Placenta accreta

Definice

Placenta accreta je závažný stav, který nastane těhotenství, kdy cévy a jiné části placenty rostou příliš hluboko do děložní stěny.

Placenta je struktura, která se vyvíjí v děloze během těhotenství. Placenta poskytuje kyslíku a živin do vaší rostoucí dítě a odstraňuje odpadní produkty z krve Vašeho dítěte. To se váže ke stěně dělohy a vaše dítě pupeční šňůra vychází z něj.

Typicky, placenta oddělí od děložní stěny po porodu. S placenta accreta, část nebo všechny placenty zůstává silně připoutáni. To může způsobit vaginální krvácení během třetího trimestru těhotenství a závažná ztráta krve po porodu.

Je také možné, že placenta napadnout svaly dělohy placenta (increta), nebo prorůstají děložní stěny (placenta percreta).

Pokud rozsáhlý placenta accreta je podezření na těhotenství, budete pravděpodobně potřebovat C-řezem, po němž následuje chirurgické odstranění dělohy (hysterektomie).

Příznaky

Placenta accreta často způsobuje žádné příznaky těhotenství - i vaginální krvácení během třetího trimestru je možné.

Pokud budete mít vaginální krvácení během třetího trimestru, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče ihned. Je-li krvácení je závažné, vyhledejte pohotovostní službu.

Příčiny

Placenta accreta je myšlenka být příbuzný abnormality ve sliznici dělohy, obvykle v důsledku jizvení po císařský řez nebo jiné děložní chirurgie. To by mohlo umožnit placenta růst příliš hluboko do děložní stěny. Někdy však, placenta accreta dochází bez anamnézy dělohy chirurgie.

Rizikové faktory

Placenta accreta. Předchozí děložní chirurgie.
Placenta accreta. Předchozí děložní chirurgie.

Mnoho faktorů může zvýšit riziko placenty accreta, včetně:

 • Předchozí děložní chirurgie. Pokud jste měl císařský řez nebo jiné děložní chirurgie, jste na zvýšené riziko vzniku placenty accreta. Riziko placenty accreta se zvyšuje s počtem operací dělohy.
 • Placenta pozice. Pokud placenta zcela nebo částečně pokrývá vaše děložního čípku (placenta previa), nebo sedí v dolní části dělohy, jste na zvýšené riziko vzniku placenty accreta.
 • Věk matky. Placenta accreta je častější u žen starších 35 let.
 • Předchozí porod. Riziko placenty accreta se zvýší při každém porodu.
 • Děložní podmínek. Riziko placenty accreta je vyšší, pokud máte abnormality nebo zjizvení v tkáni, která lemuje dělohy (endometrium). Rakovinné děložní výrůstky, které boule do děložní dutiny (submukózní myomy dělohy), rovněž zvyšují riziko.

Viz také

Komplikace

Placenta accreta může způsobit vážné komplikace, včetně:

 • Těžká vaginální krvácení. Placenta accreta představuje významné riziko závažného krvácení z pochvy (krvácení) po porodu. Krvácení může způsobit život ohrožující stav, který zabraňuje srážení krve normálně (diseminované intravaskulární koagulopatie), stejně jako selhání plic (syndrom respirační tísně dospělých) a selhání ledvin.
 • Předčasný porod. Máte-li placenta vrostlé můžete zahájit práce brzy. Pokud placenta accreta způsobuje krvácení během těhotenství, může být nutné doručit vaše dítě brzy.

Viz také

Příprava na vaše jmenování

Pokud budete mít vaginální krvácení během třetího trimestru, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče ihned. Je-li krvácení je závažné, vyhledejte pohotovostní službu.

Často je placenta accreta podezření po ultrazvuku brzy v těhotenství. Follow-up návštěva vám může dát příležitost zjistit o stavu a vytvořit plán řízení ji.

Co můžete udělat
Před svým jmenováním, možná budete chtít, aby:

 • Zeptejte se na pre-jmenování omezení. Ve většině případů budete vidět okamžitě. Pokud vaše schůzka bude mít zpoždění, zeptejte se, zda byste měli omezit svou činnost do té doby.
 • Zeptejte se někoho blízkého nebo přítele, aby se k vám pro jmenování. Strach a úzkost může být obtížné soustředit se na to, co váš poskytovatel zdravotní péče říká. Vezměte si někoho, kdo vám může pomoci podél Pamatujete si všechny informace.
 • Zapište si otázky, zeptejte se svého poskytovatele zdravotní péče. Tímto způsobem, nebudete zapomenout nic důležitého, který chcete zeptat, a můžete většinu svého času se svým poskytovatelem zdravotní péče.

Níže jsou uvedeny některé základní otázky, zeptejte se svého poskytovatele zdravotní péče o placenta accreta:

 • Co je příčinou krvácení?
 • Co léčebný přístup doporučujete?
 • Co následné péče budu muset po zbytek mého těhotenství?
 • Jaké známky nebo symptomy by měly přimět mě, aby vám zavolal?
 • Jaké známky nebo symptomy by měly způsobit, abych šel do nemocnice?
 • Budu schopen dodat vaginálně?
 • Znamená to stav zvyšuje riziko komplikací při budoucích těhotenstvích?
 • Budu muset mít po hysterektomii se dítě narodí?

Kromě otázky, jste připravena, neváhejte a zeptejte se další otázky během svého jmenování - zvláště pokud potřebujete vysvětlení nebo nerozumíte.

Co můžete očekávat od svého lékaře
Váš poskytovatel zdravotní péče je pravděpodobné, že se vás zeptat na několik otázek, taky. Například:

 • Kdy jste se poprvé všimnete krvácení z pochvy?
 • Věděli jste krvácet jen jednou, nebo má krvácení přicházejí a odcházejí?
 • Jak těžké je krvácení?
 • Je krvácení doprovázeno bolestí nebo kontrakce?
 • Měl jste nějaké předchozí těhotenství, že nejsem vědom?
 • Měl jste nějaké operace dělohy, že nejsem vědom?
 • Jak dlouho bude trvat, než se do nemocnice ve stavu nouze, včetně času, zajistit péči o dítě a dopravu?

Testy a diagnostika

Pokud máte rizikové faktory pro placenty accreta během těhotenství - například placenty zcela nebo částečně pokrývající děložního čípku (placenta previa) nebo předchozí děložní chirurgie - váš poskytovatel zdravotní péče bude pečlivě zkoumat uhnízdění vašeho dítěte placenty.

Techniky, které vám pomohou diagnostikovat placenta vrostlé by mohly zahrnovat:

 • Zobrazovací testy. Váš poskytovatel zdravotní péče může použít ultrazvuk nebo magnetickou rezonanci (MRI), která hodnotí, jak je placenta implantován v děložní stěně.
 • Krevní testy. Váš poskytovatel zdravotní péče může otestovat vzorek vaší krve pro jinak nevysvětlitelné zvýšení ve výši alfa fetoprotein - protein, který je produkován dítě a mohou být detekovány v krvi matky. Takový nárůst byl spojen s placenta accreta.

Ošetření a léky

Pokud váš poskytovatel zdravotní péče podezření placenta vrostlé, on nebo ona bude pracovat s vámi, aby vypracovaly plán bezpečně doručit své dítě.

V případě většího placenty vrostlé C-části následuje chirurgické odstranění dělohy (hysterektomie), může být nezbytné. Tento postup, nazývaný také císařský hysterektomii, napomáhá zabránit potenciálně život ohrožující krevní ztrátu, která se může dojít, pokud část nebo celý placenty zůstane připojen po porodu.

Císařský hysterektomie by mělo být provedeno v nemocnici, která má jednotku intenzivní péče a je vybavena k manipulaci komplikace, jako závažného krvácení. Vaše zdravotní péče tým na operaci může obsahovat porodnické chirurg, pánevní chirurg a anesteziolog, stejně jako neonatolog k léčbě dítěte.

Váš poskytovatel zdravotní péče může doporučit naplánování císařský řez a hysterektomii již týden 35 těhotenství, aby se zabránilo neplánované doručení. Pro vyhodnocení vyzrálosti vašeho dítěte plic, může váš poskytovatel zdravotní péče otestovat vzorek plodové vody - tekutina, která obklopuje a chrání dítě během těhotenství. Tento test je známý jako amniocentéza splatnosti.

Příprava na vaše jmenování. Těžká vaginální krvácení.
Příprava na vaše jmenování. Těžká vaginální krvácení.

Během císařský řez, bude váš poskytovatel zdravotní péče doručit miminko řezem v břiše a druhý řez ve vaší děloze. Poté, co doručil své dítě, bude váš poskytovatel zdravotní péče nebo jiný člen týmu zdravotní péče odstranit dělohu - s placentou stále připojen - aby se zabránilo prudké krvácení.

Hysterektomie končí svou schopnost otěhotnět. Pokud jste měli v plánu otěhotnět v budoucnu znovu, obraťte se na svého poskytovatele zdravotnické péče.

Zřídka může děloha a placenta být umožněno zůstat beze změny, což umožňuje, aby se rozpustil placenta v průběhu času. Nicméně, tento přístup může mít závažné komplikace, včetně:

 • Závažné krvácení z pochvy
 • Infekce
 • Krevní sraženina, která blokuje jednu nebo více tepny v plicích (plicní embolie)
 • Potřeba hysterektomii k pozdějšímu datu,

Kromě toho, omezený výzkum naznačuje, že ženy, které jsou schopny zabránit hysterektomii poté, co placenta vrostlé jsou vystaveni riziku komplikací v těhotenství s následným těhotenstvím, včetně potratu, předčasného porodu a opakující se placenta vrostlé.

Pokud máte zájem o zachování dělohy, zeptejte se svého poskytovatele zdravotní péče, pokud je to možné pro vás. Pokud ano, může on nebo ona vám pomůže zvážit rizika a přínosy.

Viz také

Zvládání a podporu

Pokud váš poskytovatel zdravotní péče má podezření, že máte placenta vrostlé, budete pravděpodobně strach o tom, jak se váš stav bude mít vliv na dodávku, vaše dítě, a případně na schopnost otěhotnět v budoucnu.

Pro usnadnění své úzkosti:

 • Zjistěte více o placentě accreta. Shromažďování informací o Vašem zdravotním stavu vám mohou pomoci cítit méně úzkosti. Promluvte si se svým poskytovatelem zdravotní péče, udělat nějaký výzkum a spojit se s ostatními ženami, které jsem měl placentární vrostlé.
 • Připravte se na císařský řez. Pokud jste zklamáni tím, že nebudete mít možnost vaginálního porodu, připomenout si, že vaše dítě zdraví a vaše zdraví jsou důležitější než způsob doručení.
 • Připravte se na hysterektomii. Po hysterektomii, budete již mít období, nebo musí být schopny otěhotnět. To by mohlo vést k hlubokému pocitu ztráty. Obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče, o tom, co očekávat během zotavení. Pokud potřebujete pomoci vyrovnat se s pocity smutku nebo deprese, obraťte se na poskytovatel duševního zdraví.
 • Najít zdravé způsoby, jak relaxovat. Vynětí půdy z produkce čas na uklidňující činností, jako představa příjemné objekty nebo zkušenosti.