Radiační terapie

Definice

Radiační léčba je typem léčby rakoviny, která používá paprsky intenzivní energie zabít rakovinné buňky. Radiační terapie nejčastěji získává svou sílu z rentgenů, ale výkon může také přijít z protonů nebo jiných druhů energie.

Termín "radioterapie" nejvíce často se odkazuje na externí terapii ozařování. Během tohoto druhu záření se vysokoenergetické paprsky přicházejí z počítače mimo své tělo, jehož cílem nosníky na přesné místo na vašem těle. Při jiném typu ozařování tzv. brachyterapie (brzdový e-ANI-uh-pee), je záření umístěn uvnitř vašeho těla.

Radiační léčba poškozuje buňky tím, že ničí genetický materiál, který určuje, jak buňky rostou a dělí. Zatímco zdravých i nádorových buněk jsou poškozeny radiační terapie, jejímž cílem radiační terapie je zničit co nejméně normálních zdravých buněk, jak je to možné.

Viz také

Proč se to dělá

Radiační terapie. Jak je radiační terapie používá u lidí s rakovinou.
Radiační terapie. Jak je radiační terapie používá u lidí s rakovinou.

Přibližně polovina všech lidí s rakovinou přijímat radioterapie jako součást jejich léčby rakoviny. Lékaři používají radiační terapií k léčbě téměř každý typ rakoviny. Radiační terapie je také užitečné při léčbě některých rakovinné (benigní) nádory.

Jak je radiační terapie používá u lidí s rakovinou
Váš lékař může doporučit léčbu ozařováním jako doplněk v různých časech během vaší léčby rakoviny a z různých důvodů, včetně:

  • Jako jediný (primární) léčba rakoviny
  • Před operací ke zmenšení rakovinný nádor (neoadjuvantní terapie)
  • Po operaci, k zastavení růstu všech zbývajících nádorových buněk (adjuvantní léčba)
  • V kombinaci s jinou léčbou, jako je například chemoterapie, že ničí rakovinné buňky
  • S pokročilou rakovinou ke zmírnění příznaků způsobených rakovinou

Viz také

Rizika

Nežádoucí účinky radiační terapie výrazně závisí na tom, je součástí vašeho těla jsou vystaveny záření a kolik záření se používá. Můžete zaznamenat žádné vedlejší účinky, nebo se může projevit několik. Většina nežádoucích účinků je dočasné, je možné ovládat a obvykle vymizí v průběhu času po ukončení léčby.

Část těla léčeného Časté nežádoucí účinky
Každá část Vypadávání vlasů v místě léčby (někdy permanentní), podráždění kůže v místě ošetření, únava
Hlava a krk Sucho v ústech, zahuštěný sliny, obtíže při polykání, bolest v krku, změny ve způsobu jídlo chutná, earaches, bolest čelisti, nevolnost
Hruď Obtíže při polykání, kašel, dušnost
Břicho Nevolnost, zvracení, průjem
Pánev Průjem, podráždění močového měchýře, časté močení, sexuální dysfunkce

Zdroj: National Cancer Institute, 2007

Některé nežádoucí účinky se mohou vyvinout později. Například, ve výjimečných případech nový rakovina (druhá primární rakoviny), která je odlišná od první léčených ozařováním může vyvinout roky později. Poraďte se se svým lékařem o možných vedlejších účincích, jak krátkodobé, tak i dlouhodobé, které mohou nastat po léčbě.

Viz také

Jak se připravit

Před podstoupit zevní radioterapie a Vaše zdravotní péče tým vás provede plánovacího procesu, aby záření dosáhne přesné místo ve vašem těle, kde je to potřeba. Plánování obvykle zahrnuje:

  • Záření simulace. Během simulace a Vaše radioterapie tým pracuje s vámi najít pohodlnou pozici pro vás v průběhu léčby. Je nezbytné, aby si klidně ležet v průběhu léčby, takže najít pohodlnou pozici je velmi důležité. Chcete-li to, budete ležet na stejném typu tabulky, která se používá během ozařování. Polštáře a opěrky jsou používány k pozici, kterou si správným způsobem a které vám pomohou zůstat v klidu. Váš radioterapie tým označit oblast vašeho těla, který bude přijímat záření. V závislosti na vaší situaci, můžete obdržet přechodné dopravní značení fixem nebo je můžete přijmout trvalé tetování.
  • Plánování skenování. Vaše radioterapie tým může mít chystáte podstoupit rentgen nebo počítačová tomografie (CT) určit oblast vašeho těla na léčbu.

Po procesu plánování radioterapie váš tým rozhodne, jaký druh záření a jaké dávky budete dostávat založené na typu a stádiu rakoviny, Váš celkový zdravotní stav, a cíle pro své léčení. Přesná dávka a zaměření záření nosníků používaných v léčbě je pečlivě plánováno maximalizovat záření do nádorových buněk a minimalizovat poškození okolní zdravé tkáně.

Viz také

Co můžete očekávat

Definice. Záření simulace.
Definice. Záření simulace.

Zevní radioterapie se provádí pomocí lineárního urychlovače - stroj, který řídí vysokoenergetické paprsky záření do vašeho těla. Jak jste ležet na stole, lineární urychlovač se pohybuje kolem vás dodávat záření z několika úhlů. Lineární urychlovač lze upravit pro konkrétní situaci tak, že poskytuje přesný dávku radiace lékař objednal.

Uživatel obvykle obdrží zevní záření na ambulantně pět dní v týdnu po dobu nejméně dvou až 10 týdnů. Léčba se obvykle šíří v průběhu několika týdnů, aby vaše zdravé buňky obnovit mezi zasedáními radiační terapii. Očekávejte Každé sezení trvat asi 10 až 30 minut. V některých případech, může být jediná léčba být použity k úlevě od bolesti nebo jiné příznaky spojené s více pokročilé rakoviny.

Během léčebného sezení, budete ležet v poloze určené během relace záření simulace. Ty by mohly být umístěny plísněmi tě držet na svém místě a štíty mohou být umístěny blokovat záření z dosažení určité části vašeho těla.

Lineární urychlovač Stroj může otáčet kolem svého těla, k dosažení cíle z různých směrů. Stroj je bzučivý zvuk. Budete ležet a dýchat normálně během léčby, která trvá jen několik minut. Váš radioterapie tým zůstává v okolí v místnosti s audio a video připojení, takže můžete mluvit k sobě navzájem. Měli byste mluvit, pokud se necítíte dobře, ale neměli byste cítit žádnou bolest během svého zasedání radiační terapie.

Viz také

Výsledky

Dostáváte-li záření na nádor, Váš lékař může mít budete pravidelně podstupovat vyšetření po skončení léčby vidět, jak váš karcinom reagoval na radiační terapii. V některých případech může rakovina reagují na léčbu hned. V jiných případech to může trvat týdny nebo měsíce pro rakovinu reagovat. Někteří lidé nejsou pomáhal radiační terapii.

Viz také