Polymorfní světelná erupce

Definice

Polymorfní světelná erupce je svědivá vyrážka způsobená slunci u lidí, kteří vyvinuli citlivost na sluneční záření (fotosenzitivita). Vyrážka se obvykle zobrazí jako červené, malé nárazy nebo mírně zvednutém skvrny na kůži.

Polymorfní světelná erupce se vyskytuje nejčastěji na jaře a počátkem léta, kdy osoba je vystavení slunečnímu záření se zvyšuje. Opakujte epizody jsou méně pravděpodobné, že jako letní postupuje, ale polymorfní světelná erupce často opakuje každý rok po prvním incidentu.

Ačkoli polymorfní světelná erupce obvykle vymizí bez léčby samostatně, může být potřebné léky k léčbě závažných nebo přetrvávajících případech. Opatření na ochranu pokožky před slunečním zářením a světelnou terapií může pomoci zabránit opakující se epizody polymorfní světelná erupce.

Viz také

Příznaky

Termín "erupce" odkazuje na rozvoj vyrážky, která se obvykle objeví během několika minut až hodin - i když někdy po několika dnech - po vystavení slunečnímu záření. Vyrážka se objeví nejčastěji v oblastech těla, které se obvykle vztahuje během zimy a vystaven v létě horní části hrudníku, přední část krku a ramen.

Charakteristika vyrážky mohou zahrnovat:

 • Husté shluky drobných nerovností
 • Zvýšené hrubé záplaty
 • Červeň
 • Svědění nebo pálení
 • Tvorbou puchýřků a otoků (méně časté)

Vzácně se lidé mohou mít jiné příznaky, jako je horečka, zimnice, bolest hlavy nebo nevolnost. Tyto podmínky mohou být výsledkem spojeného spálení spíše než polymorfní světelná erupce.

Polymorfní světelná erupce. Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, pokud.
Polymorfní světelná erupce. Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, pokud.

Kdy navštívit lékaře
Navštivte svého lékaře, pokud:

 • Máte nějaký vyrážku bez zjevné příčiny, například alergií, nebo se zjištěnou expozice na Poison Ivy.

Řada podmínek - včetně některých závažných onemocnění - může způsobit kožní vyrážky s podobnými vnějšími okolnostmi. Je důležité, aby si rychlou diagnózu a odpovídající léčbu.

Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, pokud vaše vyrážka je:

 • Rozšířený
 • Bolestivý
 • Doprovázenou horečkou

Viz také

Příčiny

Přesná příčina polymorfní světelná erupce není dobře znám. Vyrážka se objeví u lidí, kteří vyvinuli citlivost na ultrafialové (UV) záření ze slunce nebo z jiných zdrojů, jako jsou solária nebo opalovací lampy. Tato citlivost výsledků na slunci indukované aktivity imunitního systému, který vytváří zánět a vyrážka.

UV záření
UV záření je vlnová délka slunečního světla v rozsahu příliš krátká pro lidské oko vidět. UV záření, které dopadá na zemský je rozdělena do dvou vlnových délkách - ultrafialové (UVA) a ultrafialového záření B (UVB).

Osoba s fotosenzitivitou může reagovat na oba typy UV záření. I když UVB neproniká sklem, UVA se. Z tohoto důvodu může být vystavení slunečnímu záření okny vyvolat reakci u některých lidí s fotosenzitivní.

Citlivost na světlo
Citlivost na sluneční světlo zmenší se opakované expozici. Z tohoto důvodu, je poněkud předvídatelné vlastnosti polymorfní světelná erupce:

 • Epizoda je nejpravděpodobnější po prvních dvou expozic vůči slunečnímu záření po dlouhou dobu bez expozice. To obvykle znamená, že epizoda na jaře nebo počátkem léta nebo během zimní dovolené v slunečnější místě.
 • Epizody jsou méně pravděpodobný léto pokročí.
 • Po první epizodě polymorfní světelná erupce, další epizody mohou opakovat každoročně vždy na jaře a na začátku léta.
 • Někteří lidé se postupně stane méně citlivé v průběhu několika let a které již zkušenosti opakovaných epizod.

Viz také

Rizikové faktory

I když někdo může vyvinout polymorfní světelná erupce, několik faktory spojené se zvýšeným rizikem tohoto stavu:

 • Ženy jsou větší pravděpodobnost vzniku poruchy.
 • První epizoda se nejčastěji objeví během dospívání nebo 20s.
 • Lidé se světlou kůží nebo ti, žijící v severních oblastech je větší pravděpodobnost vzniku poruchy.
 • Rodinná anamnéza polymorfní světelná erupce u některých lidí s podmínkou naznačuje možnou genetickou rizikový faktor.

Viz také

Příprava na vaše jmenování

Budete pravděpodobně začít tím, že vidí svou rodinu lékaře nebo lékaře primární péče, ale může být odkazoval se na specialisty na kožní onemocnění (dermatologa).

Co můžete očekávat od svého lékaře
Váš lékař vám položí několik otázek týkajících se vašich příznaků a své zdravotní historii. Buďte připraveni odpovědět na následující:

 • Kdy se objeví vyrážka?
 • Znamená to svědí nebo způsobit bolest?
 • Už jste měl horečku spojenou s vyrážkou?
 • Máte nějaké další příznaky?
 • Co se léků na předpis, volně prodejné léky nebo doplňky stravy berete? Co je dávka každého?
 • Věděli jste nedávno začít nový lék?
 • Už jste v poslední době začal používat nové kosmetické nebo vůně?
 • Už jste měl podobnou vyrážku předtím? Kdy?
 • Má délku vašeho slunečního záření zvyšuje v poslední době?
 • Už jste naposledy použité solárium nebo lampu?
 • Myslíte si, používat opalovací krém?

Viz také

Testy a diagnostika

Váš lékař může s největší pravděpodobností diagnózu polymorfní světelná erupce na základě Vaší odpovědi na otázky a fyzické zkoušky. Laboratorní testy mohou být nezbytné k potvrzení diagnózy nebo vyloučit jiné podmínky.

Fyzikální vyšetření
Váš lékař bude provádět zkoušku posoudit Váš celkový zdravotní stav. Zejména, on nebo ona bude zkoumat vyrážka a stav vaší pokožky na dalších místech.

Diagnostické testy
Váš lékař může provést jednu z následujících zkoušek, pokud diagnóza není jistá, vyrážka nevyřeší při očekávané míře, nebo pokud existuje důvodné podezření, jiné onemocnění, které způsobuje vyrážku. Testy mohou zahrnovat:

 • Kožní biopsie. Váš lékař může odřít malou část vyrážky odebrat vzorek tkáně (biopsie) k vyšetření v laboratoři. Biopsie se používá především vyloučit další podmínky, které mohou být příčinou vyrážky.
 • Krevní testy. Zdravotní sestra nebo asistent může odebrat krev pro laboratorní testy, které mohou vyloučit jiné podmínky.
 • Phototesting. Můžete být odkazoval se na dermatologa pro phototesting. Během zkoušky musí být malé oblasti kůže vystavena naměřených množství UVA a UVB záření, aby se pokusili problém reprodukovat. Pokud je vaše pokožka reaguje na UV záření, jste považována za citlivou na sluneční záření (fotosenzitivita), a může mít polymorfní světelná erupce nebo jiný světlem vyvolané poruchy.
Příprava na vaše jmenování. Co můžete očekávat od svého lékaře.
Příprava na vaše jmenování. Co můžete očekávat od svého lékaře.

Jiné světlo vyvolané podmínky
Váš lékař možná bude muset vyloučit jiné onemocnění charakterizované světlo indukovaných kožních reakcí. Mezi tyto podmínky patří:

 • Chemická fotosenzitivita řada chemikálií -. Léky, léčivé vody, parfémy, rostlinné produkty - může vyvolat fotosenzitivita. Pokud k tomu dojde, že vaše pokožka reaguje pokaždé, když je to vystaveno slunečnímu záření po požití nebo přicházejí do styku s určitou chemickou látku.
 • . Solární kopřivka sluneční kopřivka je sluneční vyvolaná alergická reakce, která produkuje úly - zvednutý, červené, svědivé podlitiny různých velikostí, které se objevují a mizí na kůži. Šrámy mohou objevit během několika minut slunečního záření a posledních několik minut až hodin. Solární kopřivka je chronické onemocnění, které může trvat několik let.
 • Lupus vyrážka. Lupus je zánětlivé onemocnění, které postihuje mnoho tělesných systémů. Jedním z příznaků je vzhled vybledlých, hrbolatá vyrážka na místech kůže vystavených slunečnímu záření, jako je obličej, krk a horní části hrudníku.

Viz také

Ošetření a léky

Polymorfní světelná erupce léčba obvykle není nutné, protože vyrážka se obvykle řeší sama během několika dnů až týden a více.

Drogy

 • Anti-svědit krém. Váš lékař může doporučit over-the-counter proti svědění krém, jako je krém obsahující alespoň jedno procento hydrokortizon. Pokud jste zažívá těžkou svědění nebo bolest, může Vám lékař předepsat silnější kortikosteroidní krém.
 • Proti bolesti. Over-the-counter léky proti bolesti mohou pomoci snížit zarudnutí, svědění nebo bolest. Mezi ně patří ibuprofen (Advil, Motrin, ostatní), acetaminophen (Tylenol, ostatní) a naproxen (Aleve, aj.).

Fototerapie
Váš lékař může doporučit léčbu světlem (fototerapie), aby se zabránilo sezónní epizody polymorfní světelná erupce. Fototerapie vystavuje kůži na malé dávky UVA a UVB záření, které pomáhá vaše pokožka bude méně citlivá na světlo - v podstatě řízené verze zvýšené expozice byste zažít v průběhu léta.

Jeden typ světelnou terapií tzv. psoralen a ultrafialové záření (PUVA) kombinuje UVA s podáním léku s názvem psoralen, což je kůže citlivější na tomto světle. Krátkodobé nežádoucí účinky této terapie mohou zahrnovat nevolnost, bolesti hlavy a svědění. Také je nutné nosit speciální UVA pohlcující sluneční brýle za pár dní chránit vaše oči.

Viz také

Životní styl a domácí opravné prostředky

Self-péče opatření, která mohou zmírnit svědění související s polymorfní světelná erupce patří:

 • Použijte studené obklady. Použít ručník navlhčeným studenou vodou z kohoutku na postiženou kůži, nebo si chladnou koupel.
 • Nechte puchýře neporušený. Chcete-li urychlit hojení a zabránilo infekci, nechte puchýře neporušený. V případě potřeby si můžete lehce pokrýt puchýře s gázou.

Chcete-li snížit pravděpodobnost opakovaných epizod polymorfní světelná erupce, přijmout následující opatření:

 • Vyhněte se slunci mezi 10 hod. a šestnáct hodin Protože sluneční paprsky jsou nejsilnější během této doby, se snaží naplánovat outdoorové aktivity, pro jiné denní době.
 • Používejte opalovací krém. Patnáct až 30 minut, než jít ven, použít širokospektrální ochranu proti slunečnímu záření, ten, který poskytuje ochranu před UVA i UVB záření. Širokospektrální ochranu proti slunečnímu záření obsahovat jednu nebo více z následujících složek: avobenzon, cinoxate, ecamsule, menthyl anthranilate, látka oktylmethoxycinnamát, oktyl salicylát, oxybenzon, sulisobenzon, oxid titaničitý a oxid zinečnatý. Používejte opalovací krém s ochranným slunečním faktorem (SPF) nejméně 15 let. Použít opalovací krém velkoryse, a znovu každé dvě hodiny - nebo i častěji, pokud jste plavání nebo pocení.
 • Zakrýt. K ochraně před sluncem, nosí hustě tkané oblečení, které pokrývá vaše ruce a nohy a širák, která poskytuje větší ochranu než dělá baseballová čepice nebo golf hledí. Můžete také zvážit na sobě oblečení, který poskytne ochranu proti slunci. Ultrafialový ochranný faktor (UPF) z 40-50 poskytuje nejlepší ochranu. UV-blokující oděv může ztratit svou ochrannou funkci, když se nosí příliš pevně, mokrý nebo jsou prát často.

Viz také