In vitro fertilizace (IVF)

Definice

In vitro fertilizace (IVF) je komplexní řada postupů používaných k léčbě plodnosti nebo genetické problémy a pomáhat při početí dítěte. Během IVF, jsou starší vejce sebraná (načíst) z vašich vaječníků a oplodněno spermií v laboratoři. Pak se oplodněné vajíčko (embryo), nebo vejce jsou implantovány do dělohy. Jeden cyklus IVF trvá asi dva týdny.

IVF je nejúčinnější forma asistované reprodukce. Tento postup lze provést pomocí své vlastní vejce a váš partner spermie. Nebo IVF může zahrnovat vajíček, spermatu a embryí ze známé nebo anonymní dárce. V některých případech, gestační nosič - žena, která má embryo implantuje do dělohy - mohou být použity.

Vaše šance, že zdravé dítě pomocí IVF závisí na mnoha faktorech, jako je například věk a příčina neplodnosti. Kromě toho mohou být IVF časově náročné, nákladné a invazivní. Je-li více než jedno embryo se implantuje do dělohy, může mít za následek v IVF těhotenství s více než jednoho plodu (vícečetné).

Váš lékař vám může pomoci pochopit, jak funguje IVF, potenciální rizika a zda je tato metoda léčby neplodnosti je pro vás to pravé.

Viz také

Proč se to dělá

In vitro fertilizace (IVF) je určen k léčbě neplodnosti nebo genetické problémy. Pokud IVF se provádí pro léčbu neplodnosti, možná vy a váš partner bude moci vyzkoušet méně invazivní možnosti léčby před pokusem IVF, včetně léky na plodnost, jak zvýšit produkci vajec nebo intrauterinní inseminace - postup, ve kterém jsou umístěny spermie přímo do dělohy u době ovulace.

Občas, IVF nabízen jako primární léčba neplodnosti u žen ve věku nad 40 let. IVF může být rovněž provedeno, pokud máte určité zdravotní podmínky. Například může být IVF možnost, pokud vy nebo váš partner má:

 • Vejcovod poškození nebo zablokování. Vaječníků poškození nebo zablokování ztěžuje vajíčko oplodnění nebo embrya k cestě do dělohy.
 • Ovulace poruchy. Pokud ovulace je vzácná nebo chybí, méně vajec jsou k dispozici pro oplodnění.
 • Předčasné selhání vaječníků. Předčasné ovariální selhání je ztráta normální funkce vaječníků před dosažením věku 40 let. Pokud vaše vaječníky selžou, neprodukují normální množství hormonu estrogenu nebo mají vejce na uvolnění pravidelně.
 • . Endometrióza Endometrióza nastane, když děložní tkáně implantátů a roste vně dělohy - často ovlivňuje funkci vaječníků, dělohy a vejcovody.
 • Děložní myomy. Myomy jsou nezhoubné nádory ve stěně dělohy a jsou časté u žen v jejich 30s a 40s. Myomy mohou interferovat s implantací oplodněného vajíčka.
 • Předchozí sterilizace vejcovodů nebo odstranění Pokud jste měl podvaz vejcovodů -. Typ sterilizace, ve kterém jsou vaše vejcovody řezané nebo zablokování trvale zabránit těhotenství - a chtějí otěhotnět, může IVF být alternativou k podvaz vejcovodů obrácení.
 • Porucha produkce spermií nebo funkce. Podprůměrný koncentrace spermií, slabý pohyb spermií (špatná mobilita) nebo abnormality spermií velikosti a tvaru může být obtížné pro spermie oplodnit vajíčko. Pokud se sperma abnormality jsou zjiš může váš partner musíte navštívit specialistu a zjistěte, zda existuje Napravitelná problémy nebo základní zdravotní obavy.
 • Nevysvětlitelná neplodnost. Nevysvětlitelná neplodnost znamená žádnou příčinu neplodnosti bylo zjištěno přes vyhodnocení společných příčin.
 • . Genetická porucha Pokud vy nebo váš partner je v nebezpečí předávání genetické poruchy na vaše dítě, může vám být kandidáty pro preimplantační genetické diagnostice - postup, který zahrnuje IVF. Po vejce jsou sklizeny a oplodnění, oni jsou vyšetřeni na určité genetické problémy, i když ne všechny genetické problémy se objevují. Embrya, které neobsahují zjištěné problémy mohou být přeneseny do dělohy.
 • Plodnost uchování na rakovinu nebo jiné zdravotní podmínky Pokud se chystáte zahájit léčbu rakoviny -. Jako záření nebo chemoterapie -, které by mohly poškodit vaši plodnost, IVF pro zachování plodnosti může být volba. Ženy mohou mít vejce sklizené z jejich vaječníků a zmrazené v neoplodněného stavu pro pozdější použití. Nebo vajíčka mohou být oplodněna a zmrazeny embryí pro budoucí použití. Ženy, které nemají funkční dělohu, nebo u nichž těhotenství představuje vážné zdravotní riziko může zvolit pomocí IVF jinou osobu, aby provedla těhotenství (gestační nosič). V tomto případě se ženina vajíčka oplodněna spermiemi, ale výsledná embrya jsou umístěny v gestační dopravce dělohy.

Viz také

Rizika

Konkrétní kroky in vitro fertilizace (IVF) Cyklus přináší rizika, včetně:

 • Vícečetných porodů. IVF zvyšuje riziko vícečetných porodů-li více než jedno embryo se implantuje do dělohy. Těhotenství s více plody nese vyšší riziko předčasného porodu a nízké porodní hmotnosti, než těhotenství s jedním plodem dělá.
 • Předčasný porod a nízkou porodní hmotností. Výzkum naznačuje, že použití IVF mírně zvyšuje riziko, že dítě se narodí brzy nebo s nízkou porodní hmotností.
 • Ovariální hyperstimulační syndrom. Použití injekčních plodnost drog, jako je například lidský choriový gonadotropin (hCG), k vyvolání ovulace může způsobit syndrom nadměrné stimulace vaječníků, ve kterém vaše vaječníky stát oteklé a bolestivé. Známky a příznaky obvykle trvat týden a zahrnují mírnou bolest břicha, nadýmání, nevolnost, zvracení a průjem. Pokud otěhotníte, však může vaše příznaky trvat i několik týdnů. Vzácně je možné vyvinout vážnější formu syndromu hyperstimulace ovárií, který může rovněž způsobit rychlý nárůst tělesné hmotnosti a dušnost.
 • Potrat Procento potratů u žen, které otěhotnět pomocí IVF s čerstvých embryí je podobná jako u žen, které přirozeně otěhotnět -. Asi 15 až 20 procent - ale rychlost se zvyšuje s věkem matky. Použití zmrazených embryí během IVF, však může mírně zvýšit riziko potratu.
 • Egg-vyhledávací postup komplikace. Použití nasávací jehlou sbírat vejce by mohlo způsobit krvácení, infekce nebo poškození střev, močového měchýře nebo krevní cévy. Rizika jsou také spojeny s celkovou anestezií, pokud se používá.
 • . Mimoděložní těhotenství o 2 až 5 procent žen, které užívají IVF bude mít mimoděložní těhotenství - kdy se oplodněné vajíčko implantáty mimo dělohu, většinou ve vejcovodu. Oplodněné vajíčko nemůže přežít mimo dělohu, a neexistuje žádný způsob, jak pokračovat v těhotenství.
 • Vrozené vady. Věk matky je hlavním rizikovým faktorem pro rozvoj vrozených vad, bez ohledu na to, jak je koncipována dítě. Další výzkum je třeba zjistit, zda děti pojaté pomocí IVF může být zvýšené riziko některých vrozených vad. Někteří odborníci se domnívají, že použití IVF nezvyšuje riziko, že dítě s vrozenými vadami.
 • Rakovina vaječníků. Ačkoliv některé dřívější studie ukázaly, že může být souvislost mezi některými léky používané ke stimulaci růstu vejce a vývoj určitého typu nádoru vaječníků, novější studie nepodporují těchto zjištění.
 • Stres. Použití IVF může být finančně, fyzicky i psychicky vyčerpávající. Podpora ze strany poradců, rodiny a přátel mohou pomoci vy a váš partner přes vzestupy a pády léčby neplodnosti.

Viz také

Jak se připravit

Centra pro kontrolu a prevenci nemocí a společnost pro asistované reprodukci poskytovat informace on-line o jednotlivých amerických klinikách "těhotenství a živých porodnosti. Při výběru in vitro fertilizace (IVF) kliniky, mějte na paměti, že na klinice je míra úspěšnosti závisí na mnoha faktorech, jako je například věku pacientů a zdravotní problémy, stejně jako na klinice v léčené populaci a léčebných postupů. Zeptejte se na podrobné informace o nákladech spojených s každým krokem postupu.

Před zahájením cyklu IVF pomocí své vlastní vajíčka a spermie, vy a váš partner pravděpodobně potřebovat různé projekce, včetně:

 • Ovariální rezervy testování. Chcete-li zjistit množství a kvalitu svých vajec, může váš lékař provede vyšetření koncentrace folikuly stimulující hormon (FSH), estradiolu (estrogen) a antimullerian hormonu v krvi během několika prvních dnů svého menstruačního cyklu. Výsledky zkoušek, často používané společně s ultrazvuku vaječníků, může pomoci předpovědět, jak se vaše vaječníky reagují na léčbu plodnosti.
 • Analýza spermatu. Nedáte-li jako součást své původní hodnocení plodnosti, bude Váš lékař provádět analýzy semene krátce před začátkem cyklem IVF.
 • Infekční choroba screening. Vy a váš partner bude oba vyšetřena na přítomnost infekčních chorob, včetně HIV.
 • Praxe (mock) přenos embryí. Váš lékař může provést falešný transfer embryí určit hloubku vaší děložní dutiny a techniky s největší pravděpodobností úspěšně umístit embrya do dělohy.
 • Děložní dutiny zkouška. Váš lékař prověří váš děložní dutinu, než začnete IVF. To by mohlo zahrnovat sonohysterography - ve kterém je tekutina vstříkne přes pochvu do dělohy - a ultrazvuk vytvořit obraz vašeho děložní dutiny. Nebo to může zahrnovat hysteroskopii - ve kterém je tenký, pružný, osvětlil dalekohled (hysteroskopy) vkládá do pochvy a děložního hrdla do dělohy.

Před zahájením cyklu IVF, zvažte důležité otázky, včetně:

 • Kolik embrya implantovat? Počet implantovaných embryí je obvykle založena na věku a počet získaných vajec. Vzhledem k tomu, rychlost implantace je nižší u starších žen, jsou více embryí, většinou implantované - s výjimkou žen, které užívají darovaná vajíčka. Nicméně, většina lékařů dodržovat zvláštní pokyny, aby se zabránilo vyššího řádu vícečetné těhotenství - av některých zemích, legislativa omezuje počet embryí, které mohou být implantovány najednou. Ujistěte se, že vy a váš lékař se shodují na počtu embryí, které budou implantovány před tím, než přenést.
 • Co budete dělat se všemi přistýlek embryí? Zvláště embrya lze zmrazit a uložit pro budoucí použití na několik let. Ne všechna embrya přežijí zmrazování a rozmrazování proces, i když většina z nich. Kryokonzervace mohou budoucí cykly IVF levnější a méně invazivní. Nicméně, živě porodnost ze zmrazených embryí je mírně nižší než živé porodnosti z čerstvých embryí. Nebo byste měli být schopni darovat nepoužité zmrazených embryí do jiného páru nebo výzkumné zařízení. Můžete si také vybrat vyřadit nepoužívané embrya.
 • Jak budete zacházet vícečetné těhotenství-li více než jedno embryo implantováno do dělohy, může mít za následek IVF vícečetného těhotenství - což představuje zdravotní rizika pro vás a vaše děti. V některých případech může být snížení fetální být použit na pomoc žena dodat méně dětí s nižší zdravotní rizika. Pokračování fetální redukce, nicméně, je závažné rozhodnutí etické, emocionální a psychologické důsledky.
 • Uvažovali jste o potenciální komplikace spojené s používáním dárce vajíčka, spermie nebo embrya nebo gestační nosič? Vyškolený poradce se zkušenostmi v oblasti dárcovských otázky vám může pomoci pochopit obavy, jako zákonných práv dárce. Můžete také potřebovat právníka podat soudní dokumenty, které vám pomohou stát se právní rodiči implantovaného embrya.

Viz také

Co můžete očekávat

In vitro fertilizace (IVF) zahrnuje několik kroků - indukce ovulace vajíček, spermií, hnojení a přenos embryí. Jeden cyklus IVF může trvat asi dva týdny, a více než jeden cyklus může být požadováno.

Indukce ovulace
Pokud používáte své vlastní vajíčka během IVF, na začátku cyklu budete zahájením léčby se syntetickými hormony ke stimulaci vaječníků k produkci více vajíček - spíše než o jediné vajíčko, které se obvykle vyvíjí každý měsíc. Více vejce jsou potřeba, protože vajíčka oplodnit nebo nebude vyvíjet normálně po oplodnění.

Možná budete muset několik různých léků, jako například:

 • Léky na stimulaci vaječníků. Ke stimulaci vaječníků, můžete obdržet injekční léky obsahující folikuly stimulující hormon (FSH), luteinizačního hormonu a (LH), nebo kombinace obou. Tyto léky stimulují více než jednoho vajíčka vyvíjet v čase.
 • Léky pro zrání oocytů Při folikuly jsou připravené k otevření vejce -. Obecně po osmi až 14 dnů - budete mít lidský choriový gonadotropin (HCG) nebo jiné léky, aby pomohla vajíčka zralá.
 • Léky k prevenci předčasné ovulace. Tyto léky aby se vaše tělo před uvolněním rozvojové vejce příliš brzy.
 • Léky na přípravu na výstelku dělohy. Dnem získávání vajíček nebo v době přenosu embrya, může Vám Váš lékař doporučit, abyste začali s progesteronu doplňky, aby se sliznice dělohy vnímavější k implantaci.

Váš lékař bude pracovat s vámi určit, které léky používat a kdy je použít.

Obvykle budete potřebovat jeden až dvou týdnech stimulace vaječníků před vaše vejce jsou připravené k otevření. Chcete-li zjistit, kdy vejce jsou připraveny k vyzvednutí, bude Váš lékař pravděpodobně provádět:

 • Vaginální ultrazvuk, postup, který využívá zvukových vln vytvořit obraz vaječníků sledovat vývoj vyplněných tekutinou ovariální sklípků, kde dozrávají vajíčka (folikuly)
 • Krevní testy změřit své reakce na léky vaječníků - hladina estrogenu obvykle zvyšovat jako folikuly rozvíjet a progesteronu zůstávají nízké až po ovulaci

Někdy IVF cyklů musí být zrušena před vajíček z jednoho z těchto důvodů:

 • Nedostatečný počet folikulů rozvojových
 • Předčasná ovulace
 • Příliš mnoho folikulů vývoj, vytváří riziko syndromu ovariální hyperstimulace
 • Ostatní zdravotní problémy

Pokud je váš cyklus je zrušen, může Vám Váš lékař doporučit měnící léky nebo jejich dávku na podporu lepší odezvu při budoucích IVF cyklů. Nebo můžete být upozorněni, že budete potřebovat vejce dárce.

Vajíček
Vajíček může být provedeno v ordinaci lékaře nebo na klinice 34 až 36 hodina po poslední injekci a před ovulací.

 • Při vyhledávání vejce, budete pod sedativy a vzhledem k tomu léky proti bolesti.
 • Transvaginální ultrazvuk aspirace je obvyklý způsob vyhledávání. UZ sonda se vloží do pochvy identifikovat folikulů. Pak se tenkou jehlou je vložena do ultrazvukové průvodcem projít do pochvy a do folikulů získat vejce.
 • Pokud vaše vaječníky nejsou přístupné prostřednictvím transvaginální ultrazvuk, břišní chirurgii nebo laparoskopie - postup, ve kterém je malý řez veden v blízkosti pupku a štíhlé zobrazení nástroje (Laparoscope), které zní - může být použit jako vodítko jehly.
 • Vejce jsou odstraněny z folikulů pomocí jehly připojené k sací zařízení. Více vejce mohou být odstraněny asi za 20 minut.
 • Po načtení vejce, může dojít křeče a pocity plnosti nebo tlaku.
 • Starší vejce jsou umístěny ve výživné kapaliny (kultivační médium) a inkubovány. Vejce, které se objevují zdravé a zralé se smísí se spermiemi pokoušet se vytvořit embrya. Nicméně, může být ne všechny vejce úspěšně oplodnění.

Spermií
Pokud používáte váš partner spermie, bude poskytovat vzorku spermatu v ordinaci lékaře nebo na klinice přes masturbaci ráno vajíček. Jiné metody, jako je například testikulární aspirace - použití jehly nebo chirurgického zákroku na vytažení spermie přímo z varlete - jsou někdy zapotřebí. Dárce spermatu mohou být také použity. Spermie jsou odděleny od spermatu tekutiny v laboratoři.

Oplodnění
Hnojení se lze pokusit pomocí dvou společných metod:

 • Inseminace. Během oplodnění, spermie zdravé a zralé vajíčka jsou smíchány a inkubovány přes noc.
 • Intracytoplazmatická injekce spermie (ICSI). V ICSI, je jediná zdravá spermie vstřikuje přímo do každého zralého vajíčka. ICSI se často používá při kvalita semene nebo číslo je problém, nebo pokud hnojení pokusy během předchozích cyklech IVF nezdařilo.

V určitých situacích může lékař doporučit jiné postupy, než implantace embrya.

 • Asistence vylíhnutí. Asi pět až šest dnů po oplodnění, embryo "vymyslí" od jeho okolí membránou (zona pellucida), což umožňuje, aby implantát do výstelky dělohy. Pokud jste starší žena, nebo pokud jste měli více neúspěšných pokusů IVF, může Vám Váš lékař doporučit asistované líhnutí - techniku, ve které je otvor dosažený v zona pellucida, těsně předtím, než implantace pomoci embryo poklop a implantovat.
 • Preimplantační genetické testování. Embrya se mohou vyvinout v inkubátoru, dokud nedosáhnou stavu, kdy může být malý vzorek odebrán a testovány pro konkrétní genetické choroby nebo správný počet chromozomů, které obvykle po pět-šestdny vývoje. Embrya, které neobsahují postižené geny nebo chromosomů mohou být implantovány do dělohy. Zatímco preimplantační genetické testování může snížit pravděpodobnost, že rodič bude předávat genetický problém, nelze vyloučit riziko. Prenatální testování může být stále nedoporučuje.

Přenos embryí
Přenos embryí se provádí na ordinaci lékaře nebo na klinice a obvykle se koná dva-šestdnů po vajíček.

 • Ty by mohly být mírné sedativum. Tento postup je obvykle nebolestivé, i když byste mohli zažít mírné křeče.
 • Lékař nebo zdravotní sestra vložit dlouhý, tenký, flexibilní trubice zvané katetr do pochvy, děložního hrdla a přes do dělohy.
 • Injekční stříkačka obsahující jednu nebo více embryí rozpuštěny v malém množství tekutiny je připojen na konec katétru, a pak se vydal přes trubici do dělohy.

Pokud budou úspěšní, bude embryo implantovat ve sliznici dělohy asi šest až 10 dnů po vajíček.

Po zákroku
Po přenosu embrya, můžete obnovit normální denní aktivity. Nicméně, může být vaše vaječníky ještě zvětší. Zvažte vyhnout intenzivní činnost, která by mohla způsobit potíže.

Typické vedlejší účinky zahrnují:

 • Předávání malé množství čirého nebo krvavou tekutinu krátce po zákroku - vzhledem k stěry z děložního čípku před transferem embrya
 • Prsů vzhledem k vysoké hladině estrogenu
 • Mírné nadýmání
 • Mírné křeče
 • Zácpa

Pokud se u Vás objeví Mírná či prudká bolest po embryotransferu, kontaktujte svého lékaře. On nebo ona bude hodnotit, že faktory, jako jsou infekce, kroucení z vaječníku (ovariální torze) a těžké ovariální hyperstimulační syndrom.

Viz také

Výsledky

Váš lékař bude mít vzorek krve ke zjištění, zda jste těhotná asi 10 dnů do dvou týdnů po vajíček.

 • Pokud jste těhotná, lékař vás odkázat na porodníka nebo jiný specialista na těhotenství prenatální péče.
 • Pokud si nejste těhotná, budete užívat progesteron a pravděpodobně dostat lhůtu jednoho týdne. Pokud se nechcete dostat menstruaci, nebo máte neobvyklé krvácení, kontaktujte svého lékaře. Máte-li zájem o další pokus cyklu in vitro fertilizace (IVF), může Vám lékař navrhnout kroky, které můžete podniknout, aby zlepšili své šance na otěhotnění pomocí IVF.

Šance porodila zdravé dítě po použití IVF závisí na různých faktorech, včetně:

 • Věk matky. Mladší jste, tím větší je pravděpodobnost, že otěhotní a porodí zdravé dítě z vlastních vajec při IVF. Žen ve věku 41 a starší, jsou často radil, aby zvážila využití darovaných vajíček v průběhu IVF zvýšit šance na úspěch.
 • Embryo stav. Přenos embryí, které jsou více rozvinuté je spojena s vyšší míra otěhotnění ve srovnání s méně rozvinutými embryí (den, dva nebo tři). Nicméně, ne všechna embrya přežijí proces vývoje. Poraďte se se svým lékařem nebo jiným poskytovatelem zdravotní péče o své konkrétní situaci.
 • Reprodukční historie. Ženy, které jste dříve porodily více pravděpodobné, že bude moci otěhotnět pomocí IVF, než ženy, které nikdy porodu. Míra úspěšnosti je nižší pro ženy, které jste dříve používaných IVF vícekrát, ale nedostal těhotná.
 • Příčina neplodnosti. Mít normální dodávka vajec zvyšuje vaše šance, že budou moci otěhotnět pomocí IVF. Ženy, které mají endometriózu, je méně pravděpodobné, aby bylo možné otěhotnět pomocí IVF, než jsou ženy, které mají nevysvětlitelná neplodnost.
 • Faktory životního stylu. Ženy, které kouří, mají obvykle méně vajíček načtené při IVF a může potratit častěji. Kouření může snižovat ženské šanci na úspěch pomocí IVF o 50 procent. Obezita může snížit vaše šance na otěhotnění a mít dítě. Použití alkoholu, rekreačních drog, nadměrné kofein a některé léky mohou také být škodlivé.

Promluvte si s lékařem o všech faktorech, které se vás týkají, a jak mohou ovlivnit vaše šance na úspěšné těhotenství.

Viz také