Otrava jídlem

Definice

Otrava jídlem, tzv. alimentární onemocnění je onemocnění způsobené konzumací kontaminované potravy. Infekční organismy - včetně různých bakterií, virů a parazitů - nebo jejich toxiny jsou nejčastější příčiny otravy jídlem.

Infekční mikroorganismy nebo jejich toxiny mohou kontaminovat potraviny kdykoliv v průběhu jeho zpracování nebo výroby. Kontaminace může nastat také doma, pokud jídlo je používáno nesprávně nebo vařené.

Příznaky otravy jídlem často zahrnují nevolnost, zvracení nebo průjem, který může spustit jen několik hodin po požití kontaminovaných potravin. Nejčastěji otravy jídlem je mírné a vymizí bez léčby. Ale některé případy jsou závažné a vyžadovaly hospitalizaci.

Viz také

Příznaky

Příznaky otravy jídlem se liší podle zdroje kontaminace. Většina typů otravy jídlem způsobit jeden nebo více z následujících příznaků:

 • Nevolnost
 • Zvracení
 • Vodnatý průjem
 • Bolesti břicha a křeče
 • Horečka
Otrava jídlem. Potraviny vliv a způsob přenosu.
Otrava jídlem. Potraviny vliv a způsob přenosu.

Příznaky a symptomy mohou začít během několika hodin po požití kontaminované potraviny nebo mohou začít dny či dokonce týdny později. Nemoci způsobené otravou jídlem obvykle trvá od jednoho do 10 dnů.

Kdy navštívit lékaře
Pokud se u Vás vyskytne některý z následujících příznaků, vyhledejte lékařskou pomoc.

 • Časté epizod zvracení, které interferují s vaší schopnosti udržet tekutiny dolů
 • Zvracení krve
 • Těžký průjem déle než tři dny
 • Krev ve stolici
 • Extrémní bolest nebo těžké křeče v břiše
 • Orální teplota vyšší než 101,5 F (38.6 C)
 • Známky a příznaky dehydratace - nadměrná žízeň, sucho v ústech, málo nebo žádné močení, těžká slabost, závratě nebo točení
 • Potíže s mluvením
 • Potíže s polykáním
 • Dvojité vidění
 • Svalová slabost, která postupuje směrem dolů

Pokud se domníváte, otravu jídlem, také obrátit na místní zdravotní oddělení. Vaše zpráva může pomoci ministerstvo zdravotnictví identifikovat potenciální ohnisko a může pomoci zabránit ostatním lidem před nákazou. Možná budete muset popsat, co jste jedli, kde mám jídlo si myslíte, že se vás dělá špatně, když se udělalo špatně a vaše příznaky.

Viz také

Příčiny

Kontaminace potravin může dojít kdykoliv v průběhu jeho výroby: pěstování, sklizeň, zpracování, skladování, přepravě nebo při přípravě. Křížová kontaminace - přenos škodlivých organismů z jednoho povrchu na druhý - je často příčinou. Toto je obzvláště znepokojující pro surovin, určených k přímé spotřebě, jako jsou saláty nebo jiných produktů. Protože tyto potraviny nejsou uvařené, jsou škodlivé organismy nebyly zničeny před jídlem a může způsobit otravu jídlem.

Mnoho bakteriální, virové či parazitární látky způsobit otravu jídlem. V následující tabulce jsou uvedeny některé z možných kontaminantů, kdy můžete začít cítit příznaky a běžné způsoby, jak organismus se šíří.

Kontaminantů Nástup příznaků Dotčené potraviny a prostředky přenosu
Campylobacter 2 až 5 dnů Maso a drůbež. Kontaminace dochází během zpracování, pokud zvířecí výkaly kontaktujte maso povrchy. Jiné zdroje zahrnují nepasterizované mléko a kontaminovanou vodu.
Clostridium botulinum 12-72hodina Domácí konzervovaných potravin s nízkou kyselostí, nesprávně konzervované potraviny komerční, uzené nebo solené ryby, brambory pečené v alobalu a jiných potravin chovaných na vyšších teplotách příliš dlouho.
Clostridium perfringens 8 do 16 hodin Maso, dušená masa a omáčky. Běžně se šíří, když nabízí pokrmy nenechávejte potraviny dostatečně horká nebo potraviny se ochladí příliš pomalu.
Escherichia coli (E. coli) O157: H7 1-8 den Hovězí kontaminovány výkaly při porážce. Šíření především nedostatečně tepelně mletého hovězího masa. Jiné zdroje zahrnují nepasterizované mléko a jablečný mošt, vojtěška klíčky a kontaminovanou vodu.
Giardia lamblia 1-2 týden Raw, připravený-k-jíst výrobky a kontaminovaná voda. Se může šířit infikovaným potravinářství.
Hepatitida A 28 dnů Raw, připravený-k-jíst výrobky, měkkýši a korýši z kontaminované vody. Se může šířit infikovaným potravinářství.
Listeria 9-48hodina Párky v rohlíku, jídelní maso, nepasterizované mléko a sýry, syrové a neprané produktů. Se mohou šířit prostřednictvím kontaminované půdy a vody.
Noroviry (Norwalk-like viry) 12 do 48 hodin Raw, připravený-k-jíst výrobky, měkkýši a korýši z kontaminované vody. Se může šířit infikovaným potravinářství.
Rotavirům 1 až 3 dny Raw, připravený-k-jíst produkovat. Se může šířit infikovaným potravinářství.
Salmonella 1 až 3 dny Surový nebo kontaminované maso, drůbež, mléko nebo vaječný žloutek. Přežije nedostatečné vaření. Může být rozšířen nožů, řezných ploch nebo infikované osoby manipulující s jídlem.
Shigella 24 až 48 hodina Mořské plody a suroviny, připravený-k-jíst produkovat. Se může šířit infikovaným potravinářství.
Staphylococcus aureus 1-6hodina Maso a připravené saláty, smetanové omáčky a krémové plněné pečivo. Se může šířit dotyku rukou, kašel a kýchání.
Vibrio vulnificus 1 až 7 dnů Syrové ústřice a syrových nebo nedostatečně tepelně mušle, škeble a lastury celé. Se mohou šířit prostřednictvím kontaminované mořské vody.

Viz také

Rizikové faktory

Ať už onemocníte po požití kontaminované potravy závisí na organismu, množství expozice, váš věk a vaše zdraví. Vysoce rizikové skupiny patří:

 • Starší lidé. Jak člověk stárne, může váš imunitní systém nebude reagovat tak rychle a účinně infekční organismy jako když jste byli mladší.
 • Těhotné ženy. Během těhotenství, může být změny v metabolismu a při oběhu zvyšují riziko otravy potravinami. Vaše reakce mohou být závažnější v průběhu těhotenství. Vzácně se může vaše dítě onemocní také.
 • Kojenci a malé děti. Jejich imunitní systém ještě plně vyvinuty.
 • Lidé s chronickým onemocněním Mít chronický stav -. Jako je cukrovka, onemocnění jater nebo AIDS - nebo kteří podstupují chemoterapii nebo radiační terapii rakoviny snižuje imunitní odpověď.

Viz také

Komplikace

Mezi nejčastější závažná komplikace otravy jídlem je dehydratace - těžká ztráta vody a základní solí a minerálů. Pokud jste zdravý dospělý člověk a pít dostatek tekutin nahradit ztratíte zvracení a průjem, dehydratace by neměl být problém. Ale děti, starší dospělí a lidé s potlačenými imunitním systémem nebo chronickými chorobami mohou stát silně dehydrovaný, když přijdou více tekutin, než oni mohou nahradit. V takovém případě, může být, že musí být hospitalizován a přijímat intravenózní tekutiny. V extrémních případech může být fatální dehydratace.

Některé druhy otravy jídlem jsou potenciálně vážné komplikace u některých lidí. Mezi ně patří:

 • Listeria monocytogenes. Komplikacemi při listerií otravy jídlem může být nejzávažnější účinky na nenarozené dítě. Brzy v těhotenství může vést k infekci listeriózy potratu. Později v těhotenství může vést k infekci listeriózy narození mrtvého dítěte, předčasný porod nebo potenciálně fatální infekce v dítě po narození - iv případě, že matka byla jen mírně nemocný. Kojenci, kteří přežijí Listeria infekce může dojít k dlouhodobé neurologické poškození a opožděný vývoj.
 • Escherichia coli (E. coli). Některé kmeny E. coli mohou způsobit vážné komplikace zvané hemolyticko-uremický syndrom. Tento syndrom poškozuje výstelku malých krevních cév v ledvinách, což někdy vede k selhání ledvin. Starší lidé, děti do 5 let věku a osoby s oslabeným imunitním systémem mají vyšší riziko vzniku této komplikace. Pokud jste na vysoké riziko hemolyticko-uremický syndrom, navštivte svého lékaře při prvním náznaku bohatou nebo krvavý průjem.

Viz také

Příprava na vaše jmenování

Příprava na vaše jmenování. Kojenci a malé děti.
Příprava na vaše jmenování. Kojenci a malé děti.

Pokud vy nebo vaše dítě potřebuje k lékaři, budete pravděpodobně vidět své primární péče jako první. Pokud existují otázky o diagnóze, lékař může odkázat na infekční onemocnění specialista.

Co můžete udělat
Váš čas se svým lékařem, je často omezena, proto připravuje seznam otázek vám pomůže co nejlépe využít svůj čas spolu. Některé otázky se budete chtít zeptat svého lékaře nebo dětského lékaře patří:

 • Jaká je pravděpodobná příčina příznaků? Existují i ​​jiné možné příčiny?
 • Je potřeba žádné testy?
 • Jaký je nejlepší léčba přístup? Existují nějaké alternativy?
 • Musím vzít nějaké léky? Pokud ano, je tam obecný alternativa k léku jste předepisující?
 • Jak mohu zmírnit příznaky?

Co můžete očekávat od svého lékaře
Některé otázky lékař může zahrnovat:

 • Má někdo z vaší rodiny či jinak blízké vás vyvinuli podobné příznaky? Pokud ano, jste oba jíst stejné věci?
 • Už jste cestoval všude tam, kde je voda nebo dodávky potravin nemusí být v bezpečí?
 • Máte krvavé stolice?
 • Máte horečku?
 • Už jste užíval antibiotika v několika dní nebo týdnů, než se Vaše příznaky začít?
 • Když se první příznaky začít?
 • Už příznaky byly kontinuální nebo oni přicházejí a odcházejí?
 • Vzpomenete si, co jste jedli potraviny v posledních dnech?

Co můžete udělat v mezidobí
Pijte hodně tekutin. Držte se příkrmy pro snížení stresu na váš trávicí systém. Pokud je vaše dítě nemocné, proveďte stejný postup - nabízíme velké množství tekutin a nedráždivé stravy. Pokud jste kojíte nebo pomocí vzorce, i nadále krmit své dítě jako obvykle. Zeptejte se svého lékaře, pokud Vaše dítě dávat ústní rehydratační tekutiny, jako Pedialyte, je vhodné. Léky, které pomáhají zmírnit průjem jsou obecně nedoporučuje, protože v některých případech mohou dělat otravu z jídla mnohem závažnější a déle trvající.

Viz také

Testy a diagnostika

Otrava jídlem je často diagnostikována na základě podrobného historii, včetně toho, jak dlouho jste byli nemocní, charakteristiky příznaků a specifických potravin, které jste jedli. Váš lékař bude také provádět fyzikální vyšetření, hledají známky dehydratace.

V závislosti na vašich příznaků a anamnézy, může Váš lékař provádět diagnostické testy, jako je krevní test, stolice kultury nebo vyšetření na parazity, identifikovat příčinu a potvrzení diagnózy. Pro stolice kultury, Váš lékař požádat o vzorek stolice a odeslat jej do laboratoře, kde technik se pokusí růst a identifikovat infekční organismus. V některých případech, může být příčinou otravy potravinami není možné identifikovat.

Viz také

Ošetření a léky

Léčba otravy jídlem obvykle závisí na zdroji nemoci, je-li známa, a na závažnosti příznaků. Pro většinu lidí, nemoc vyřeší bez léčby během několika dní, i když některé druhy otravy jídlem může trvat týden nebo více.

Léčba otravy potravinami může zahrnovat:

 • Náhrada ztracených tekutin tekutiny a elektrolytů -. Minerály jako je sodík, draslík a vápník, které udržují rovnováhu tekutin v těle - prohrál s přetrvávajícího průjmu je třeba vyměnit. Děti a dospělí, kteří jsou těžce dehydrovaný nutné ošetření v nemocnici, kde mohou získat soli a tekutiny přes žíly (intravenózně), spíše než ústy. Intravenózní hydrataci, dodává tělu základní živiny a vodu mnohem rychleji, než perorální roztoky dělat.
 • Antibiotika. Lékař vám může předepsat antibiotika, pokud máte určité druhy bakterií otravy jídlem a vaše příznaky jsou závažné. Otrava jídlem způsobená Listeria je třeba léčit s intravenózních antibiotik v nemocnici. A čím dříve léčba začne, tím lépe. Během těhotenství může být výzva antibiotická léčba pomoci udržet infekce vliv na dítě.

Viz také

Životní styl a domácí opravné prostředky

Otrava potravinami často zvyšuje o sobě v průběhu 48 hodin. Chcete-li pomoci udržet si pohodlnější a zabránilo dehydrataci, zatímco vy obnovit, vyzkoušejte následující postup:

 • Nechte váš žaludek usadit. Přestaňte jíst a pít po dobu několika hodin.
 • Zkuste sání na ledě čipy nebo s malými doušky vody Můžete také zkusit pít jasné soda, jako 7UP nebo Sprite;. Čirých polévek nebo noncaffeinated sportovní nápoje, jako je Gatorade. Postižené dospělí by se měli snažit vypít minimálně osm až 16 sklenic tekutiny denně, přičemž malé, časté doušky. Budete vědět, že jste stále dostatek tekutin, když jste močení normálně, a vaše moč je jasné a tmavé.
 • Snadné zpět do jídla. Postupně začnou jíst nevýrazné, snadno stravitelná jídla, jako jsou soda sušenky, toast, želatina, banány a rýže. Přestat jíst, pokud vaše nevolnost vrátí.
 • Vyhněte se některé potraviny a látky, dokud nebudete cítit lépe. Patří mezi ně mléčné výrobky, kofein, alkohol, nikotin, a mastné nebo silně kořeněné potraviny.
 • Získejte dostatek odpočinku. Nemoc a dehydratace může tě slabý a unavený.
 • Nepoužívejte antidiarrhoickými léků. Léky určené k léčbě průjmu, jako loperamid (Imodium, ostatní) a difenoxylát atropinem (Lomotil, Lonox), může zpomalit eliminaci bakterie nebo toxiny z vašeho systému a může zhoršit Váš zdravotní stav.

Viz také

Prevence

Zde jsou kroky, které můžete podniknout, aby se zabránilo otravě jídlem doma:

 • Umyjte si ruce, nádobí a potravin povrchy často. Si dobře umyjte ruce teplou mýdlovou vodou před a po manipulaci nebo při přípravě jídla. Použijte teplou, mýdlovou vodu na mytí nádobí, prkénko a jiných povrchů, které používáte.
 • Mějte syrové potraviny odděleně od připravený-k-jíst potraviny. Při nakupování, přípravu jídla nebo skladování potravin, mějte syrové maso, drůbež, ryby a korýše dostatečné vzdálenosti od jiných potravin. Tím se zabrání křížové kontaminaci.
 • Vařit jídla na bezpečnou teplotu. Nejlepší způsob, jak zjistit, zda potraviny se vaří na bezpečnou teplotu je použít potravinářský teploměr. Můžete zničit škodlivé organismy ve většině potravin tím, že vaření je na správnou teplotu. Mletého hovězího masa, je nutné připravovat na 160 F (71.1 C), zatímco steaky a peče, je nutné připravovat alespoň 145 F (62,8 ° C). Vepřové maso musí být zahřívány na alespoň 160 F (71.1C), a kuřecí a krůtí musí být zahřívány na 165 F (73,9 ° C). Ryby jsou obecně dobře vaří při 145 F (62,8 ° C).
 • Chladem nebo mrazem podléhající rychlé zkáze rychle. Chladem nebo mrazem podléhající rychlé zkáze do dvou hodin po nákupu nebo jejich přípravě. Pokud je teplota v místnosti vyšší než 90 F (32.2 C), chladem podléhající rychlé zkáze v průběhu jedné hodiny.
 • Rozmrazování potravin bezpečně. Nepoužívejte potraviny rozmrazit při pokojové teplotě. Nejbezpečnější způsob, jak rozmrazit potraviny je rozmrazování potravin v chladničce nebo mikrovlnné jídlo pomocí "rozmrazování" nebo "50 procent energie" nastavení. Tekoucí studenou vodu na jídlo také bezpečně taje jídlo.
 • Hoď to v případě pochybností. Pokud si nejste jisti, zda se potraviny byly připraveny, sloužil nebo bezpečně uloženy, zlikvidujte jej. Food ponechaná při pokojové teplotě příliš dlouho, může obsahovat bakterie nebo toxiny, které nemůže být zničena při vaření. Nepoužívejte ochutnat jídlo, které si nejste jisti - stačí vyhodit. I když to vypadá a voní dobře, nemusí být bezpečné jíst.

Otrava jídlem je obzvláště závažné a potenciálně život ohrožující pro malé děti, těhotné ženy a jejich plody, starší dospělé osoby a osoby s oslabeným imunitním systémem. Tyto osoby by měly přijmout zvláštní opatření tím, že odstraní následující potraviny:

 • Syrové nebo vzácné maso a drůbež
 • Syrové nebo nedostatečně tepelně ryb nebo korýšů, včetně ústřice, slávky a mušlemi
 • Syrové nebo nedostatečně tepelně vejce nebo potravin, které mohou obsahovat nich, jako cookie těsta a domácí zmrzlinou
 • Syrové klíčky, např. vojtěška, luštěniny, jetel nebo ředkvičky klíčky
 • Nepasterizované šťávy a mošty
 • Nepasterizované mléko a mléčné výrobky
 • Měkké sýry (například feta, brie a camembert), Sýry s modrou plísní a nepasterizované sýry
 • Chlazené paštiky a masové pomazánky
 • Tepelně neupravené párky v rohlíku, jídelní maso a deli masa

Viz také