Influenza (chřipka)

Chřipce: vaše nejlepší sázka na předcházení chřipce

Jak proti chřipce často chrání před leze chřipka. A i když chřipce neposkytuje vždy celkovou ochranu, to stojí za to dostat.

Letošní výroční chřipce nabídne ochranu proti chřipky H1N1 (prasečí chřipka) virus, kromě dvou dalších virů chřipky, které by měly být v oběhu této chřipkové sezóny. Nová vakcína, která chrání proti čtyřem kmenům viru, bude také k dispozici, stejně jako s vysokou dávkou vakcíny proti chřipce u dospělých ve věku 65 let a starší.

Chřipka je infekce dýchacích cest, která může způsobit vážné komplikace, zejména malých dětí a starších osob. Očkování proti chřipce je nejúčinnější způsob, jak zabránit chřipce a jeho komplikace. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) doporučuje, aby každý 6 měsíců věku nebo starší očkování proti chřipce každý rok.

Zde jsou odpovědi na nejčastější otázky týkající se očkování proti chřipce.

Pokud je k dispozici vakcína proti chřipce?

Vzhledem k tomu, vakcína proti chřipce se vyrábí privátní výrobci, jeho dostupnost je závislá na tom, kdy je dokončena výroba. Pro 2013-2014 chřipkové sezóny, výrobci uvedli zásilky je pravděpodobné, že začnou v srpnu a pokračuje po celé září a říjen, dokud se všechny vakcíny je distribuován. Lékaři a sestry by měli začít očkovat své pacienty, jakmile vakcína proti chřipce je k dispozici v jejich oblastech.

To trvá až dva týdny vybudovat imunitu proti chřipce po, ale můžete využít vakcíny, i když nechcete dostat to až poté, co chřipková sezóna začíná.

Proč musím nechat očkovat každý rok?

Nové chřipkové vakcíny se uvolní každý rok, aby udržel krok s rychle se přizpůsobuje chřipky. Vzhledem k tomu, chřipkové viry vyvíjejí tak rychle, že může být loňský vakcína nechrání před letošními viry.

Po provedení očkování, váš imunitní systém vytváří protilátky, které bude chránit vás z vakcinačních virů. Obecně platí, že i když hladiny protilátek začít klesat v průběhu času - další důvod, aby si proti chřipce každý rok.

Kdo by měl dostat vakcínu proti chřipce?

CDC doporučuje každoroční vakcinaci proti chřipce pro každého věku 6 měsíců nebo starší. Očkování je zvláště důležité pro osoby s vysokým rizikem komplikací chřipky, včetně:

 • Těhotné ženy
 • Starší lidé
 • Malé děti

Chronické onemocnění může také zvýšit riziko komplikací chřipky. Příklady zahrnují:

 • Astma
 • Rakovina nebo léčba rakoviny
 • Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN)
 • Cystická fibróza
 • Cukrovka
 • HIV / AIDS
 • Ledvin nebo jater
 • Obezita

Kdo by neměl dostat chřipce?

Poraďte se se svým lékařem dříve, než obdrží vakcínu proti chřipce, pokud:

 • Jste alergičtí na vejce. Některé chřipkové vakcíny obsahují malé množství vaječných proteinů. Máte-li vejce, alergii nebo přecitlivělost, budete pravděpodobně moci získat vakcínu proti chřipce - ale možná budete muset přijmout zvláštní opatření, jako je například čeká v ordinaci po dobu nejméně 30 minut po očkování v případě reakce. K dispozici je také vakcína proti chřipce, která neobsahuje vaječné bílkoviny, Food and Drug Administration (FDA) schválil pro použití u lidí věku 18 a starší. Poraďte se se svým lékařem o možnostech.
 • Vy jste měli závažnou reakci na předchozí očkování proti chřipce. Chřipce se nedoporučuje pro každého, kdo měl těžkou reakci na předchozí očkování proti chřipce. Poraďte se se svým lékařem, i když. Některé reakce nemusí být spojené s vakcínou.

Viz také

Chřipce: vaše nejlepší sázka na předcházení chřipce

Jaké jsou mé možnosti chřipkové vakcíny doručení?

Vakcína proti chřipce je dodáván ve dvou formách:

 • Výstřel. Chřipce obsahuje inaktivované vakcíny vyrobené z zabil virus. Injekce se obvykle podává v paži. Intradermální (v kůži), vakcína je k dispozici také pro lidi, 18-64 rok věku. Vzhledem k tomu, že viry v této vakcíně jsou zabiti (inaktivovaná), bude snímek nezpůsobí dostat chřipku, ale umožní vaše tělo vyvinout protilátky potřebné k odvrácení viry chřipky.
 • Nosní sprej. Nosní sprej vakcína se skládá z nízkou dávkou živé, ale oslabené, chřipkové viry a je schválen pro použití u zdravých osob 2 až 49 let věku, které nejsou těhotné. Vakcína nezpůsobuje chřipku, ale to vyvolávat imunitní reakci v nose a horních cest dýchacích, stejně jako v celém vašem těle.

Jaké jsou hlavní rozdíly mezi chřipce a nosní sprej vakcína?

Oba chřipce a nosní sprej pomáhá chránit před chřipkou. Ale existují rozdíly, které je třeba před rozhodnutím mezi nimi.

Chřipce Nosní sprej
Podává se přes jehlu - budete potřebovat injekci Podává se přes sprej - nebudete potřebovat injekci
Obsahuje usmrcené viry - nemůžete projít chřipku spolu nikomu jinému Obsahuje živé oslabené viry, které nebude vám chřipku, ale které mohou ve vzácných případech, předány ostatním
Schváleno pro použití u lidí věku 6 měsíců a starší Schváleno pro netěhotné, zdravých lidí věku 2-49 rok
Může být použit u osob se zvýšeným rizikem komplikací souvisejících s chřipkou, včetně těhotných žen a osob s chronickými onemocněními Není věnována těm s chronickými onemocněními nebo potlačen imunitní systém, nebo pro děti a mladistvé, kterým léčba aspirinem

Může mi vakcína proti chřipce?

Ne proti chřipce nemůže dát chřipku. Ale můžete rozvíjet příznaky podobné chřipce - navzdory si chřipku - na různých důvodů, včetně:

 • Reakce na vakcínu. Někteří lidé bolesti svalů a horečka zkušenosti na den nebo dva po obdržení chřipce. To může být vedlejším účinkem ve Vašem těle tvorbu ochranných protilátek. Nosní vakcíny může způsobit výtok z nosu, bolest hlavy a bolest v krku.
 • 2-týdenní okno. Trvá to asi dva týdny, než injekce proti chřipce, aby se plný účinek. Pokud jste vystaveni viru chřipky krátce před nebo v průběhu tohoto období, můžete chytit chřipku.
 • Neshoda chřipkové viry. V některých letech se chřipkové viry používané vakcíny neodpovídají viry kolují během chřipkové sezóny. Pokud k tomu dojde, bude váš chřipce být méně účinné, ale může ještě nabídnout nějakou ochranu.
 • Ostatní onemocnění. Mnoho dalších onemocnění, jako např. nachlazení, také produkovat příznaky podobné chřipce. Takže si může myslet, že máte chřipku, když ve skutečnosti nejsou.

Jaký druh ochrany se vakcína proti chřipce nabídku?

Influenza (chřipka). Jste alergičtí na vejce.
Influenza (chřipka). Jste alergičtí na vejce.

Chřipkové vakcíny nejsou 100 procent efektivní. Podle CDC, v minulých sezónách chřipky, kdy zápas mezi chřipce a cirkulujících kmenů viru chřipky je blízko, chřipce se pohybuje mezi 60 a 70 procent efektivní odvracet chřipky ve všech věkových skupinách dohromady.

Mohu snížit své riziko chřipky, aniž by se proti chřipce?

S nebo bez chřipce, můžete podniknout kroky, které pomáhají chránit před chřipkou a jinými viry. Dobrá hygiena je stále primární obrana proti nakažlivým onemocněním.

 • Často si myjte ruce důkladně mýdlem a vodou.
 • Použijte bázi alkoholu dezinfekci na ruce mýdlem a vodou, pokud nejsou k dispozici.
 • Nedotýkejte se očí, nosu nebo úst kdykoli je to možné.
 • Vyhněte se davy, kdy chřipka je nejrozšířenější ve vaší oblasti.

Viz také