Ischemická choroba srdeční

Angína léčba: stenty, drogy, změny životního stylu - co je nejlepší?

Můžete mít několik možností pro léčbu anginy pectoris: angioplastika a stentu, léky, nebo změny životního stylu. Objevte výhody a rizika jednotlivých ošetření.

Lékař říká, že vaše bolest na hrudi (angina pectoris), je způsobena ucpání tepen srdce vaše, a které budete potřebovat, aby se těchto blokád postaráno. Jaké jsou vaše možnosti?

Za prvé, je důležité zjistit, jaký typ anginy máte. Existují dva hlavní typy angíny - chronickou stabilní anginou pectoris a nestabilní angina pectoris. Nestabilní angina je vážná situace a vyžaduje neodkladnou léčbu. Léčba nestabilní anginy pectoris zahrnuje hospitalizaci s léky na stabilizaci Vašeho zdravotního stavu. Mnoho lidí s nestabilní anginou pectoris vyžaduje postup nazývá angioplastika (také známý jako perkutánní koronární intervence), obvykle v kombinaci s umístěním malé kovové trubky tzv. stent. V některých případech, nestabilní anginy pectoris, je nutná operace srdce (koronární bypass).

Ale lékaři dohadovali, jaká léčba chronické stabilní anginy pectoris funguje nejlépe. Někteří lékaři si angioplastika je nejlepší možnost léčby. Jiní věří, že užíváte léky k léčbě anginy pectoris může být stejně efektivní pro některé lidi, jak procházejí angioplastice.

Rozhodování o tom, jak zacházet vaše angina pectoris může být obtížné, ale věděl, že přínosy a rizika stentů a léků vám může pomoci se rozhodnout.

Proč existují různé způsoby léčby každého typu anginy pectoris?

Angína je bolest, tíseň nebo tlak v hrudi, a lékaři obvykle popisují jako chronickou stabilní anginou pectoris nebo nestabilní anginy pectoris.

 • Chronická stabilní angina je forma na hrudi, která se stane, když vaše srdce se tvrdě pracuje a potřebuje více kyslíku, jako při cvičení. Bolest zmizí, když odpočívat. U chronické stabilní anginy pectoris, vzor na hrudi je konzistentní (tedy termín "stabilní"), pokud jde o tom, kolik fyzické námahy se odpálit. Vaše zúžené tepny může být příčinou této formy anginy pectoris. Pokud máte chronickou stabilní anginou pectoris, budete muset rozhodnout, zda použít angioplastiku s stentu nebo léky k terapii. Je-li ucpání způsobuje chronickou stabilní anginou pectoris je těžké, je to možné, může lékař doporučit koronární bypass, ve které jsou zablokované tepny nahradit cév roubovaných z jiné části vašeho těla.
 • Nestabilní angina pectoris je buď nový vznik anginy pectoris nebo změna v obvyklém vzoru bolesti na hrudi nebo nepříjemné pocity (zhoršuje, trvá déle, nebo není osvobozen s odpočinkem nebo používání léků). Nestabilní angina pectoris je nebezpečné a varovným signálem na infarkt. Pokud váš angina je nestabilní, vyhledejte neodkladnou lékařskou péči. Můžete potřebovat hospitalizaci, seřízení léků a angioplastika s stenty, i když vaše lékaři zjistili, že nejste infarkt.

Jaké jsou možnosti léčby pro chronickou stabilní anginou pectoris?

Angioplastika a stenting
Jsou při angioplastice (-jee-o-Plas-tee), Váš lékař vloží malý balón ve vašem zúžené tepny pomocí katétru, který se vkládá do tepny, obvykle ve svém rozkroku. Balón je nadsazené rozšiřovat tepnu a pak malý pletivo cívka (stent) je obvykle vložena, aby tepna otevřené. Některé stenty jsou holé železo, zatímco jiní jsou potaženy léky, které pomohou udržet vaše tepny otevřený (stentů potažených léky).

Angioplastika a stenting zahrnují určitá rizika. Je tu riziko ucpání znovu tvořit po implantaci stentu, riziko tvorby krevních sraženin v stentu, jakož i další rizika - byť malé - včetně rizika srdečního infarktu, mrtvice nebo život ohrožující krvácení během nebo po postupu. Měli byste zvážit, že i když máte umístěn stent, budete muset vzít aspirin po zbytek svého života. Budete také muset vzít další léky k prevenci tvorby krevních sraženin, obvykle po dobu nejméně jednoho roku.

Budete pravděpodobně zůstane hospitalizován po dobu nejméně jednoho dne, když vaše srdce je monitorován a vaše vitální byly často kontrolovány. Měli byste být schopni vrátit se do práce nebo do normálního rutinou týden po angioplastice.

Ischemická choroba srdeční. Chronická stabilní angina pectoris.
Ischemická choroba srdeční. Chronická stabilní angina pectoris.

Mnozí lékaři považují angioplastika se zavedením stentu být dobrou volbou pro léčbu anginy pectoris blokované tepny a chronickou stabilní anginou pectoris. To proto, že je méně invazivní než open-operaci srdce a má dobré výsledky.

Léky
Pokud máte stabilní anginou pectoris, můžete být schopni zacházet s léky a změny životního stylu sám, což znamená, že se nemusí angioplastika s implantací stentu. Léky, které mohou zlepšit anginy příznaky patří:

 • Aspirin. Aspirin snižuje schopnost krve srážet, což usnadňuje průtok krve přimhouřenýma tepen srdce. Prevence srážení krve může snížit riziko srdečního infarktu.
 • Dusičnanů. Dusičnany jsou často používány k léčbě anginy pectoris. Dusičnany uvolnění a rozšíření cév, což umožňuje větší průtok krve do srdečního svalu. Můžete se dusičnan pokud máte anginu pectoris související s na hrudi, než dělat něco, co se obvykle spouští anginy pectoris (např. fyzické námaze), nebo na dlouhodobou preventivní bázi. Nejběžnější formou dusičnanu používá k léčbě anginy pectoris je sublingvální tablety nitroglycerin, který vložíte pod jazyk.
 • Beta-blokátory. Betablokátory práci tím, že blokuje účinky hormonu adrenalinu, také známý jako adrenalin. Jako výsledek, vaše srdce bije pomaleji as menší silou, snižuje krevní tlak a snižuje zátěž na srdce. Beta-blokátory také pomáhají cévy a otevírají pro zlepšení průtoku krve, a tím snížení nebo zamezení anginy pectoris.
 • Statiny. Statiny jsou léky používané ke snížení cholesterolu v krvi. Fungují tak, že zablokuje látku, která vaše tělo potřebuje, aby se cholesterol. Mohou také pomoci vašemu tělu reabsorb cholesterolu, které se nahromadily v nahromadění tuku (plaky) ve svých stěnách tepen, pomáhá předcházet dalšímu ucpání krevních cév. Statiny mohou také pomoci snížit zánět krevních cév snížit šanci na infarkt.
 • Blokátory kalciového kanálu. Blokátory kalciových kanálů, také nazývané antagonisté kalcia, uvolňuje a rozšiřuje cévy působením na svalové buňky v arteriální stěny. Tím se zvyšuje průtok krve v srdci, snížení nebo zamezení anginy pectoris. Blokátory kalciových kanálů také zpomalit tep a snižuje zátěž na srdce.
 • Angiotenzin-konvertujícího enzymu (ACE inhibitory). Tyto léky pomáhají uvolnit krevní cévy. ACE inhibitory zabránit enzym v těle vyrábět angiotensin II, což je látka v těle, který ovlivňuje kardiovaskulární systém v mnoha směrech, včetně zúžení krevních cév. Toto zúžení může způsobit vysoký krevní tlak a nutí srdce pracovat usilovněji.
 • Ranolazin (Ranexa). Ranolazin, anti-angina léky, může být předepisován s jinými anginou léky, jako jsou blokátory kalciových kanálů, beta-blokátory a nitroglycerin.

Pokusíte-li se pro léčbu drogové závislosti a změny životního stylu a stále máte příznaky, které jsou omezující vám může stent být dalším krokem.

Změny životního stylu: část buď léčby
Bez ohledu na léčbu anginy pectoris si vyberete, bude Vám Váš lékař doporučit, abyste změny životního stylu. Vzhledem k tomu, ischemická choroba srdeční je často příčinou většiny forem anginy pectoris, můžete snížit nebo zabránit anginy pectoris tím, že pracuje na snížení své srdce faktory rizika onemocnění. Tyto rizikové faktory patří:

 • Kouření. Pokud kouříte, přestaňte.
 • Špatná strava. Jíst zdravou stravu s omezenými množství nasycených tuků, hodně celých zrn, a mnoho ovoce a zeleniny. Středomořská strava může být zvláště výhodné a obsahuje rostlinné bázi potravin, jako je ovoce a zelenina, celozrnné obiloviny, luštěniny a ořechy.
 • Vysoká hladina cholesterolu. Znát hladinu cholesterolu čísla a zeptejte se svého lékaře, pokud jste optimalizovat jejich doporučených úrovní.
 • Nedostatek fyzické aktivity. Promluvte si se svým lékařem o zahájení bezpečný cvičební plán. Vzhledem k tomu, angina je často vyvolaná námahou, je to užitečné přemáhat sám sebe a brát přestávky.
 • Nadváha. Pokud máte nadváhu, poraďte se se svým lékařem o hubnutí možností.
 • Základní podmínky. Léčit nemoci nebo podmínky, které mohou zvýšit riziko anginy pectoris, jako je cukrovka, vysoký krevní tlak a vysokou hladinu cholesterolu v krvi.
 • Stres. Vyhnout se stresu se snadněji řekne, než udělá, ale snažte se najít způsob, jak relaxovat. Promluvte si s lékařem o stres-redukčních technik.

Viz také

Angína léčba: stenty, drogy, změny životního stylu - co je nejlepší?

Tak který je lepší léčba anginy pectoris - angioplastika a stentu nebo léky?

Váš zdravotní stav se určí, zda má angioplastiku a zavedením stentu nebo užívá léky, bude fungovat lépe pro vás. Promluvte si se svým lékařem o tom, která léčba anginy pectoris je nejlepší pro vaši situaci. Vezměme v úvahu toto:

 • Lidé, kteří mají angioplastiku a stentu první může cítit lépe rychleji. Například může být jejich bolest na hrudi snížit rychleji, než ti, kteří jen brát léky. Nicméně, některé studie naznačují, že po několika letech ti, kteří jen brát léky mohou mít stejnou úroveň bolesti (menší bolest na hrudi), jako ti, kteří měli angioplastiku a stentu.
 • Lidé, kteří užívají pouze léky k léčbě anginy pectoris nemusí cítit lépe, jak rychle, ale léky nevyžadují využití času a jsou levnější než angioplastikou a implantací stentu. Pokud se rozhodnete užívat léky k léčbě anginy pectoris, je důležité, aby jste se přesně tak, jak Vám lékař řekl, abyste měli co největší prospěch.

Co když se vaše angína léčba nefunguje?

Pokusíte-li se léky a změny životního stylu první, ale nemají zmírnit anginy pectoris, může angioplastika a stenty být další možnost. To by mohlo být rozumné vyzkoušet více konzervativní postup - první léky a životní styl terapie - před zvážením stent. Promluvte si se svým lékařem, pokud máte obavy, že léky nebo stenty nejsou kontrolovat vaše anginy pectoris. Pamatujte si, že buď léčebného plánu, změny životního stylu jsou důležité.

Viz také