Mrtvice

Rehabilitace mrtvice: co očekávat, jak si obnovit

Rehabilitace mrtvice (cévní mozková příhoda rehabilitace) je důležitou součástí zotavení po mrtvici. Zjistěte si, co se podílejí na rehabilitace po mrtvici.

Dostat se zpátky na nohy, je pravděpodobné, že jeden z vašich nejlepších obavy po cévní mozkové příhodě, rehabilitace a cévní mozkové příhody může pomoci. Cílem zdvihu rehabilitačního programu je pomoci vám znovu si osvojit dovednosti ztraceny při zdvihu zasaženou část vašeho mozku. Účast na rehabilitace po mrtvici pomáhá znovu získat nezávislost a zlepšit kvalitu života.

Závažnost komplikací a mrtvice každého člověka schopnost obnovit ztracené schopnosti se velmi liší. Nicméně, mrtvice rehabilitace obvykle vám pomůže dosáhnout nejlepších dlouhodobých výsledků.

Co se zapojit do rehabilitace po mrtvici?

Rehabilitace mrtvice může zahrnovat některé nebo všechny z následujících činností:

 • Terapie poruch komunikace vám může pomoci získat ztracené schopnosti v mluvení, poslech, psaní a porozumění.
 • Posílení motoriky zahrnuje použití cvičení pomoci zlepšit svalovou sílu a koordinaci.
 • Mobilita vzdělávání může zahrnovat naučit se používat chodících pomůcek, jako chodítko nebo hole, nebo plastové ortézy ke stabilizaci a pomáhat kotníku sílu (ortéza) pomoci podpořit vaše tělo váhu, zatímco vy se znovu naučit, jak chodit.
 • Rozsah pohybu terapie využívá cvičení a další procedury k pomoci zmírnit svalové napětí (spasticita) a získat rozsah pohybu.
 • Psychologické vyšetření může zahrnovat testování své kognitivní schopnosti, poradenství s duševní zdraví profesionální, účast v podpůrných skupin, a užívání léků na náladu v případě potřeby.
 • Omezení indukovaná terapie, také známý jako "vynucený-use" terapie, zahrnuje omezující použití nedotčena končetiny, zatímco cvičíte pohybu postiženou končetinu. Vás nutí používat postiženou ruku nebo nohu může pomoci zlepšit jeho funkci.
 • Elektrická stimulace zahrnuje používání elektřiny ke stimulaci oslabených svalů a nutí je ke smlouvě. To může pomoci svalu převýchovu v některých jedinců.
 • Robotické technologie využívá robotických zařízení na pomoc postižené končetiny s provedením opakované pohyby a pomáhá jim znovu získat sílu a funkci.
 • Virtuální realita je nově vznikající, počítačový terapie, která zahrnuje interakci s simulované v reálném čase prostředí.

Kdy by mrtvice rehabilitace začít?

Rehabilitace mrtvice by měla být zahájena co nejdříve po cévní mozkové příhodě. První prioritou je stabilizovat zdravotní stav a získat život ohrožující stavy pod kontrolou. Lékaři také přijmout opatření k zabránění další mrtvici a omezit veškeré zdvih související komplikace. Nicméně, jakmile budou tyto kroky byly učiněny, to je běžné, rehabilitace po mrtvici začít během akutní hospitalizace. Čím dříve začnete rehabilitace po mrtvici, tím je pravděpodobnější, že získat ztracené schopnosti a dovednosti.

Jak dlouho mrtvice rehabilitace poslední?

Doba trvání vašeho rehabilitace po mrtvici závisí na závažnosti vašich mrtvice a souvisejících komplikací. Zatímco některé mrtvice survivors rychle zotavit, většina mrtvice survivors potřebovat nějakou formu rehabilitace po mrtvici dlouhodobě, možná měsíce nebo roky, po jejich zdvihu. Váš zdvih rehabilitační plán bude měnit během zotavení, jak si znovu naučit dovednosti a vaše potřeby.

Zdvih. Terapie poruch komunikace.
Zdvih. Terapie poruch komunikace.

Délka zdvihu v obou zasedání rehabilitační terapie se liší v závislosti na využití, závažnosti příznaků a schopnost reagovat na terapii.

Viz také

Rehabilitace mrtvice: co očekávat, jak si obnovit

Kde se mrtvice rehabilitace probíhá?

Budete pravděpodobně začít rehabilitace po mrtvici, zatímco vy jste stále v nemocnici. Než odejdete, vy a vaše rodina práce s pracovníky nemocniční sociální a váš tým péče určit nejlepší rehabilitační nastavení pro vás v závislosti na vašich potřebách, jaké pojištění se bude týkat, a to, co je nejvhodnější pro vás a vaši rodinu. Mezi tyto možnosti patří:

 • Lůžková rehabilitační jednotky. Tyto prostory jsou buď volně stojící nebo součástí větší nemocnici nebo na klinice. Můžete zůstat v zařízení po dobu několika týdnů jako součást intenzivního rehabilitačního programu.
 • Ambulantní jednotky. Tato zařízení jsou často součástí nemocnici nebo na klinice. Můžete strávit několik hodin denně na schopnosti jednotky relearning, ale můžete se vrátit domů každý večer.
 • Kvalifikovaní pečovatelské zařízení typ péče k dispozici v pečovatelském zařízení -. Někdy odkazoval se na jako pečovatelského domu - se mění. Některá zařízení se specializují na rehabilitaci, zatímco jiné nabízejí méně intenzivní terapie možnosti.
 • Home-založené programy tohoto typu programu -. Co terapii provádí ve vaší domácnosti - umožňuje větší flexibilitu než jiné možnosti. Jedna nevýhoda je, pravděpodobně nebudete mít přístup ke specializované rehabilitační zařízení ve vaší domácnosti. Navíc, pojištění přísně kontroluje, kdo se kvalifikuje pro domácí terapie na bázi.

Promluvte si se svým lékařem a rodinou o nejlepší volbou pro vás.

Kdo se podílí na vaší zdvihu rehabilitačního týmu?

Rehabilitace mrtvice zahrnuje řadu specialistů, mezi něž patří:

 • Lékaři jsou vaše primární péče lékaře, stejně jako specialisté na fyzikální medicíny a rehabilitace (physiatrists) a neurologů. Pomáhají řídit vaši péči a zabránit komplikacím. Mohou také nabídnout symptomů modifikující léky a léčebné možnosti pro správu střev a močového měchýře komplikace cévní mozkové příhody.
 • Rehabilitační sestry se specializují na péči pro osoby s omezením na činnost. Pomáhají začlenit dovednosti získané ve fyzické, pracovní a logopedie do své každodenní rutiny.
 • Fyzikální terapeuti vám pomohou znovu se naučit fyzické činnosti, jako je chůze a udržet rovnováhu.
 • Ergoterapeuti pracovat s vámi znovu naučit funkční ruku a rameno pro každodenní použití dovednosti, jako je koupání, vázání boty nebo zapínal si košili. Mohou také řešení otázek bezpečnosti ve vaší domácnosti tím, že navrhne změny nebo správné domácí zařízení, a mohou pomoci s kognitivními organizační úkoly.
 • Řeč a jazyk patolog zlepšit své jazykové dovednosti a schopnost polykat. Mohou také vás naučí, jak používat kompenzační nástroje k vyřešení paměť a myšlení problémy.
 • Dietitians pomáhají při vytváření zdravé menu, včetně srdce zdravé, s nízkým obsahem tuku a nízkým obsahem soli potravin.
 • Sociální pracovníci vám pomohou učinit finanční rozhodnutí, stejně jako vám pomůže zajistit nové uspořádání bydlení, pokud je to nutné, a identifikovat komunální zdroje, které mohou podpořit vaše zotavení.
 • Psychologové zhodnotit své myšlení a pracovat na zajištění, že vaše duševní a emocionální zdravotní problémy jsou řešeny.
 • Terapeutické rekreační specialisté vám pomohou pokračovat v činnosti a role se vám to líbilo před úderem, včetně koníčky a účasti Společenství.
 • Profesní poradci vám pomohou řešit návrat do zaměstnání problémy, pokud jde o cíl.

Jaké faktory ovlivňují výsledek rehabilitace po mrtvici?

Vzhledem k tomu, zdvih zotavení se liší od člověka k člověku, je těžké předpovědět, kolik schopnosti můžete získat a jak brzy. Nicméně, obecně úspěšný tah rehabilitace závisí na:

 • Závažnost mrtvice
 • Vaše motivace a zvůle
 • Dovednost Vašeho zdvihu rehabilitačního týmu
 • Spolupráce svými přáteli a rodinou - s dobrou podpůrnou síť má velký vliv na oživení
 • Načasování vašeho rehabilitace - čím dříve začnete, tím lépe budete dělat
 • Lepení rehabilitačních aktivit mimo terapeutická sezení

Rehabilitace mrtvice vyžaduje čas

Zotavení z mrtvice může být dlouhý a - někdy - frustrující zážitek. Obtíže se můžete setkat jsou běžné a normální. Obětavost a ochotu pracovat na zlepšení vám pomůže získat co největší užitek.

Viz také