Koronární angiogram

Definice

Koronární angiogram je postup, který využívá rentgenové zobrazovací vidět vašeho srdce cévy. Koronární angiogramů jsou součástí obecné skupiny postupů známých jako srdeční katetrizace.

Postupy srdeční katetrizace mohou jak diagnostikovat a léčit srdečních a cévních podmínek. Koronární angiogram, které vám mohou pomoci diagnostikovat srdečních onemocnění, je nejčastějším typem řízení srdečního katétru.

Během koronární angio, je typ barvivem, které je viditelné rentgenem injekce do cév srdce. X-ray stroj rychle se série snímků (angiogramů), který nabízí detailní pohled na vnitřní straně cév. Pokud je to nutné, Váš lékař může provést postupy, jako je angioplastika během koronární angio.

Viz také

Proč se to dělá

Lékař Vám může doporučit, že máte koronární angiogram, pokud máte:

 • Příznaky ischemické choroby srdeční, jako je bolest na hrudi (angina pectoris)
 • Bolest na hrudi, čelisti, krku nebo paží, které nelze vysvětlit jinými zkouškami
 • Nové nebo narůstající bolestí na hrudi (nestabilní angina pectoris)
 • Srdeční vada jste se narodili (vrozené srdeční vady)
 • Selhání srdce
 • Další problémy cév nebo zranění hrudníku
 • Srdeční chlopně problém, který vyžaduje chirurgický zákrok

Můžete také potřebovat angiogram, pokud se chystáte na operaci se nevztahují k vašemu srdci, ale ty jsi s vysokým rizikem srdečního problém během této operace.

Vzhledem k tomu, že je malé riziko komplikací, jsou angiogramů obvykle provádí po neinvazivní srdeční testy byly provedeny, jako je EKG, echokardiografie nebo zátěžový test.

Viz také

Rizika

Koronární angiogram. V průběhu řízení.
Koronární angiogram. V průběhu řízení.

Stejně jako u většiny postupů provedených na srdce a cév, koronární angiogram má určitá rizika. Hlavní komplikace jsou vzácné, ačkoli. Potenciální rizika a komplikace patří:

 • Infarkt
 • Mrtvice
 • Poranění katetrizuje tepny
 • Nepravidelný srdeční rytmus (arytmie)
 • Alergické reakce na barvivo nebo léky používané při posuzování
 • Slza ve tvém srdci a tepnách
 • Poškození ledvin
 • Nadměrné krvácení
 • Infekce
 • Krevní sraženiny
 • Ozáření z rentgenů

Viz také

Jak se připravit

V některých případech, jsou koronární angiogramů provádí v mimořádných situacích. Více obyčejně, i když oni jsou naplánovány v předstihu, takže máte čas na přípravu.

Angiogramů se provádí v katetrizační (Cath) laboratoři nemocnice. Obvykle jít do nemocnice ráno v den zákroku. Vaše zdravotní péče tým vám konkrétní pokyny a mluvit s vámi o všech lécích, které užíváte. Obecné pokyny zahrnují:

 • Nejezte ani nepijte po půlnoci, den před angiogramu. Angiogramů jsou často naplánováno během ranních hodin.
 • Vezměte všechny své léky do nemocnice s tebou - v jejich původních lahví. Zeptejte se svého lékaře o tom, zda má či nemá mít své obvyklé ranní léky.
 • Pokud máte cukrovku, poraďte se se svým lékařem, zda byste měli užívat inzulín nebo jiné perorální léky před angiogramu.

Předtím, než si angiogram zahájeno řízení, by měla být vaše zdravotní péče tým zkontrolovat anamnézu, včetně alergií a léky, které užíváte. Tým může provést fyzickou zkoušku a kontrolu vitálních funkcí - krevní tlak a puls. Můžete vyprázdnit močový měchýř a promění v nemocniční košili. Možná se budete muset vyjmout kontaktní čočky, brýle, šperky a sponky do vlasů.

Viz také

Co můžete očekávat

V průběhu řízení
Postup, ležíte na zádech na X-ray tabulky. Protože tabulka může být nakloněna v průběhu řízení, může být bezpečnostní pásy být připevněny k hrudi a nohou. X-ray kamery mohou pohybovat a kolem vaší hlavy a hrudníku fotit z různých úhlů.

Intravenózní (IV) Čára je vložena do žíly na paži. Můžete dostat sedativum až IV, které vám pomohou relaxovat, stejně jako jiné léky a tekutiny. Budete vzhůru v průběhu řízení, takže můžete řídit se pokyny. Během celého procesu můžete být požádáni, aby se zhluboka nadechnout, zadržet dech, kašel nebo umístit své ruce v různých polohách.

Elektrody na prsou sledovat Vaše srdce v průběhu řízení. Krevní tlak sleduje krevní tlak a další zařízení, pulzní oxymetr, měří množství kyslíku v krvi. Můžete obdržet léky (antikoagulancia) pomoci zabránit srážení krve v katétru a ve své věnčitých tepen.

Malé množství vlasů může být oholen z třísla nebo paži, kde je katetr se vloží. Tato oblast je umýt a dezinfikovat a pak zkřehlé s injekcí lokálního anestetika. Malý řez je veden na vstupním místě a krátké plastové trubky (plášť) je vložena do tepny. Katétr se vkládá do pochvy do krevní cévy a opatrně se závitem do svého srdce a věnčitých tepen.

Navlékání katétr nesmí způsobit bolest, a nebudete cítit, že pohybující se přes vaše tělo. Informujte svého zdravotnického týmu, pokud máte nějaké potíže.

Dye (kontrastní látky) se aplikuje přes katétr. Když se to stane, může mít krátký pocit zrudnutí nebo teplo. Nelekejte se, pokud si myslíte, že vaše srdce bije skákání - to je častý výskyt během angiogramů. Ale znovu, informujte svého zdravotnického týmu, když cítíte bolest nebo nepohodlí.

Definice. Po zákroku.
Definice. Po zákroku.

Barvivo je dobře vidět na rentgenových snímků, a jak to se pohybuje přes krevních cév, může lékař sledovat jeho tok a identifikovat zablokování nebo vymezených územích. V závislosti na tom, co lékař zjistí během angiogramu, můžete mít další katetru postupy ve stejnou dobu, jako balónu angioplastiku nebo implantaci stentu k otevření zúženou tepnu.

S angiogram trvá asi hodinu, i když to může být delší, a to zejména v kombinaci s dalšími postupy srdce katétru. Příprava a post-postup péče může přidat ještě několik hodin.

Po zákroku
Když angiogram je u konce, je katétr odstraněn z vašeho ramene, nebo v tříslech a řez je uzavřen s ručním tlakem, svorky nebo malou zástrčkou.

Budete přesměrováni na obnovu prostor pro sledování a monitorování. Pokud se váš stav je stabilní, se vrátíte do svého pokoje, kde budete pravidelně sledují. Budete muset ležet několik hodin, aby se zabránilo krvácení. Během této doby se může tlačit na řezu, aby se zabránilo krvácení a podporuje hojení. Někdy je plastový plášť, který byl nejprve vložen do krevní cévy ponechat na místě několik hodin nebo i přes noc, pokud jste měli angioplastiku nebo stentu. Pokud jste obdrželi antikoagulancia během řízení, může odstranění pláště příliš brzy vyvolat silné krvácení.

Můžete být schopni jít domů ve stejný den, nebo budete muset zůstat v nemocnici na den nebo déle. Pijte hodně tekutin na pomoc vyprázdnění barvivo z vašeho těla. Pokud máte pocit, až na to, něco k jídlu. Zeptejte se svého zdravotnického týmu, když měl by pokračovat v užívání léků, koupat se nebo sprchovat, návrat do práce, a pokračovat v další běžné činnosti. Vyhněte se namáhavé činnosti, a těžkou práci za několik dní. Vaše místo vpichu je pravděpodobné, že zůstane nabídka na chvíli. To může být lehce pohmožděný a mají malou bouli.

Zavolejte svého lékaře, pokud úřad:

 • Všimněte si, krvácení, podlitiny nebo otoky nový v místě katetru
 • Budete rozvíjet rostoucí bolesti nebo nepříjemné pocity v místě katetru
 • Máte příznaky infekce, jako je zarudnutí, odvodnění nebo horečka
 • Tam je změna teploty nebo barva ruku nebo nohu, která byla použita pro řízení
 • Máte pocit na omdlení nebo slabý
 • Budete rozvíjet bolest na hrudi a dušnost

Je-li v místě katetru aktivně krvácení nebo začíná otok, přitlačte na místě a kontaktovat záchranné lékařské služby.

Viz také

Výsledky

Angiogram může ukázat lékaři, co se děje s vašimi cév. To může:

 • Ukazují, kolik z vašich koronárních tepen jsou blokovány nebo zužovat pomocí mastných plakety (ateroskleróza)
 • Prostudujte si, kde jsou blokády nachází v cévách
 • Ukažte, jak moc průtok krve blokován krevních cév
 • Podívejte se na výsledky předchozí koronární bypass
 • Zkontrolujte průtok krve srdcem a cév

Znalost těchto informací vám může pomoci lékař zjistit, jaká léčba je pro vás nejlepší a jak velké nebezpečí srdečního onemocnění představuje pro vaše zdraví. Na základě vašich výsledků, může Váš lékař rozhodnout, například, že byste mohli mít prospěch z koronární angioplastiku pomoci odblokovat ucpané tepny. Je také možné, že angioplastika nebo stentu může být provedeno během angiogramu, aby se zabránilo nutnosti použít další postup.

Viz také