Koronární angioplastika a stenty

Definice

Koronární angioplastika (-jee-o-Plas-tee), také volal perkutánní koronární intervence (PCI), je postup používaný k otevření ucpané srdeční tepny. Angioplasty zahrnuje dočasně vkládání a vyhodit do povětří malý balónek, kde je vaše tepna ucpaná pomoci rozšířit tepnu.

Angioplastika je často v kombinaci s trvalé umístění malé trubičky z drátěného pletiva s názvem stent pomoci podepřít arterie otevřít a snižuje riziko, že zúžení znovu. Některé stenty jsou potaženy léky, které pomohou udržet vaše tepny otevřený (stentů potažených léky), zatímco jiné ne (bare-metal stenty).

Angioplastika může zlepšit některé symptomy blokovaných tepen, jako jsou bolest na hrudi a dušnost. Angioplastika může být také použit při srdečním infarktu rychle otevřít zablokovanou tepnu a snížit množství poškození vašeho srdce.

Viz také

Proč se to dělá

Angioplastika se používá k léčení typu srdečních onemocnění známé jako ateroskleróza. Ateroskleróza je pomalé nahromadění tukových plátů ve svém srdci, v cévách. Když léky nebo změny životního stylu nestačí, jak zlepšit své zdraví srdce, nebo pokud máte srdeční infarkt, zhoršení bolesti na hrudi (angina pectoris) nebo jiné příznaky, může Vám lékař navrhnout angioplastiku jako možnost léčby.

Angioplastika není pro každého, ačkoli. Pokud je hlavní tepny, která zásobuje levou stranu srdce je zúžen, pokud váš srdeční sval slabý nebo pokud máte malé nemocné cévy, pak koronární bypass může být lepší volba. V koronární tepnu obejít chirurgii, zablokuje část vašeho tepny se obejde pomocí žíly z jiné části vašeho těla.

Navíc, pokud máte cukrovku a více ucpání, může Vám lékař navrhnout koronární bypass. Rozhodnutí angioplastice proti bypass, bude záviset na rozsahu srdeční onemocnění a celkového zdravotního stavu.

Viz také

Rizika

Ačkoli angioplastika je méně invazivní způsob, jak otevřít ucpané tepny, postup ještě nese určitá rizika.

Mezi nejčastější angioplastika rizika patří:

 • Re-zúžení tepny vašeho (restenózy) S angioplastice sám -. Bez stentu - restenózy se děje v tolik jak 30 až 40 procentech případů. Stenty byly vyvinuty s cílem snížit restenózy. Původní holé kovové stenty snižují riziko restenózy na méně než 20 procent, a použití stentů potažených léky snížila riziko na méně než 10 procent.
 • Krevní sraženiny. Krevní sraženiny se mohou tvořit v stentů i týdnů či měsíců po angioplastice. Tyto sraženiny mohou způsobit infarkt. Je důležité, aby se aspirin, klopidogrel (Plavix) a další léky přesně tak, jak předepsal snížit riziko sraženin v stentu. Promluvte si se svým lékařem o tom, jak dlouho budete muset brát tyto léky, a zda mohou být ukončena, pokud budete potřebovat operaci.
 • Krvácení. Možná jste krvácení na místě ve vaší ruku nebo nohu, kde byl vložen katetr. Obvykle je to prostě následek modřiny, ale někdy závažné krvácení a může vyžadovat krevní transfuze nebo po operaci.

Další vzácné rizika angioplastice jsou:

 • Srdeční infarkt. Ačkoli vzácný, může mít infarkt během řízení.
 • Ischemická poškození. Vaše ischemická může být zničen nebo prasklá (členité) v průběhu řízení. Tyto komplikace mohou vyžadovat nouzové bypass.
 • Problémy s ledvinami. Barvivo používá při angioplastice a stentu může způsobit poškození ledvin, a to zejména u lidí, kteří již mají problémy s ledvinami. Pokud jste vystaveni zvýšenému riziku, může Vám lékař podávat léky, aby se pokusili ochránit ledviny.
 • Zdvih. Během angioplastice mohou krevní sraženiny, které mohou tvořit na katétrů utrhnout a cestovat do mozku. Léky na ředění krve jsou uvedeny v postupu ke snížení tohoto rizika. Mrtvice může dojít také v případě plakety srdce utrhnout, když jsou katétry bytím navlečeným přes aortu.
 • Abnormální srdeční rytmus. Můžete srdce může dojít k podráždění v průběhu řízení a porazit příliš rychle, nebo příliš pomalu. Tyto problémy se srdečním rytmem jsou obvykle krátkodobé, ale někdy léky nebo dočasný kardiostimulátor je potřeba.

Viz také

Jak se připravit

Před plánovaným angioplastice lékař zkontrolovat anamnézu a provést fyzikální vyšetření. Budete mít také zobrazovací vyšetření zvané koronární angiogram zjistit, zda vaše blokády mohou být léčeni angioplastice. Koronární angiogram pomáhá lékaři určit, zda hlavní tepny do svého srdce zúží nebo blokovány. Tekuté barvivo je vstřikován do tepen srdce katetrem - dlouhá, tenká trubice, která je odváděna přes tepny, obvykle ve svém rozkroku, do tepny v srdci. Jako barvivo naplní vaše tepny, že je vidět na rentgenu a video, takže váš lékař může vidět, kde jsou blokovány vaše tepny. Pokud lékař zjistí ucpání koronární angio během, je možné, on nebo ona může rozhodnout provést angioplastiku a stentu ihned po angiogramu zatímco vaše srdce je stále katetrizuje.

Obdržíte instrukce o jídle nebo pití před angioplastikou. Obvykle budete muset přestat jíst nebo pít do půlnoci v noci. Vaše příprava může lišit, pokud jste již pobyt v nemocnici před svého postupu.

Zda angioplastika je předem naplánováno a provedeno tak, jak nouze, budete pravděpodobně mít některé rutinní testy prvního, včetně hrudníku X-ray, elektrokardiogram (EKG) a krevní testy.

V noci před svého postupu, měli byste:

 • Dodržujte pokyny Vašeho lékaře o nastavení aktuální léky před angioplastikou. Váš lékař Vám může nařídit, abyste přestala užívat některé léky před angioplastikou, zvláště pokud užíváte určité léky na cukrovku nebo ředění krve.
 • Shromážděte všechny své léky vzít do nemocnice s sebou, včetně nitroglycerin, pokud jste si ji.
 • Vezměte schválené léky, pouze s malými doušky vody.
 • Zajistíme pro Vás dopravu domů. Angioplasty obvykle vyžaduje jednodenní pobyt v nemocnici, a nebudete moci řídit sami doma druhý den.

Viz také

Co můžete očekávat

Koronární angioplastika a stenty. Re-zúžení tepny vašeho (restenózy).
Koronární angioplastika a stenty. Re-zúžení tepny vašeho (restenózy).

V průběhu řízení
Vaše tělo není rozříznout s výjimkou velmi malého řezu v krevní cévě na noze, paže nebo zápěstí, kterým je malá, tenká trubice (tzv. katétr) závitem a postup provádět. Angioplastika může trvat 30 minut až několik hodin, v závislosti na tom, kolik máte blokády a zda komplikace.

Angioplastika se provádí srdeční specialista (kardiolog) a tým specializovaných kardiovaskulárních zdravotních sester a techniků, obvykle ve speciálním operačním sále zvaném srdeční katetrizace laboratoř.

Angioplastika se běžně provádí přes tepny ve svém rozkroku (stehenní tepny). Méně často může být provedeno pomocí tepnu v ruce nebo zápěstí oblasti. Před operací je oblast připraven s antiseptickým roztokem a sterilní rouška je umístěn po celém těle. Lokální anestetikum se aplikuje do svého rozkroku k znecitlivění oblasti. Malé elektrodové podložky jsou umístěny na hrudníku sledovat tepovou frekvenci a rytmus v průběhu řízení.

Celková anestezie není nutná, takže jsi vzhůru v průběhu řízení. Obdržíte tekutiny a léčby, která vás uklidní přes intravenózní (IV) katétru. Dostanete léky snižující srážlivost krve (antikoagulancia), které snižují srážení krve, a pak je postup začíná:

 • Po znecitlivění, řez oblast je malá jehla slouží k přístupu tepnu v noze nebo paže. Malý řez v kůži.
 • Váš lékař poté vložte tenkou naváděcí drát následovaný katetru do tepny a nitě z oblasti řezu až do zablokování ve svém srdci.
 • Můžete mít pocit, tlak ve svém rozkroku, když se to děje, ale neměli byste cítit ostrou bolest. Informujte svého lékaře, pokud nechcete. Můžete také nebude cítit katétr ve vašem těle.
 • Malé množství barviva je aplikován přes katétr. To pomůže Vašemu lékaři se podívat na zablokování na rentgenových tzv. angiogramů.
 • Malá bublina na konci katétru je nafouknuté, rozšíření zablokované cévy. Balónek zůstane nafouknutý až několik minut na místě zablokování, táhnoucí se tepnu, než to deflaci a odstraněny. Váš lékař může nafouknout a vyfouknout bublinu několikrát, než je odstraněna, táhnoucí tepnu trochu víc pokaždé, rozšířit ji.

Protože balón dočasně blokuje průtok krve do části vašeho srdce, je to běžné, zažít bolest na hrudi, dokud je nafouknutý. Pokud máte několik zablokování, postup může být opakován při každém zablokování.

Stentu
Většina lidí, kteří mají angioplastiku mají stent umístěn ve své blokované tepny v průběhu řízení. Stent je obvykle umístěn v tepně, jakmile je rozšířen o nafouknutý balónek. Stent podporuje stěnách tepny a zabránit jeho opětovnému zúžení po angioplastice. Stent vypadá jako malá role drátěného pletiva.

Zde je to, co se děje:

 • Stent se zhroutil, které kolem bublině na špičce katétru a veden přes tepny k zablokování.
 • Na zablokování, balón je nafouknutý a jaro-jako stent rozšiřuje a zapadne na své místo uvnitř tepny.
 • Stent zůstává v tepně trvale držet to otevřený a zlepšení průtoku krve k srdci.
 • Jakmile je stent je na místě, je balón katétr odstraněn a více snímků (angiogramů) jsou přijata, jak dobře krev proudí nově rozšířené tepny.
 • A konečně, je vodící katétr odstraněn a proces dokončen.

Poté, co váš stentu, možná budete muset dlouhodobě léčených léky, aby se snížila možnost vzniku krevní sraženiny na stentu materiálu.

Po zákroku
Budete pravděpodobně zůstane hospitalizován jednoho dne, když vaše srdce je sledována. I když jste v nemocnici, bude Váš lékař pravděpodobně předepíše antikoagulační léky k prevenci tvorby krevních sraženin a léky k uvolnění cév a chrání proti koronárních spasmů, které mohou způsobit infarkt. Měli byste být schopni vrátit se do práce nebo do normálního rutinou týden po angioplastice.

Když se vrátí domů, pít hodně tekutin, aby pomohla zbavit tělo kontrastního barviva. Vyhněte se namáhavé cvičení a zvedání těžkých předmětů na několik dní později. Zeptejte se svého lékaře nebo zdravotní sestru o jiných omezení činnosti.

Zavolejte lékaře, kancelář nebo personál nemocnice okamžitě, pokud:

 • Místo, kde byl zaveden katetr si začíná krvácení nebo otok
 • Budete rozvíjet rostoucí bolesti nebo nepříjemné pocity v místě, kde byl vložen vaše katetr
 • Máte příznaky infekce, jako je zarudnutí, otok, kanalizace nebo horečka
 • Tam je změna teploty nebo barva ruku nebo nohu, která byla použita pro řízení
 • Máte pocit na omdlení nebo slabý
 • Budete rozvíjet bolest na hrudi a dušnost

Léky na ředění krve
Je to důležité, abyste pečlivě sledovat svého lékaře doporučení o léčbě léky na ředění krve - aspirin a klopidogrel nebo podobné léky.

Většina lidí, kteří podstoupili angioplastiku s nebo bez stentu bude muset vzít aspirin po celý život. Ti, kteří měli implantován stent bude potřebovat léky na ředění krve, jako klopidogrelu na jeden rok nebo déle v některých případech. Pokud máte nějaké dotazy nebo potřebujete-li nekardiochirurgických operaci, poraďte se se svým kardiologem před zastavením některý z těchto léků.

Viz také

Výsledky

Pro většinu lidí, koronární angioplastika výrazně zvyšuje průtok krve dříve zúžené nebo zablokované koronární tepny. Bolesti na hrudi, by se měla snížit, a budete mít lepší schopnost vykonávat.

S angioplastiku a stentu neznamená, že vaše onemocnění srdce zmizí. Budete se muset i nadále zdravé životní návyky a případně užívat léky, aby vaše tepny není re-úzký. Pokud se vaše příznaky vrátí, jako je bolest na hrudi nebo dušnost nebo jiné příznaky podobné těm, které jste měli před postupem, obraťte se na svého lékaře. Máte-li bolest na hrudi v klidu nebo bolest, která nereaguje na nitroglycerin, volejte 911 nebo lékařskou pomoc.

Ischemická poškození. Abnormální srdeční rytmus.
Ischemická poškození. Abnormální srdeční rytmus.

Aby vaše srdce zdravé po angioplastice, měli byste:

 • Přestat kouřit
 • Snížit hladinu cholesterolu v krvi
 • Udržet si zdravou váhu
 • Ovládejte další podmínky, jako je cukrovka a vysoký krevní tlak
 • Získejte pravidelné cvičení

Úspěšné angioplastika také znamená, že nemusí podstoupit invazivní chirurgický zákrok nazývá koronární bypass. V bypass, je tepna nebo žíla odebrána z jiné části vašeho těla a šitý na povrch srdce převzít pro zablokování věnčité tepny. Tato operace vyžaduje řez do hrudi. Zotavení z bypassu je obvykle delší a nepříjemné.

Pokud máte mnoho ucpání nebo zúžení hlavního tepny vedoucí k srdci, snížená funkce srdce nebo cukrovkou, může lékař doporučit bypass místo angioplastikou a stentem. Kromě toho, z technických důvodů, mohou být některé blokády lépe léčeni bypass.

Viz také