Plánované rodičovství

Možnosti antikoncepce: Co je třeba zvážit

Vaše možnosti antikoncepce může zahrnovat perorální antikoncepce, nebo bariérové ​​metody přirozeného plánování rodičovství. Zjistěte, jak zvolit metodu antikoncepce, který je pro vás to pravé.

Pokud uvažujete o použití antikoncepce (antikoncepce), máte různé možnosti. Chcete-li pomoci vybrat správnou metodu antikoncepce pro vás a vašeho partnera, zvažte následující otázky.

Jaké kontrola porodnosti možnosti jsou k dispozici?

Možnosti antikoncepce může zahrnovat:

  • Bariérové ​​metody. Příklady zahrnují mužských a ženských kondomů, stejně jako bránice cervikální pesar a antikoncepční houbičky.
  • Hormonální metody. Příklady zahrnují antikoncepční pilulky, stejně jako vaginální kroužek NuvaRing (), antikoncepční implantát (Implanon), antikoncepční injekce (Depo-Provera) a antikoncepční náplast (Ortho Evra).
  • Nitroděložní tělíska (IUD). Příklady zahrnují měděné nitroděložní tělísko (ParaGard) a hormonální nitroděložní tělísko (Mirena).
  • Sterilizace. Příklady zahrnují podvaz vejcovodů, Essure nebo ADIANA pro ženy a pro muže vazektomie.
  • Přirozeného plánování rodičovství. Příklady zahrnují rytmus, bazální tělesné teploty a hlenu děložního hrdla metody.

Je také důležité si uvědomit, nouzové antikoncepce - jako ranní po pilulky (Plan B One-Step, další volbou nebo Ella) - které mohou být použity k zabránění otěhotnění po nechráněném pohlavním styku.

Jak se různé možnosti antikoncepce funguje?

Různé druhy práce antikoncepce různými způsoby. Metody antikoncepce může:

  • Zabraňte spermiím dosažení vejce
  • Deaktivovat nebo poškodit sperma
  • Zabraňte vejce od propuštění každý měsíc
  • Změňte sliznice dělohy, aby se oplodněné vajíčko nepřipojuje k němu
  • Zahustit hlenu děložního hrdla, takže spermie nemohou snadno projít

Jaký je postup v účinnost?

Chcete-li být účinná, musí být každá metoda antikoncepce být použita konzistentně a správně. Antikoncepční přípravky, které vyžadují trochu úsilí z vaší strany, například IUD, antikoncepční implantáty a sterilizace, jsou spojeny s nižší míra otěhotnění. Naproti tomu metody, které vyžadují monitorování reprodukční schopnost nebo periodickou abstinenci spojeno s vyšší míra otěhotnění. Pointa je, že správná metoda je ten, který vám vyhovuje a ochotni a schopni používat.

Je to reverzibilní?

Antikoncepční metoda, kterou si vyberete, závisí na reprodukčních cílů. Pokud plánujete těhotenství v blízké budoucnosti, možná budete chtít metodu, která je snadno zastavit nebo rychle reverzibilní, jako je perorální antikoncepce, nebo bariérovou metodu. Pokud chcete otěhotnět - ale ne v blízké budoucnosti - možná budete chtít, aby zvážila nitroděložní tělísko. IUD je rychlý návrat k plodnosti, ale je to drahé, pokud budete používat jen na krátkou dobu. Pokud jste si jisti, že jste nikdy nechci mít děti, můžete upřednostňují trvalé metody, jako je sterilizace. Možná zjistíte, že jiné antikoncepční možnosti pracovat pro vás v různých fázích svého života.

Je kompatibilní s vaší náboženské víry a kulturní praxe?

Některé formy antikoncepce jsou považovány za porušení určitých náboženských zákonů a kulturních tradic. Zvažte rizika a přínosy metody ochrany před početím proti vašim osobním přesvědčením.

Viz také

Možnosti antikoncepce: Co je třeba zvážit

Je to pohodlné a cenově dostupné?

Pro některé lidi, pohodlí naznačuje snadnost použití, žádné otravné vedlejší účinky nebo žádné narušení sexuálního prožitku. Pro ostatní, pohodlí znamená, že žádný předpis vyžaduje. Při výběru metody antikoncepce, zvažte, jak jste ochotni plánovat dopředu, nebo, je-li to nezbytné, dodržovat pevnou plánu. Je důležité vybrat si typ antikoncepce, který vyhovuje vašemu životnímu stylu.

Antikoncepce. Nitroděložní tělíska (IUD).
Antikoncepce. Nitroděložní tělíska (IUD).

Některé antikoncepční metody jsou levné, zatímco jiní jsou dražší. Požádejte pojišťovnu o pokrytí a pak zvážit náklady, jak se rozhodnete.

Jaké jsou vedlejší účinky?

Zvažte své toleranci možných nežádoucích účinků spojených s konkrétním způsobu kontroly porodnosti. Některé metody, zejména ty, které obsahují estrogen nebo progesteron, představují více nežádoucích účinků - některé potenciálně závažné - než to ostatní, jako bariérových metod a přirozených metod plánování rodičovství. Promluvte si se svým poskytovatelem zdravotní péče o své zdravotní historii a jak to může ovlivnit váš výběr antikoncepce.

Má chránit před sexuálně přenosných infekcí?

Mužské a ženské kondomy jsou pouze metody antikoncepce, které nabízejí spolehlivou ochranu před pohlavně přenosnými infekcemi. Pokud jste v vzájemně monogamní vztah a byly testovány z hlediska pohlavně přenosných infekcí, použijte nový kondom pokaždé, když máte sex kromě jiného způsobu antikoncepce, kterou používáte.

Má nabídnout další výhody?

Kromě prevence těhotenství, některé antikoncepční poskytnout výhody, jako je více předvídatelné, lehčí menstruačního cyklu, snížené riziko sexuálně přenosných infekcí nebo snížení rizika některých druhů rakoviny. Jsou-li tyto dávky jsou pro vás důležité, mohou ovlivnit váš výběr možností antikoncepce.

Je to přijatelné pro Vaši sexuálním partnerem?

Váš partner může mít jednu z antikoncepce, které jsou podobné nebo zda se liší od své vlastní. Diskutujte o možnosti antikoncepce se svým partnerem a určit, která metoda je přijatelná pro oba.

Jaký je výsledek?

Pokud zvolíte antikoncepční metodu, mnoho faktorů vstupují do hry, včetně vašeho věku, zdraví, emoční zralost, rodinného stavu a náboženského přesvědčení. Znát své možnosti je součástí rozhodovacího procesu - ale upřímný posouzení sebe, svého partnera a váš vztah je stejně důležité. V ideálním případě se vy a váš partner projednat možnosti a dosáhnout vzájemně prospěšné rozhodnutí.

Viz také