Vaginální suchost

Ne všechny ženy budou tyto nežádoucí účinky. Váš lékař vám může dát představu o tom, zda pro vaše léčba může způsobit některý z nich.

Viz také

Léčba rakoviny u žen: sexuální možné nežádoucí účinky

Jak léčba rakoviny způsobují sexuální vedlejší účinky?

Léčby rakoviny, které jsou více pravděpodobné, že způsobí sexuální nežádoucí účinky jsou:

Chemoterapie
Mnoho žen dochází ke ztrátě libida během a po chemoterapii. Často vedlejší účinky léčby, jako je únava, nevolnost, ztráta vlasů, a hubnutí nebo zisk, může cítit neatraktivní. Nežádoucí účinky obvykle slábnout brzy po léčbě koncích. Ale to může trvat delší dobu obnovit své sebevědomí přivést zpět vaši touhu po sexu.

Chemoterapie může způsobit náhlou ztrátu produkce estrogenu ve vašich vaječnících. To může vést k příznakům menopauzy, jako je ředění pochvy (vaginální atrofie) a vaginální suchost, z nichž oba mohou způsobit bolest při průniku.

Zeptejte se svého lékaře o tom, co můžete očekávat od svých chemoterapeutik, protože některé mohou způsobit trvalé poškození vaječníků. V závislosti na typu rakoviny, může lékař předepsat estrogenové terapie - tzv. hormonální terapii menopauzy - snížit sexuální nežádoucí účinky setkáte. Aktuální estrogen krémy aplikované na vaginální oblasti, mohou být také použity. Je však třeba žen s hormonálně citlivé prsu nebo vaječníků projednat jakýkoli typ hormonální terapie se svým lékařem.

Radiační terapie
Sexuální nežádoucí účinky vztahující se k radioterapii jsou nejčastější u žen podstupujících léčbu do pánevní oblasti. Radioterapie na pánve způsobuje:

 • Poškození vaječníků. Výše škody a zda je to trvalé, závisí na síle a místo vašich radiační léčby. Poškozené vaječníky neprodukují estrogen. To způsobí, že menopauza a její příznaky a symptomy související, jako je vaginální suchost nebo návaly horka. Pokud jste již procházejí menopauzy, pravděpodobně nebudete mít tyto příznaky.
 • Změny ve vaginální sliznici. Radiační terapie může podráždit zdravou tkáň v cestě. To může způsobit sliznice pochvy, aby se stal zanícené a nabídky. Penetrace při sexu může být nepříjemné v průběhu léčby a po dobu několika týdnů po ní. Vzhledem k tomu, podšívka z pochvy léčí, může se stát ztloustl a zjizvený, což pochvy, aby zpřísnila a odolávat protažení při průniku. Váš lékař Vám může doporučit používání vaginálního dilatátor, aby se zabránilo jizvy z tváření po ozáření.

Promluvte si se svým lékařem o tom, co můžete očekávat od vašich konkrétních radiační léčby. Některé nežádoucí účinky mohou být předejít. Například, může přemístit své operace vaječníků do jiné části vašeho těla ušetřil před poškozením záření a chránit vaši plodnost. Poraďte se se svým lékařem o možnostech.

Chirurgie
Ať chirurgie ovlivňuje Vaši schopnost mít sex bude záviset na typu rakoviny máte, kde je umístěno, a jeho velikost. Chirurgické postupy, které by mohly způsobit sexuální nežádoucí účinky patří:

 • Radikální hysterektomie. Žena s rakovinou děložního čípku se mohou rozhodnout pro radikální hysterektomii pro odstranění dělohy a související vazy, stejně jako na děložním čípku a část pochvy. Zkrácený vagina obvykle nemění své schopnosti mít sex, i když to může trvat i několik nastavení. Ženy mohou také mít jejich vaječníky odstraněny v průběhu tohoto postupu. Pokud jste před menopauzou, kdy jsou odstraněny vaše vaječníky, zažijete menopauzy.
 • Radikální cystektomie. V této operaci rakoviny močového měchýře, chirurg odstraní močový měchýř, děloha, vaječníky, vejcovody, děložního čípku, přední stěně pochvy a močové trubice vaše. Váš lékař rekonstruuje své vagíny, i když to může být kratší nebo užší, než tomu bylo před operací. To může učinit sex bolestivé. Pokud jste nebyli procházejí menopauzy, bude odstranění vaječníků způsobit menopauze.
 • Abdominoperineální (AP) resekce. AP resekce se používá, pokud máte tlustého střeva nebo rekta. Váš lékař odebere nižší tlustého střeva a konečníku. Bez polštář konečníku, můžete pociťovat bolest v pochvě při pronikání. Některé ženy, které mají resekce AP také jejich vaječníky odstraněny. Pokud jste před menopauzou, bude to způsobit předčasné menopauze.
 • Vulvectomy. Můžete podstoupit vulvectomy pokud máte rakovinu pochvy. Chirurg odstraní celou pochvu, včetně vnitřní a vnější rty, stejně jako klitorisu. Tyto hrají důležitou roli při sexuálním vzrušení u žen. Odstranění pochvu a klitoris může učinit méně citlivé oblasti, a to těžší pro vás dosáhnout orgasmu.

Hormonální terapie
Pokud máte hormonálně citlivého karcinomu, může se zobrazit Hormonální terapie pomocí léků, jako je tamoxifen nebo inhibitory aromatázy, nebo pomocí chirurgického zákroku, jako je odstranění vaječníků (ooforektomie). Je-li při nádorovém onemocnění je citlivý na hormony, mohou být tyto Hormonální terapie je účinná při smršťování nebo zabíjení nádorových onemocnění a může snížit riziko recidivy rakoviny.

Oba léky a chirurgie pro hormonální terapie způsobit klimakterické příznaky, včetně vaginální atrofie a suchost. Odstranění vaječníků způsobí trvalé menopauzy. Nežádoucí účinky léků hormonální terapie obvykle odezní po ukončení jejich přijetí. Ženy užívající hormonální terapie na rakovinu obvykle tyto léky po dobu pěti let nebo více.

Co můžete udělat pro to, získat zpět své sexuální funkce?

Vědět, co sexuální nežádoucí účinky lze očekávat dříve, než začnete vaše léčba rakoviny může pomoci lépe připraveni vypořádat se s nimi. Pokud budete mít sexuální nežádoucí účinky, zjistit co nejvíce, můžete o tom, co brání své sexuální funkce. To vám pomůže cítit se více pod kontrolou a pomůže orientovat se na možnosti léčby. Můžete také chtít, aby:

 • Promluvte si se svým týmem zdravotní péče. To může cítit nepříjemné mluvit o sexuálních vedlejších účinků. I když mluvit o sexu může být nepříjemné, nejste pravděpodobně najít řešení, pokud nechcete nechat někoho vědět, co jste se setkali. Zapište si své otázky, pokud se cítíte pohodlněji. Kromě toho může Váš lékař bude v rozpacích, nebo váhají mluvit o sexu. Pokud je to váš případ, zeptejte se ke specialistovi nebo požádat o pomoc od ostatních členů svého týmu zdravotní péče, jako jsou zdravotní sestry a poradci.
 • Promluvte si se svým partnerem. Ať váš partner vědět, co jste se setkali, a jak on nebo ona vám může pomoci zvládnout. Například, možná zjistíte, že používáte mazivo usnadňuje váš suchost poševní sliznice nebo změně pozice vám pomůže vyhnout se genitální bolesti při sexu. Společně můžete najít řešení, jak zmírnit zpět do naplňující sexuální život.
 • Prozkoumejte jiné způsoby bytí intimní. Styk není jedinou možností pro sblížení se svým partnerem. Zvažte trávit více času spolu mluvit, mazlení a mazlení. Připojení jiným způsobem může pomoci budete cítit pohodlně a méně starosti o sexuálních nežádoucích účinků, jste se setkali.
 • Promluvte si s ostatními přežili rakovinu. Vaše zdravotní péče tým může být schopen nasměrovat vás k podpůrné skupiny ve vašem městě. Jinak, spojit se s ostatními přežili rakovinu, on-line. Pokud jste trapně diskutovat o sex tváří v tvář s cizími lidmi, on-line prostředí vám poskytuje anonymitu. Začněte s Evropskou Cancer Society sítě onkologických pacientů v remisi.

To může jednoduše vzít čas znovu získat svou sexuální funkce po léčbě rakoviny. I když to může být frustrující, pamatujte, že pokud jste měli pozitivní a uspokojující sexuální život před rakovinou, budete pravděpodobně pokračovat, že po léčbě.

Viz také