Menopauza

Hormonální terapie: je to pro vás to pravé?

Hormonální terapie byla kdysi běžně používá k léčbě klimakterických obtíží a chránit dlouhodobé zdraví. Tak velké klinické studie ukázaly, zdravotní rizika. Co to pro vás znamená?

Hormonální substituční terapie - léky obsahující ženské hormony nahradit ty subjekt již činí po menopauze - používá se jako standardní léčba pro ženy s návaly horka a další příznaky menopauzy. Hormonální terapie (jak je to dnes nazývá) byl také myšlenka mít dlouhodobý přínos pro prevenci onemocnění srdce a možná i demenci.

Použití hormonální terapie dochází k prudkým změnám, když se velký klinické studie zjistila, že léčba skutečně představuje více zdravotních rizik než výhod pro jeden typ hormonální terapie, zvláště pokud se podává starších žen po menopauze. Vzhledem k tomu, obavy zdravotních rizik přidělený hormonální terapie vyrostl, stal se méně pravděpodobné, že lékaři předepisovat.

Hormonální terapie již není vhodný pro prevenci nemocí, jako jsou srdeční choroby a ztráta paměti. Nicméně, další přezkum klinických studiích a nové důkazy ukazují, že hormonální terapie může být dobrou volbou pro některé ženy, v závislosti na jejich rizikových faktorů.

Jaké jsou výhody hormonální terapie?

Výhody hormonální terapie závisí částečně na tom, zda budete mít systémovou hormonální terapie nebo nízké dávky estrogenu vaginální přípravky.

 • Systémová hormonální léčba systémová estrogen -. Která přichází v pilulky, kožní náplasti, gel, krém nebo spreji - zůstává nejúčinnější léčbu pro úlevu nepříjemné menopauzální návaly horka a noční pocení. Estrogen může také zmírnit vaginální příznaky menopauzy, jako jsou suchost, svědění, pálení a nepříjemné pocity se styku. Ačkoli Food and Drug Administration (FDA) dosud schválil estrogen pro prevenci řídnutí kostní onemocnění zvaného osteoporóza, lékaři obvykle doporučují léčiv nazývaných bisfosfonáty k léčbě osteoporózy.
 • Nízkých dávek vaginální produkty nízkých dávek vaginální přípravky estrogenu -. Které vyšly v smetana, tablet nebo kroužek formě - lze účinně léčit vaginální příznaky a některé močových symptomů, při minimalizaci vstřebávání do těla. Nízkých dávek vaginální přípravky nepomáhají s návaly horka, noční pocení nebo ochranou proti osteoporóze.

Dlouhodobá systémová hormonální terapie pro prevenci postmenopauzální podmínek již není běžně doporučuje. Ale některé údaje naznačují, že estrogen může snížit riziko srdečních onemocnění, pokud jsou užívány brzy po menopauze let:

 • V nedávné dánské studie, po 10 letech léčby u žen užívajících hormonální substituční terapie po menopauze brzy měli významně snížené riziko úmrtí, srdečního selhání nebo srdečního záchvatu, bez zjevného zvýšení rizika rakoviny nebo cévní mozkovou příhodu.
 • Randomizované, kontrolované klinické studie - Kronos Early Estrogen Prevention Study (udržuje) - zkoumání estrogen použití a srdeční choroby u mladších postmenopauzálních žen byl nedávno dokončen, s výsledky očekává v nejbližší době.

Pro ženy, kteří mají menopauzu přirozeně, estrogen je obvykle předepsán společně s progesteronem nebo progestinu (progesteronu jako léky). To je proto, že estrogen sám, není-li dáno progesteronu, může stimulovat růst na sliznici dělohy, čímž se zvyšuje riziko rakoviny dělohy. Ženy, které bylo jejich děloha odstraněna (hysterektomie), nemusíte se progestin.

Jaká jsou rizika hormonální terapie?

V největší klinické studie k dnešnímu dni, kombinace estrogen-gestagenní pilulky (Prempro) zvyšuje riziko určitých závažných podmínek, včetně:

 • Srdeční choroba
 • Mrtvice
 • Krevní sraženiny
 • Rakovina prsu

Související klinické studie hodnotící estrogen sám (Premarin) u žen, které již měly hysterektomii nalezeno žádné zvýšené riziko rakoviny prsu nebo srdeční choroby. Rizika mrtvice a krevní sraženiny byly podobné této kombinované terapie.

Hormonální terapie, zvláště estrogen v kombinaci s progestin, může vaše prsa vypadat hustší na mamografu, takže rakovina prsu více obtížné odhalit. Také, a to zejména pokud jsou užívány déle než několik let, hormonální terapie zvyšuje riziko rakoviny prsu, nález potvrdil v několika studiích různých kombinací hormonální terapie, není omezen jen na kombinaci estrogen-progestin pilulky (Prempro).

Rizika hormonální terapie může lišit v závislosti na tom, zda je estrogen podáván samotný nebo s progestin, av závislosti na vašem věku a aktuální věk menopauzy, dávka a typ estrogenu a jiných zdravotních rizik, jako je vaše rizika srdečních a cévních (kardiovaskulární) onemocnění, riziko rakoviny a rodinnou anamnézu.

Všechny z těchto rizik by mělo být zváženo při rozhodování, zda hormonální terapie může být volbou pro vás.

Kdo by se měl vzít v úvahu hormonální terapie?

I přes zdravotní rizika, systémové estrogen je stále nejvíce efektivní léčba menopauzy příznaky. Výhody hormonální terapie může převažují nad riziky, pokud jste zdravá a:

 • Zažijte středně závažných až závažných návalů horka nebo jiné příznaky menopauzy
 • Ztratili kostní hmotu a buď nemůže tolerovat, nebo nejsou těží z jiné léčby
 • Přestal mít období před věkem 40 (předčasná menopauza), nebo ztracený Normální funkce vaječníků před dosažením věku 40 (předčasné ovariální insuficience)

Ženy, které zažívají předčasné menopauze, zejména těch, kteří měli jejich vaječníky odstraněny a neberou estrogeny alespoň do věku 45 let, mají vyšší riziko:

 • Osteoporóza
 • Ischemická choroba srdeční (ICHS)
 • Dříve smrt
 • Parkinsonismus (příznaky podobné Parkinsonově)
 • Demence
 • Úzkost a deprese
 • Sexuální funkce se týká

Předčasný přechod obvykle snižuje riziko většiny typů rakoviny prsu a rakoviny vaječníků. Pro ženy, které dosáhnou menopauzy předčasně, ochranné přínosy hormonální terapie obvykle převažují nad riziky.

Váš věk, typ menopauzy a čas od menopauzy hrají významnou roli v rizicích spojených s hormonální terapií. Promluvte si s lékařem o vašich osobních rizik.

Viz také

Hormonální terapie: je to pro vás to pravé?

Kdo by se měli vyhnout hormonální terapie?

Ženy s aktuální nebo v anamnéze rakoviny prsu, rakoviny vaječníků, karcinomu endometria, krevních sraženin v nohou a plic, cévní mozková příhoda nebo jaterní onemocnění zpravidla neměli brát hormonální terapie. Ženy užívající hormonální terapie by neměla kouřit.

Ženy, které nejsou Vadí příznaky menopauzy a menopauzy začala po dosažení věku 45 nemusí hormonální terapie zůstat zdravý. Místo toho, poraďte se se svým lékařem o strategiích ke snížení rizika onemocnění, jako je osteoporóza a srdeční choroby, která by mohla zahrnovat změny životního stylu a léky, jiné než hormonální terapie pro dlouhodobou ochranu.

Pokud budete mít hormonální terapie, jak můžete snížit riziko?

Promluvte si se svým lékařem o těchto strategií:

 • Najděte ten nejlepší produkt a dodací způsob pro vás. Můžete se estrogen ve formě pilulky, náplasti, vaginálního gelu, krému, nebo pomalé uvolňování čípky nebo kroužek, který místo v pochvě. Pokud se setkáte pouze vaginální příznaky spojené s menopauzou, estrogenu v nízké dávce vaginální krém, tabletu nebo prsten je obvykle lepší volbou než perorální pilulky nebo náplasti.
 • Minimalizujte množství léků, které užíváte. Používejte nejnižší účinné dávky po co nejkratší dobu potřebnou k léčbě příznaků, pokud jste mladší 45 let, v takovém případě budete potřebovat dostatek estrogenu poskytnout ochranu proti dlouhodobým zdravotním účinkům Nedostatek estrogenu. Pokud jste trvající příznaky menopauzy, které výrazně narušují kvalitu života, může Vám Váš lékař doporučit dlouhodobější léčbu.
 • Usiluje o pravidelné následné péče. Viz svého poskytovatele zdravotní péče, aby zajistila, že přínosy hormonální terapie nadále převažují nad riziky a pro projekce, jako mamografie a pánevní zkoušky.
 • Zkontrolujte, zdravý životní styl. Zahrnout fyzickou aktivitu a cvičení ve svém každodenním životě, jíst zdravou stravu, udržovat si zdravou váhu, nekouřit, omezení alkoholu, zvládání stresu a spravovat chronických chorob, jako je vysoký cholesterol nebo vysoký krevní tlak.
Menopauza. Systémová hormonální terapie.
Menopauza. Systémová hormonální terapie.

Pokud jste neměli hysterektomii a používáte systémovou léčbu estrogeny, budete také potřebovat progestin. Váš lékař vám může pomoci najít způsob doručení, který nabízí nejvíce výhod a pohodlí s nejméně rizik a nákladů.

Co můžete dělat, pokud si nemůžete vzít hormonální terapie?

Můžete být schopni spravovat své příznaky menopauzy tím, zdravého životního stylu přístupů, jako například udržení cool, omezení kofeinové nápoje a alkohol, a tím, že cvičí chodil uvolněné dýchání nebo jiné relaxační techniky. Existují i ​​alternativní léčebné metody, jako je tai chi, jóga a akupunktura. Práce s lékařem najít zdravou a efektivní přístup, který pracuje pro vás.

Sečteno a podtrženo: hormonální léčba není všechno dobré nebo jen špatné

Chcete-li zjistit, zda hormonální terapie je dobrá možnost léčby pro vás, poraďte se se svým lékařem o vašich individuálních příznaků a zdravotních rizik. Ujistěte se, že udržet konverzaci v celé své menopauze let. Jako výzkumníci se dozvědět více o hormonální terapii menopauzy a dalších procedur, mohou být doporučení změnit. Pokud budete pokračovat mít nepříjemné příznaky menopauzy, přezkoumá možnosti léčby se svým lékařem, na pravidelném základě.

Viz také