Radiační léčba karcinomu prsu

Definice

Radiační léčba karcinomu prsu používá vysoce výkonné rentgenové paprsky zabít rakovinné buňky. Rychle rostoucí buňky, jako jsou nádorové buňky, jsou více citlivé na účinky radiační terapie, než jsou normální buňky.

Jeden ze dvou přístupů mohou být použity při radioterapii karcinomu prsu:

 • Vnější záření. Zevní ozáření, standardní typ radiační terapie, dodává záření ve formě vysoce výkonných energetických svazků, jako jsou rentgenové paprsky, aby celý prsa z počítače mimo vaše tělo. Jedná se o nejběžnější typ radiační terapie používá na rakovinu prsu.
 • Vnitřní záření. Vnitřní záření nebo brachyterapie, zahrnuje umístění malé radioaktivní zařízení ve vaší hrudi v blízkosti nádoru dodat záření postižené tkáně prsu. Vnitřní záření mohou být použity jako další záření po boost vnějšího ozáření nebo v malých, uzavřených nádorů.

Radiační terapie může být použita k léčbě rakoviny prsu u téměř každé fázi. Je to efektivní způsob, jak snížit riziko rakoviny prsu přichází zad (opakující se) po operaci. To může také pomoci kontrolovat šíření rakoviny prsu a nabízí úlevu od bolesti pro pokročilého karcinomu prsu.

Viz také

Proč se to dělá

Radiační terapie hraje důležitou roli v léčbě karcinomu prsu. Když po operaci, ozařování obvykle začíná několik týdnů po operaci. Pokud plánujete chemoterapie, radioterapie je obvykle dána poté, co jste dokončili léčbu chemoterapií. Hormonální terapie se obvykle podává po každé chemoterapii a může být podáván ve stejné době jako záření.

Zde jsou hlavní způsoby radiační terapie se používá k léčbě rakoviny prsu:

Záření po lumpektomii
Radiační léčba karcinomu prsu je téměř vždy doporučuje po operaci, která odstraní pouze nádor (lumpektomii). Lumpektomii sám, bez radiační terapie, s sebou nese poměrně vysoké riziko recidivy rakoviny prsu v postižených měsíců či let později, protože mikroskopických ložisek karcinomu zanechal po operaci. Záření pomáhá zničit zbývající rakovinné buňky. Lumpektomii v kombinaci s radiační terapií je často označován jako prsu zachování terapie.

V klinických studiích porovnávajících lumpektomii s a bez radiační terapii, přidání radiační terapie po lumpektomii došlo k významnému snížení míry opětovného výskytu karcinomu prsu.

Záření po mastektomii
Odstranění celého prsu (mastektomie) obvykle znamená, že nebudete muset radioterapií. Ale radiační terapie je někdy doporučeno u žen s vysokým rizikem recidivy rakoviny následující mastektomii. Faktory, které mohou dostat do vysoké riziko recidivy rakoviny prsu ve vaší stěně hrudníku - a vyžadují tedy radiační terapie - patří sem:

 • Lymfatické uzliny se známkami rakoviny prsu. Podpaží (axilární) lymfatické uzliny, které pozitivní test na rakovinné buňky jsou známkou toho, že některé nádorové buňky odděleny od primárního nádoru. Čím větší je počet pozitivních uzlin, tím větší je pravděpodobnost lékař je doporučit radiační terapii. Většina odborníků se shoduje, že mají čtyři nebo více pozitivních uzlin, je jasnou známkou pro radiační terapie po mastektomii, i když poslední údaje naznačují, že i ženy s jedním až třemi pozitivních lymfatických uzlin mohou mít prospěch z radiační terapii.
 • Velká velikost nádoru. Nádor větší než 5 cm (asi 2 palce) v průměru obecně s sebou nese vyšší riziko recidivy než menší nádory.
 • Tkáňové okraje s příznaky rakoviny prsu. Po prsní tkáň je odstraněna, jsou okraje tkáně vyšetřována na známky nádorových buněk. Velmi úzké okraje nebo okraje, které pozitivní test na rakovinné buňky jsou rizikovým faktorem pro opakování.

Záření lokálně pokročilého karcinomu prsu
Radiační terapie může být také použit k léčbě:

 • Nádory prsu, které nemohou být chirurgicky odstraněny.
 • Zánětlivá karcinomu prsu, agresivní typ rakoviny prsu, která se šíří do lymfatických kanálů krycí kůže prsu. Lidé, kteří tento typ rakoviny prsu se obvykle dostávají chemoterapii mastektomii, následuje záření, snížit šanci na rakovinu v návratu.

Záření pro správu metastazující komplikace
Je-li rakovina prsu se rozšířila i do jiných částí těla (metastázovat) a tumor způsobuje tlak na páteř, například, může záření lze použít ke zmenšení nádoru a snížení tlaku.

Viz také

Rizika

Radiační terapie karcinomu prsu. Lymfatické uzliny se známkami rakoviny prsu.
Radiační terapie karcinomu prsu. Lymfatické uzliny se známkami rakoviny prsu.

Vnější i vnitřní radiační terapie mají potenciální vedlejší účinky.

Vnější radiační terapie
Časté nežádoucí účinky jsou:

 • Mírná až středně závažná únava (únava vede ke zvýšení v průběhu léčby)
 • Podráždění kůže - jako svědění, zarudnutí, olupování nebo tvorba puchýřů - podobné tomu, co můžete zažít s opálení (podráždění kůže má tendenci se zvyšovat v průběhu léčby)
 • Otok prsů
 • Změny citlivost kůže

Vzácně může radioterapie způsobit:

 • Arm otok (lymfedém)
 • Rib něha
 • Zánět plicní tkáně
 • Poškození srdce
 • Sekundární rakoviny, jako je rakovina kostí a svalů (zhoubné nádory) a rakovinu plic

Vnitřní radiační terapie
Vnitřní radiační terapie obvykle produkuje méně kožní reakce, i když se ošetřovaná oblast může být bolestivé a nabídky po dobu několika měsíců po ukončení léčby.

Viz také

Jak se připravit

Než začnete léčbu ozařováním, setkáš se svým týmem radiační terapie, skupina zdravotníků, kteří pracují společně plánovat a poskytovat své ozařování. Členové týmu obvykle zahrnují:

 • Radiační onkolog, lékař, který se specializuje na léčení rakoviny za použití radiace. On nebo ona určuje vhodnou léčbu pro vás, sleduje váš pokrok a upraví léčbu v případě potřeby.
 • Záření fyzik a dosimetrist, kteří tvoří zvláštní výpočty a měření týkající se vašeho radiační dávku a jeho předání.
 • Radiační onkologie sestra, která se specializuje na péči o osoby podstupují radioterapii. Vaše sestra je schopen odpovídat na otázky týkající se léčby a vedlejších účinků, a které vám pomohou spravovat vaše zdraví v průběhu léčby.
 • Záření terapeut, který provozuje zařízení, radiační a spravuje své léčby.

Během setkání s vaší radiační onkolog, budete zkontrolovat anamnézu a fyzickou zkoušku podstoupit zkontrolovat váš celkový zdravotní stav, než začnete radioterapií. Váš onkolog může také přezkoumat potenciální výhody a vedlejší účinky radioterapie ve Vašem případě.

Vnější radiační terapie
Před první léčebné sezení, půjdete přes simulace procesu, v němž radiační onkolog pečlivě mapuje oblast vašeho mateřského určit přesné umístění léčby. Během simulace:

 • Záření terapeut vám pomůže do pozice nejlépe určit postiženou oblast a nedošlo k poškození okolní zdravé tkáně. Někdy podložky nebo jiná zařízení se používají, které vám pomohou udržet pozici.
 • Pomocí CT skeneru, vyhledá se radiační onkolog oblasti, které je třeba léčit. Uslyšíte hluk ze zařízení, CT, protože se pohybuje kolem vás. Zkuste se uvolnit a zůstat nehybně jako je to možné, protože to pomůže zajistit konzistentní a přesné procedury.
 • Stopy inkoustu nebo malé trvalé tetování tečky jsou umístěny na pokožce poskytnout referenční body pro radiační terapeut při podávání záření. Ujistěte se neprat stopy inkoustu vypnutá, dokud jste řekl k tomu. V případě, že značky nemůže být vidět, budete muset projít procesu mapování znovu.
 • Dosimetrist, radiační fyzik a radiační onkolog používání počítačový software plánovat dávky záření, které dostanete a jak dlouho paprsek musí být používány za účelem dosažení správného množství.

Jakmile je simulace a plánování jsou kompletní, můžete začít léčbu. Pro každou relaci, budete chtít, aby se zabránilo nošení šperků, latexové obvazy, prášek, mléko nebo deodorant v nebo v blízkosti ošetřované oblasti. Také se vyhněte použití deodorantu mýdlem před zasedání. Tyto látky mohou interferovat s dodáním záření.

Vnitřní radiační terapie
Předtím, než se spustí interní brachyterapie, je pouzdro pro radioaktivní implantáty umístěny v zóně, odkud byl nádor opatření (tumor bed). To lze provést během svého operaci rakoviny nebo později jako samostatného postupu. Pokud držitel záření se implantuje při samostatném postupu, často vyžaduje krátký pobyt v nemocnici, kde budete umístěn v lokální, regionální nebo celkové anestezii, než se zahájí. Váš záření onkolog může používat zobrazovací vyšetření přesně zacílit oblast. Jakmile držitel implantován, můžete pravděpodobně jít domů.

Existují dva přístupy k vnitřní radiační terapie karcinomu prsu:

 • Intrakavitární brachyterapie. Malé, deflaci balón připojen k tenké trubičky (katétr) je vložena oblast nádoru, se na konci trubky vyčnívající z prsu. Balón se naplní fyziologickým roztokem a ponechán na místě po celou dobu průběhu léčby, poskytnout místo pro vložení radioaktivních implantátů.
 • Intersitital brachyterapie. Několik malých katétry jsou vloženy v prsu po oblast nádoru sloužit jako držáky pro malé radioaktivních kuliček, které mohou být vloženy nebo odstraněny. Tyto katetry jsou obvykle zůstanou na svém místě po celou dobu léčby.

Viz také

Co můžete očekávat

Typický plán pro externí radiační léčby je terapie pět dní v týdnu po dobu tří až šesti týdnů. Zasedání se provádí i ambulantně, často v nemocnici nebo jiného léčebného zařízení. Můžete být schopni naplánovat své zasedání ve stejnou dobu každý den, takže se může stát součástí vašeho života.

Délka vnitřní radiační terapie karcinomu prsu je mnohem kratší, obvykle pět den celkem. Vnitřní radiační zasedání se obvykle provádí i ambulantně.

Vnější záření
Je radiační terapii obecně má následující postup:

 • Když přijedete na nemocnici nebo v léčebném zařízení, budete přesměrováni na speciální místnosti, která se používá výhradně pro radiační terapii.
 • Možná budete muset sundat šaty a dát na nemocniční košili na zasedání.
 • Radiační terapeut pečlivě vám pomůže do přesné polohy, které byly v průběhu simulace procesu.
 • Terapeut opustí místnost a zapne počítač, který poskytuje záření (lineární urychlovač).
 • I když terapeut není v místnosti během léčby, budete sledovat z jiné místnosti na televizní obrazovce. Obvykle a terapeut může mluvit s každým jiný přes interkom. Pokud je vám špatně nebo nepříjemné, ujistěte se, informujte svého terapeuta. Stroj lze kdykoli zastavit.

Dodávka záření samotné trvá jen několik minut, ale celý proces může trvat 30 minut až hodinu za každou návštěvu.

Radiační terapie sama o sobě je bezbolestné. Můžete se cítit určité nepohodlí, zatímco ležel v požadované poloze, ale to je obvykle krátkodobé.

Po sezení je u konce, máte možnost jít na své pravidelné činnosti. Obecně žádná zvláštní opatření nejsou potřeba.

V některých případech, jakmile jsou hlavními zasedání radiační terapie byla dokončena, je zvýšení zacházení nádoru postele doporučuje dále snížit pravděpodobnost recidivy. Záření boost může být podáván s dalšími externími zasedání radiační terapie, nebo s vnitřní radiační terapií.

Tkáňové okraje s příznaky rakoviny prsu. Radiační onkolog.
Tkáňové okraje s příznaky rakoviny prsu. Radiační onkolog.

Vnitřní záření
Pro vnitřní záření jsou radioaktivní semena vložena dvakrát denně po dobu několika minut v implantovaných záření držáků. To se obvykle provádí i ambulantně a můžete nechat zařízení mezi návštěvami.

Zatímco radioaktivní materiál je uvnitř vašeho těla, mohou lidé kolem vás být vystavena radioaktivitě. Jakmile jsou pelety jsou odstraněny, ale toto riziko zmizí.

Po průběh terapie je u konce, jsou odstraněny držáky. Obvykle jste daný léky proti bolesti, než držitelé jsou odstraněny. Tato oblast může být bolest nebo citlivost na několik měsíců.

Způsoby doručení v rámci studie záření
Vědci zkoumají několik metod radiační dodávky, které mohou mít za následek méně vedlejších účinků a pohodlnější léčby.

Jedním z příkladů je urychlen částečného ozáření prsu. Tato metoda se zaměřuje záření konkrétně na oblast prsou, která obsahovala nádor, spíše než celý prs. To je také uveden v méně vyšších dávkách, než standardní externí terapie ozařování. Intersticiální brachyterapie je považována za formu zrychleného částečné ozáření prsu. U některých lidí s rakovinou prsu - starší ženy s malými, izolovaných nádorů a bez lymfatických uzlin, například - tato metoda může být dostačující, aby se zabránilo opakování rakoviny. Další výzkum je však nezbytné, pro určení, zda dlouhodobé výsledky pro tyto osoby jsou stejné jako výsledky, pokud se používá standardní radiační terapie.

Viz také

Výsledky

Po radioterapii je u konce, bude váš záření onkolog naplánovat následné návštěvy sledovat svůj pokrok, podívejte se na pozdní vedlejší účinky, a zkontrolujte známky rekurence nádorového onemocnění. Ačkoli následné návštěvy stanou méně časté déle budete rakovina-free, budete pravděpodobně mít pravidelné návštěvy na zbytek svého života se svým onkolog abychom zjistili, zda pro rekurence nádorového onemocnění.

Informujte svého lékaře nebo zdravotní sestru, pokud zaznamenáte:

 • Trvalé bolesti
 • Nové boule, modřiny, vyrážka, otok nebo krvácení
 • Trvalé zažívací potíže jako změny chuti k jídlu, nevolnost, zvracení, průjem nebo zácpa
 • Nevysvětlený úbytek hmotnosti
 • Horečku nebo kašel, který nemá jít pryč
 • Jakékoli další otravné příznaky

Viz také