Laminektomie

Definice

Laminektomie je chirurgické odstranění lamina - zadní část obratle, která pokrývá vaše páteřního kanálu. Také známý jako dekompresní operaci laminektomie se zvětší páteřního kanálu ke zmírnění tlaku na míchu, nebo nervy.

Tento tlak může být způsobena různými problémy, například kostní overgrowths uvnitř páteřního kanálu (spinální stenóza) nebo herniated disku. Laminektomie se nejčastěji provádí na obratlů v dolní části zad a krku.

Laminektomie se obecně používá pouze v případě více-konzervativní léčby - jako léky a fyzikální terapie - se nepodařilo zmírnit příznaky. Laminektomie může být rovněž vhodný, pokud jsou příznaky těžší nebo zhoršení dramaticky.

Viz také

Proč se to dělá

Laminektomie se nejčastěji provádí uvolnit tlak spinální stenóza místa na vašem míchy nebo nervů. Tento tlak může způsobit bolest, slabost nebo necitlivost, která může vyzařovat dolů horních nebo dolních končetin. Laminektomie je obvykle lepší při zmírnění těchto typů sálavých příznaků než je tomu u skutečné zmírnění bolesti zad.

Lékař Vám může doporučit laminektomie, pokud:

 • Konzervativní léčba, jako léky nebo fyzickou terapii nezlepší vaše příznaky
 • Máte svalovou slabost nebo necitlivost, která umožňuje stání nebo chůzi těžké
 • Setkáte ztrátu střev nebo močového měchýře řízení

V některých případech může být nezbytné laminektomie jako součást operace k léčbě herniated páteře disku. Váš lékař může být nutné odstranit část lamina získat přístup k poškození disku.

Viz také

Rizika

Laminektomie je obecně bezpečná metoda. Ale stejně jako u každé operace, laminektomie s sebou nese riziko komplikací.

Potenciální komplikace patří:

 • Krvácející
 • Infekce
 • Krevní sraženiny
 • Nervové poškození
 • Spinální únik elektrolytu

Viz také

Jak se připravit

Možná budete muset vyhnout se jíst a pít po určitou dobu před operací. Váš lékař vám dá zvláštní pokyny ohledně typu léků, které by měl a neměl brát před operací.

Viz také

Co můžete očekávat

Během laminektomii
Lékaři obvykle hrají laminektomie pomocí v celkové anestezii, takže jste v bezvědomí v průběhu řízení. Chirurgický tým sleduje vaše tepová frekvence, krevní tlak a krevní kyslík v průběhu řízení s manžetou pro měření krevního tlaku na paži a monitoru srdečního vodiče připojené k hrudi. Poté, co jste v bezvědomí:

 • Chirurg provede řez v zádech nad postiženým páteře a pohybuje svaly od páteře podle potřeby. Malé nástroje se používají k odstranění příslušné lamina.
 • Pokud laminektomie se provádí jako součást chirurgické léčbě herniated disk, chirurg odebere také herniated část disku a všechny kusy, které zlomilo (diskektomie).
 • Pokud se jeden z vašich obratlů sklouzl přes jiného, ​​nebo máte-li zakřivení páteře, spinální fúze může být nutné stabilizovat páteř. Během spinální fúze, chirurg trvale spojuje dvě nebo více z vašich obratlů spolu s použitím kostní štěpy, a pokud je to nezbytné, kovové tyče a šrouby.
 • Chirurg zavře řez pomocí sponek nebo stehů.

Po laminektomii
Po operaci, jste se přestěhoval do obnovy místnosti, kde zdravotní péče tým sleduje komplikací z chirurgie a anestezie. Můžete být také požádáni přesunout vaše ruce a nohy. Lékař vám může předepsat léky na zmírnění bolesti v místě řezu. Můžete být nejpohodlnější ležet na boku s polštáři pod hlavou, za zády a mezi kolena.

Laminektomie. Definice.
Laminektomie. Definice.

Můžete jít domů ve stejný den jako operaci, i když v některých případech budete muset zůstat v nemocnici několik dní. Lékař Vám může doporučit fyzikální terapie po laminektomii zlepšit svou sílu a pružnost.

Omezit činnosti, které zahrnují zvedání, ohýbání a sehnul pro několik týdnů po laminektomii. Můžete také potřebovat, aby se zabránilo dlouhé auto jede po dobu nejméně jednoho měsíce. V závislosti na množství zvedání, procházky a posezení vaše práce vyžaduje, budete pravděpodobně moci vrátit do práce do dvou až šesti týdnů.

Pokud jste také měl fúzi páteře, může být vaše zotavení trvat déle. V některých případech po laminektomii spinální fúze, může to trvat několik měsíců, než se můžete vrátit ke svým běžným aktivitám.

Viz také

Výsledky

Většina lidí hlásí měřitelného zlepšení jejich příznaky po laminektomii, ale přínos může snížit časem páteře pokračuje věku nebo v případě, že je opakování artritidy. Laminektomie je větší pravděpodobnost, že zlepšení nohou bolesti způsobené komprimované nervu, než bolesti zad. Vzhledem k tomu, laminektomie nezastaví proces, který způsobil kompresi nervů na prvním místě, mohou být příznaky vrátit v čase.

Viz také