Rak

Léčba rakoviny u mužů: Možné sexuální nežádoucí účinky

Zjistěte si, zda jste ohroženi sexuálních nežádoucích účinků po léčbě rakoviny a které léčba rakoviny může způsobit tyto nežádoucí účinky.

Léčba některých druhů rakoviny může mít vliv na sexualitu, což způsobuje řadu příznaků a symptomů, které mohou sex s Vaším partnerem obtížnější. Ale to neznamená, že nemůžete mít zdravý sexuální život po léčbě rakoviny. Dozvědět se více o vaší léčbě rakoviny a jak to může mít vliv na sexuální funkce vám pomůže najít řešení v případě problémů vyvíjet.

Pánevní rakoviny: více pravděpodobné, že způsobí sexuální dysfunkce, než dělat i jiné druhy rakoviny

Muži s rakovinou v jejich pánevní oblasti jsou více pravděpodobné než jsou muži s dalšími rakoviny se hlásit potíže shrnující sex po léčbě rakoviny. Sexuální vedlejší účinky se vyskytují nejčastěji po léčbě:

 • Rakovina močového měchýře
 • Rakovina tlustého střeva
 • Rakovina prostaty
 • Rekta

Starší muži jsou více pravděpodobné, že sexuální dysfunkce po léčbě rakoviny. To je proto, že většina starších mužů, včetně těch, kteří neměli rakovinu, budou mít problémy se sexem, v určité době. Takže starší muži, kteří už měli léčbu rakoviny může dojít k sexuální nežádoucí účinky související se stárnutím populace, spíše než léčba. Nebo se může stát, že léčba rakoviny, urychluje sexuální nežádoucí účinky spojené s normálním stárnutím.

Erektilní dysfunkce: nejčastější sexuální vedlejší účinky léčby rakoviny u mužů

Počet sexuálních nežádoucích účinků se může vyskytnout v důsledku léčby rakoviny, zahrnující:

 • Neschopnost dosáhnout nebo udržet erekci (erektilní dysfunkce)
 • Obtížnost vrcholí
 • Orgasmus bez vypouštění spermatu (suchý orgasmus)
 • Slabší, méně uspokojující orgasmus
 • Ztráta zájmu o sex
 • Bolest při sexu
 • Méně energie pro sexuální aktivitu
 • Cítí méně atraktivní

Ne každý člověk s rakovinou zažije sexuální nežádoucí účinky. Váš lékař může diskutovat o míru rizika, které mohou nastat pro konkrétní typ rakoviny a léčby.

Rakovina může způsobit sexuální nežádoucí účinky, pokud se týká rakoviny pohlavních orgánů. Sexuální potíže může také vyplývat z vedlejších účinků rakoviny a její léčby, jako je únava, bolest nebo úzkost o své léčbě. Kromě toho by depresivní pocity mají rakovinu způsobit ztrátu libida. Někdy emocionální faktory mohou mít sexuální nežádoucí účinky, kromě fyzické změny, které procházejí v průběhu léčby.

Viz také

Léčba rakoviny u mužů: Možné sexuální nežádoucí účinky

Jak léčby rakoviny vliv na sexualitu

Chirurgie, radiační terapie, hormonální terapie a chemoterapie mohou všechny vést sexuální nežádoucí účinky.

Chirurgie
Nervy v pánevní oblasti řízení toku krve do penisu. Pokud máte nádor v pánevní oblasti, které je třeba odstranit, musí váš lékař pracovat opatrně, aby nedošlo k poškození nervů. Přerušil nerv může vést k oslabení erekcí nebo neschopnost dosáhnout erekce. Operace, které mohou způsobit erektilní dysfunkce patří:

 • Tlustého střeva a konečníku chirurgie. Pokud máte tlustého střeva nebo rekta, může vyžadovat chirurgický zákrok tzv. Abdominoperineální resekce odstranit dolní část tlustého střeva a konečníku.
 • Operaci močového měchýře. Postup tzv. radikální cystektomie pro karcinom močového měchýře zahrnuje odstranění močového měchýře, prostaty, močové trubice horní a semenných váčků.
 • Operace prostaty. Pokud máte rakovinu prostaty, můžete zvážit radikální prostatektomii o odebrání prostaty a semenných váčků.
 • Penis chirurgie. Ačkoli vzácný, chirurgické odstranění všech nebo části penisu (penectomy) je volba pro muže s karcinomem penisu. Pokud penectomy je jen částečná, může být stále schopen dosáhnout erekce.
 • Odstranění lymfatických uzlin. Chirurgické odstranění mnoha lymfatické uzliny v pánevní oblasti (retroperitoneální lymfadenektomie) lze použít u mužů s rakovinou varlat nebo některé zhoubné nádory.

Novější nervy šetřící operace jsou méně pravděpodobné, že způsobí erektilní dysfunkce, ačkoli zda jste kandidátem na tento typ operace závisí na velikosti a umístění vašeho rakoviny. U některých druhů rakoviny, poškození nervů se nelze vyhnout v případě, že lékař je odstranit všechny rakoviny. Muži, kteří procházejí nervy šetřící prostatektomie může dojít k dočasné erektilní dysfunkce, zatímco účinky jsou trvalé mužů, kteří nejsou způsobilí pro nervy šetřící operaci.

Nervy poškozené při operaci může také způsobit, že zkušenosti suchý orgasmus - orgasmus bez ejakulace spermatu. Sperma vaše tělo produkuje nesmí opustit své varlata, nebo to může být tlačena do močového měchýře (retrográdní ejakulace). Někteří lidé říkají, že suchá ejakulace cítí neliší a často i jejich partneři nevnímají ani nevadí rozdíl. Nicméně, jiní muži zjistili, že suché orgasmy jsou slabší nebo jsou cítit méně příjemný než jejich orgasmy před operací.

Radiační terapie
Záření zaměřené na pánvi může způsobit erektilní dysfunkce, i když není jasné, proč. Záření může poškodit nervy v pánevní oblasti, zastavit průtok krve do penisu, nebo snížit hladinu testosteronu v těle. Záření je vedlejší účinky začít pomalu asi šest měsíců do jednoho roku po ukončení léčby.

Ať už zkušenosti erektilní dysfunkce v důsledku radiační léčby závisí na množství radiace, které přijmete a kolik z pánevní oblasti, je léčen - vyšší úroveň záření na větší množství těla, je více pravděpodobné, že způsobí nežádoucí účinky sexuální. Muži, kteří kouří, nebo kteří mají v anamnéze srdeční onemocnění, vysoký krevní tlak nebo cukrovka mohou být i vyšší riziko erektilní dysfunkce po radiační terapii. Tyto podmínky mohou již způsobil nějakou škodu tepny, která může být ještě horší radiací.

Množství spermatu vyvrcholit může snížit po radioterapii. Můžete se cítit bolest během ejakulace po léčbě, i když to obvykle časem přejde.

Hormonální terapie
Pokud máte rakovinu prostaty, která se rozšířila, se Váš lékař může pokusit snížit hladinu hormonu testosteronu v těle tím, že odstraní varlata (orchiectomy), nebo léčit jinými léky. Některé rakoviny prostaty se spoléhají na testosteronu na palivo. Snížením své hladiny testosteronu, lékař doufá, že se zpomalit nebo zastavit progresi rakovině. Muži, kteří mají velké rakoviny prostaty může zobrazit hormonální terapie zmenšit prostatu před operací - aby bylo snazší odstranit.

Hormonální terapie nejčastěji způsobuje ztrátu libida, ale to se nestane každému. Někteří lidé zjišťují, že mají touhu po sexu, ale nejsou schopni dosáhnout erekce, nebo nejsou schopny dosáhnout orgasmu. Mladší muži mají tendenci mít méně sexuální vedlejší účinky hormonální terapie. Hormonální terapie může také způsobit, že produkují méně sperma, když ejakulovat.

Chemoterapie
Může dojít ke ztrátě libida a potíže dosáhnout erekci po chemoterapii. Některé chemoterapeutické léky snižují množství testosteronu tělo produkuje. Budete obvykle získat zpět své sexuální funkce během několika týdnů ukončení léčby.

Co můžete udělat pro to, získat sexuální funkce

Některé sexuální vedlejší účinky léčby rakoviny vyřeší během několika týdnů. Jiní mohou trvat rok nebo dva po léčbě, a některé budou trvalé. Zjistěte si co nejvíce, jak můžete o tom, co brání své sexuální funkce. To vám může pomoci cítit se více v situaci pod kontrolou a pomůže orientovat se na možnosti léčby. Můžete také chtít, aby:

 • Ještě nějaké experimentování. Možná zjistíte, že některé situace znovu nastartovat své sexuální touhy, nebo vám pomůže dosáhnout erekce. Dávejte pozor na to, co funguje - ať už je to stimuluje váš penis sám, nebo přemýšlet o sexuálních fantazií. Možná zjistíte, vaše orgasmy jsou mnohem intenzivnější, pokud budete trávit více času na předehru.
 • Promluvte si se svým lékařem. Váš lékař vám může poskytnout více informací o tom, co je příčinou nějaké sexuální dysfunkce jste se setkali. Odtud se můžete diskutovat o možnosti léčby, jako jsou implantáty léků, nebo zařízení, které mohou usnadnit erekci. Mějte na paměti, přesto, že někteří lékaři mohou být stejně nechtělo, nebo v rozpacích, jak jste mluvit o sexuálních vedlejších účinků. Pokud ano, požádejte svého lékaře o doporučení ke specialistovi, například urologa nebo sexuální terapeut.
 • Promluvte si se svým partnerem. Ať váš partner vědět, co funguje pro vás nejlepší. Buďte upřímní o své obavy a pocity. Pokud jste mlčí o tom, co prožíváme, se může váš partner cítí odmítnut. Váš partner může nabídnout významnou podporu, jak si získat od léčbě rakoviny. On nebo ona může mít také představu o tom, jak vám pomůže získat zpět své sexuální funkce.
 • Promluvte si s ostatními přežili rakovinu. Vaše zdravotní péče tým může být schopen nasměrovat vás k podpůrné skupiny ve vašem městě. Jinak, spojit se s ostatními přežili rakovinu, on-line. Pokud jste trapně diskutovat o sex tváří v tvář s cizími lidmi, on-line prostředí poskytuje větší anonymitu. Začněte s Evropskou Cancer Society sítě onkologických pacientů v remisi.

Muži, kteří prodělali léčbu rakoviny možná zjistíte, že to prostě trvá, než získat sexuální funkce. Léky a další možnosti léčby práci v některých mužů au jiných ne. Někdy to trvá rok nebo dva na nervy a krevní cévy v pánevní oblasti léčit.

Viz také