Porodu, poporodní péče

Poporodní péče: Co lze očekávat po vaginálním porodu

Váš novorozenec může být vaše nejvyšší prioritou - ale počítá poporodní péče, taky. Od vaginální bolest na močové problémy, tady je to, co můžete očekávat, jak si obnovit z vaginálního porodu.

Těhotenství změní vaše tělo ve více směrech, než byste si mohl myslet, a to nekončí, když se dítě narodí. Po vaginálním porodu, při dobré péči o sebe, je nezbytnou součástí poporodní péče. Zde je to, co můžete očekávat.

Vaginální bolest

Pokud jste měli hráze nebo vaginální slzu při porodu, může rána bolet dobu několika týdnů. Rozsáhlé slzy může trvat déle léčit. Mezitím můžete pomoci podpořit hojení:

 • Uklidnit ránu se ochladí ránu s ledem nebo položte vychlazené vilínu podložku -. Dostupné ve většině lékáren - mezi hygienické vložky a rány.
 • Take žihadlo z močení. Nalijte teplou vodu přes pochvu, jak jste močení. Stiskněte čistou podložku pevně na ráně, když budou doléhat na pohyb střev.
 • Udržujte ránu v čistotě. Používejte stříkací láhev s vodou vypláchnout tkáň mezi poševního vchodu a konečníku (perineum), po použití záchodu.
 • Posaďte se opatrně. Pokud posezení je nepohodlné, sedět na polštáři nebo polstrované kroužku.

I když jste uzdravení lze očekávat, že nepohodlí postupně zlepšovat. Obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče, pokud je bolest zintenzivňuje rána zahřeje, oteklé a bolestivé, nebo si všimnete hnis-jako například výtok.

Výtok z pochvy

Budete mít výtok z pochvy (lochia) po několik týdnů po porodu. Očekávejte jasně červené, těžký tok krve po dobu prvních několika dnů. Pokud jste se vsedě nebo vleže, si můžete všimnout malé stříkat, když vstát. Vypouštění bude postupně nárůst zastaví, mění od růžové nebo hnědé až žluté nebo bílé. Aby se snížilo riziko infekce, používat hygienické ubrousky, spíše než tampony.

Nelekejte se, pokud občas projít malé krevní sraženiny. Obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče, pokud:

 • Můžete namočit Zdravotnický polštářek do hodiny vleže
 • Vypouštění má zápach
 • Minete sraženiny větší než golfový míček
 • Máte horečku 100,4 F (38 C) nebo vyšší

Kontrakce

Můžete mít pocit, stahy, někdy nazývaný afterpains, během několika prvních dnů po porodu. Tyto kontrakce - které často připomínají menstruační křeče - zabránit nadměrnému krvácení stlačením cévy v děloze. Z důvodů, které nejsou zcela jasné, že tyto kontrakce mají tendenci být silnější, následné dodávky. Váš poskytovatel zdravotní péče může doporučit over-the-counter léky proti bolestem v případě potřeby.

Obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče, pokud máte horečku, nebo pokud vaše břicho je jemná na dotek. Tyto příznaky mohou indikovat infekci dělohy.

Močení problémy

Otok nebo podlitina tkání kolem močové trubice a močového měchýře může vést k potíže s močením. Bát žihadlo moči na zadávací perineální oblasti může mít stejný účinek. Potíže s močením obvykle řeší na jeho vlastní. Do té doby, to by mohlo pomoci nalít vodu v celé vulvy, když sedíte na záchodě.

Obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče, pokud máte jakékoli příznaky infekce močových cest. Například:

 • Bolí to na močení
 • Nemyslíš si, že jste vyprázdnit močový měchýř zcela
 • Máte neobvykle časté nutkání na močení

Těhotenství a porod protáhnout pojivovou tkáň na bázi močového měchýře a může způsobit nervové a svalové poškození močového měchýře nebo močové trubice. Můžete úniku moči při kašli, napětí nebo se smát. Naštěstí, tento problém obvykle zlepší do tří měsíců. Mezitím nosit vložky, a to Kegel cvičení pomoci tón vaše svaly pánevního dna.

Porodu, poporodní péče. Obrousit močení.
Porodu, poporodní péče. Obrousit močení.

Chcete-li kegels, zpřísnit vaše svaly pánevního dna, jako byste se zastavit svůj tok moči. Zkuste to po dobu pěti sekund v době, čtyřikrát nebo pětkrát v řadě. Práce do vedení svaly se stáhly po dobu 10 sekund v době, relaxační dobu 10 sekund mezi kontrakcemi. Cílem pro nejméně tři sady 10 opakování denně.

Hemoroidy a stolice

Jestliže zaznamenáte bolest při stolici a cítím otok v okolí konečníku, můžete mít hemoroidy - natažené a oteklé žíly v konečníku nebo nižší konečníku. Pro usnadnění nepohodlí, zatímco hemoroidy léčit, namočte do vany s teplou vodou a použít chlazené polštářky vilínu na postiženou oblast. Váš poskytovatel zdravotní péče může doporučit aktuální hemoroid léky stejně.

Pokud zjistíte, že vyhnout střev ze strachu z nepříznivých dopadů na hráz nebo zhoršuje bolest hemoroidy nebo vaše epiziotomie ránou, podniknout kroky, aby se vaše stolice měkká a správné. Jezte potraviny s vysokým obsahem vlákniny - včetně ovoce, zeleniny a celozrnných výrobků - a vypijte velké množství vody. Je také užitečné zůstat fyzicky aktivní, jak je to možné. Zeptejte se svého poskytovatele zdravotní péče o stolici nebo změkčovač vláken laxativum, v případě potřeby.

Dalším potenciálním problémem pro nové maminky je neschopnost kontrolovat vyprazdňování stolice (inkontinence) - zejména pokud jste měli neobvykle dlouhou práci. Časté Kegel cvičení může pomoci. Pokud máte přetrvávající problémy s kontrolní stolici, obraťte se na svého poskytovatele zdravotnické péče.

Viz také

Poporodní péče: Co lze očekávat po vaginálním porodu

Bolest prsa a vytéká mléko

Několik dní po porodu, může vaše prsa se těžké, oteklé a nabídky. Toto je známé jako překrvení. Chcete-li zmírnit nepohodlí, zdravotní sestra dítě nebo použít odsávačky vyjádřit mléko. Můžete také použít studené žínky nebo ledové zábaly na prsou. Over-the-counter proti bolesti může také pomoci. Chcete-li zabránit bolesti bradavek, ujistěte se, že vaše dítě západky k prsu správně. Pokud si nejste jisti, nebo každé krmení je bolestivé, zeptejte se laktační konzultace o pomoc.

Pokud se vaše prsa úniku mezi krmením, nosit kojící polštářky uvnitř podprsenky, které pomohou udržet vaše tričko suché. Změna polštářky po každém krmení a když se dostanou za mokra.

Pokud si nejste kojit své dítě, noste pevné, podpůrnou podprsenku. Komprese prsa vám pomůže zastavit tvorbu mléka. Do té doby, nemají čerpadlo prsa nebo vyjádřit mléko. To vám řekne vaše prsa produkovat více mléka.

Vypadávání vlasů a kožní změny

Během těhotenství, zvýšené hladiny hormonů dát normální vypadávání vlasů v pořadí. Výsledkem je často mimořádně svěží hlava vlasů - ale teď je to doba návratnosti. Po porodu se vaše tělo zbaví přebytečné chlupy najednou. Do šesti měsíců, budou vaše vlasy s největší pravděpodobností vrátí do normálu. Do té doby, šampon pouze v případě potřeby, a najít účes, který se snadno udržuje. Vyhněte kulmy a agresivních chemikálií.

Strie nezmizí po porodu, ale nakonec budou mizet z červeno fialové stříbrné nebo bílé. Očekávat, že tmavá, kůže během těhotenství - jako řádek dolů břiše (linea nigra) - pomalu slábnout stejně.

Změny nálady

Porod spouští změť silných emocí. Změny nálad, podrážděnost, smutek a úzkost jsou společné. Mnoho nových maminky zažít mírné deprese, někdy volal baby blues. Baby-blues obvykle vymizí během jednoho až dvou týdnů. Do té doby, vzít dobrou péči o sebe. Podělte se o své pocity, a zeptejte se svého partnera, blízké nebo přátele o pomoc. Jestliže jsou deprese prohlubuje nebo máte pocit, beznaděj a smutné většinu času, obraťte se na svého poskytovatele zdravotnické péče. Okamžitá léčba je důležitá.

Hubnutí

Po porodu budete pravděpodobně cítit ochablý a ve formě. Dalo by se dokonce vypadat, že jste stále těhotná. Neboj se. To je naprosto normální. Většina žen přijít o více než 10 liber v průběhu porodu, včetně hmotnosti dítěte, placenty a plodové vody. Ve dnech po porodu, ztratíte zvýšení váhy od zbylé tekutiny. Za to, že zdravá strava a pravidelné cvičení vám pomůže postupně se vrátit k pre-těhotenství hmotnosti.

Poporodní vyšetření

Asi šest týdnů po porodu, bude váš poskytovatel zdravotní péče zkontrolujte pochvy, děložního hrdla a dělohy, aby se ujistili, že jste dobře hojí. On nebo ona může dělat prsa zkoušku a kontrolovat váhu a krevní tlak, příliš. To je skvělý čas mluvit o kontrole porodnosti, kojení a jak jste přizpůsobení se životu s miminkem. Můžete také požádat o cvičení Kegel pomoci tón vaše svaly pánevního dna.

Především sdílet jakékoliv obavy můžete mít o své fyzické a duševní zdraví. Šance jsou, co cítíš, je zcela normální. Podívejte se na svého poskytovatele zdravotní péče o věrohodnosti zadáte tuto novou fázi života.

Viz také