Obřízka (male)

Definice

Obřízka je chirurgické odstranění kůže pokrývající špičku penisu. Obřízka je docela běžné, že novorozené chlapce v určitých částech světa, včetně Evropy. Obřízka po novorozeneckém období je možné, ale je to složitější postup.

Pro některé rodiny, obřízka je náboženský rituál. Obřízka může být také otázkou rodinnou tradicí, osobní hygieně nebo preventivní zdravotní péče. Pro ostatní však obřízka zdá zbytečné nebo znetvoření. Po obřízce, není obecně možné znovu vytvořit vzhled neobřezaný penis.

Viz také

Proč se to dělá

Obřízka je náboženská nebo kulturní rituál pro mnoho židovských a islámských rodin, stejně jako některé domorodé kmeny v Africe a Austrálii. Obřízka může být také otázkou rodinnou tradicí, osobní hygieně nebo preventivní zdravotní péče. Někdy je potřeba lékařský obřízku, jako když předkožka je příliš těsná, aby se zdvihne (zasunutý) přes glans. V jiných případech, a to zejména v některých částech Afriky, obřízka je doporučeno pro starší chlapci nebo muži, aby se snížilo riziko některých pohlavně přenosných chorob.

Evropská akademie pediatrů (AAP) říká, že výhody převažují nad riziky obřízky. Nicméně, AAP nedoporučuje rutinní obřízka všech mužů novorozenců. AAP opustí obřízku rozhodnutí na rodičích - a podporuje použití anestetik pro kojence, kteří mají postup.

Obřízka může mít různé zdravotní výhody, včetně:

 • Snadnější hygieny. Obřízka zjednodušuje umýt penis. Mytí pod předkožkou neobřezaný penis je velmi snadné, nicméně.
 • Snížené riziko vzniku infekcí močových cest. Celkové riziko infekcí močových cest u mužů je nízká, ale tyto infekce jsou častější u mužů bez obřízky. Závažné infekce v raném dětství může vést k ledvinovým onemocněním později.
 • Snížené riziko pohlavně přenosných infekcí. Obřezaní muži mohou mít nižší riziko vzniku některých pohlavně přenosných infekcí, včetně HIV. Přesto, bezpečné sexuální praktiky i nadále nezbytné.
 • Prevence penisu problémů. Občas, předkožka na neobřezaný penis je obtížné nebo nemožné odvolat (phimosis). To může vést k zánětu předkožky a žaludu.
 • Snížené riziko vzniku karcinomu penisu. Přestože rakovina penisu je vzácné, to je méně časté u obřezaných mužů. Kromě toho, rakovina děložního čípku je méně běžné v ženských sexuálních partnerů obřezaných mužů.

Obřízka nemusí být možnost, pokud některé poruchy srážení krve jsou k dispozici. Navíc by obřízka není vhodné pro předčasně narozené děti, které stále vyžadují lékařskou péči v nemocničním dětském pokoji.

Obřízka nemá vliv na plodnost, ani obřízka je obecně myšlenka zvýšit nebo odvádět pozornost od sexuální potěšení pro muže a jejich partnery.

Viz také

Rizika

Mezi nejčastější komplikace spojené s obřízkou jsou krvácení a infekce. Nežádoucí účinky spojené s anestezií jsou také možné.

Vzácně může dojít k obřízka předkožky problémy. Například:

 • Předkožka může být oříznut příliš krátká nebo příliš dlouhá
 • Předkožka může selhat léčit správně
 • Zbývající předkožka může znovu připevnit na konec v penisu, které vyžadují menší chirurgickou operaci

Viz také

Jak se připravit

Před obřízku, lékař vysvětlí rizika a přínos tohoto postupu. Ať už plánujete mít váš syn obřezán, nebo jste sledování obřízku pro sebe, budete pravděpodobně muset poskytnout písemný souhlas k postupu.

Viz také

Co můžete očekávat

V průběhu řízení
Novorozenecká obřízka je často děláno v nemocničním dětském pokoji, obvykle během jednoho až 10 dní po porodu.

Pro novorozence obřízce, bude váš syn ležet na zádech s rukama a nohama upoutaných. Po penis a jeho okolí jsou vyčištěny, se anestetikum se aplikuje do spodní části penisu nebo ke penisu jako krém. Speciální svorka nebo plastový kroužek bude připojen k penisu, a předkožka budou odstraněny. Potom bude penis být pokryt mastí, jako vazelíny, a zabalené volně gázou. Postup obvykle trvá asi 10 minut.

Obřízka je podobný u starších chlapců a dospělé. Však může tento postup je třeba provést v celkové anestezii s dalšími kroky, jako je šití, aby se zabránilo nadměrnému krvácení.

Po zákroku
To obvykle trvá asi sedm až 10 dní na penisu léčit. Špička penisu je pravděpodobné, že bolest na první a penis může vypadat červené, oteklé a pohmožděné. Můžete si všimnout, žlutou kůru na špičce penisu stejně.

Pokud váš novorozenec je úzkostlivý jako anestetikum vyprchá, držte ho jemně - dávejte pozor, aby se zabránilo vyvíjí tlak na penis.

To je v pořádku umýt penis léčí. U novorozenců, změnit obvaz s každou změnou plenky, a aplikovat kapku vazelíny na špičce penisu, aby jej z lepení na pleny. Změna vašeho dítěte plenky často, a ujistěte se, že plenka je volně připevněna. Pokud je to plastový kroužek místo obvazem, bude klesat na jeho vlastní - obvykle během asi jednoho týdne. Jakmile penis léčí, umyjte mýdlem a vodou při běžném koupání.

Problémy po obřízce jsou méně časté. Obraťte se na lékaře, pokud:

 • Normální močení neobnoví do 12 hodin po obřízce
 • K dispozici je přetrvávající krvácení nebo zarudnutí kolem špičce penisu
 • Je tu páchnoucí kanalizace od špičky penisu
 • Plastový kroužek zůstává v platnosti dva týdny po obřízce

Viz také