Hidradenitis suppurativa

Definice

Hidradenitis suppurativa (hi-drad-uh-NIE-tis sup-Yoo-ruh-TIE-Vuh) je chronické kožní onemocnění, které je k dispozici velikosti hrášku na mramoru-velké boule pod kůží. Také známý jako akné inversa Tyto hluboce zakořeněné hrudky obvykle se vyvíjejí kde se tře kůže společně - například v podpaží, tříslech, mezi hýždě a pod prsy.

Hrudky spojené s hidradenitis suppurativa jsou obvykle bolestivé a může prasknout otevřít a vypustit páchnoucí hnis. V mnoha případech se tunely, které spojují tvarování pod kůži.

Hidradenitis suppurativa inklinuje k začátku po pubertě, přetrvávají několik let a v průběhu času zhoršují. Včasná diagnóza a léčba hidradenitis suppurativa mohou pomoci zvládat příznaky a zabránit novým zraněním z rozvojových.

Viz také

Příznaky

Hidradenitis suppurativa běžně vyskytuje kolem vlasových folikulů, kde je mnoho ropy a potní žlázy nalézt např. v podpaží, tříslech a anální oblasti. To může také nastat v oblastech, kde se tře kůže dohromady, jako jsou vnitřní straně stehen, pod prsy nebo mezi hýžděmi. Hidradenitis suppurativa může ovlivnit jednu oblast nebo více oblastí těla.

Hidradenitis suppurativa. Bolestivé, velikosti hrášku hrudky.
Hidradenitis suppurativa. Bolestivé, velikosti hrášku hrudky.

Známky a příznaky suppurativa hidradenitis patří:

 • Černé tečky malé důlkové korozi černé tečky kůže obsahující -. Se často objevují ve dvojicích nebo "dvousložkové" vzor - je to společný rys.
 • Červená, nabídka boule. Tyto hrboly, nebo léze, často zvětšení, break otevřít a vypustit hnis. Drenáž může mít nepříjemný zápach. Svědění, pálení a nadměrné pocení mohou doprovázet nárazy.
 • Bolestivé, velikosti hrášku hrudky. Tyto pevné hrudky, které se vyvíjejí pod kůži, může přetrvávat po celá léta, zvětšení a zanítit.
 • Unikající nárazům a vředy. Tyto otevřené rány se hojí velmi pomalu, pokud vůbec, což často vede k jizvení a vývoj tunelů pod kůži.

Hidradenitis suppurativa často začíná po pubertě s jedním, bolestivou bouli, která trvá několik týdnů nebo měsíců. Pro některé lidi, nemoc postupně zhoršuje a postihuje více oblastí těla. Ostatní lidé mají jen mírné příznaky. Nadváha, stres, hormonální změny, tepla nebo nadměrné pocení může zhoršit příznaky.

Kdy navštívit lékaře
Lehčí případy hidradenitis suppurativa mohou být léčeni péče o vlastní opatření. Poraďte se s lékařem, pokud je splněna podmínka:

 • Je bolestivé
 • Nezlepší během několika týdnů
 • Vrátí se během několika týdnů léčby
 • Vyskytuje se v několika místech
 • Opakuje často

Viz také

Příčiny

Hidradenitis suppurativa se vyvíjí, když vlasové folikuly se blokovány a zanícené. Není známo, proč se to ucpání, ale celá řada faktorů - včetně hormony, genetika, kouření cigaret a nadváhu - to vše může hrát roli.

Viz také

Rizikové faktory

Hidradenitis suppurativa ovlivňuje alespoň 1 procenta populace. Faktory, které mohou zvýšit riziko může zahrnovat:

 • Věk. Hidradenitis suppurativa se nejčastěji vyskytuje u mladých dospělých.
 • Váš sex. Ženy jsou náchylnější k Hidradenitis suppurativa než muži.
 • Rodinná anamnéza. Tendence k vývoji Hidradenitis suppurativa mohou být dědičné.

Viz také

Komplikace

Příprava na vaše jmenování. Unikající nárazům a vředy.
Příprava na vaše jmenování. Unikající nárazům a vředy.

Hidradenitis suppurativa často způsobuje komplikace při onemocnění je trvalé a těžké. Tyto komplikace zahrnují:

 • Jizvy a kožní změny. Těžká hidradenitida suppurativa může opustit lano-jako jizvy, postavil kůže nebo skvrny na kůži, které jsou tmavší než obvykle.
 • Omezený pohyb. Otevřené rány a jizvy tkáně může způsobit omezené nebo bolestivé pohyby, zvláště když nemoc postihuje podpaží nebo stehna.
 • Omezený lymfodrenáž. Mezi nejčastější místa pro hidradenitis suppurativa také obsahují mnoho lymfatických uzlin. Zjizvená tkáň může interferovat se systémem lymfodrenážní, což může mít za následek otoky paží, nohou a pohlavních orgánů.
 • . Sociální izolace umístění, odvodnění a zápach z rány - jednotlivě nebo v kombinaci - může způsobit rozpaky a nechuť jít ven na veřejnosti, což vede k depresi.

Viz také

Příprava na vaše jmenování

Budete pravděpodobně začít tím, že vidí svou rodinu lékaře. On nebo ona může vás odkázat ke specialistovi na kožní onemocnění (dermatologa).

Vzhledem k tomu, schůzky mohou být krátké, a protože tam je často hodně pokrytí, je to dobrý nápad, aby byli připraveni na vaše jmenování. Zde je několik informací, které vám pomohou se připravit na schůzku, a víte, co očekávat od svého lékaře.

Co můžete udělat
Zapište si všechny příznaky, a když došlo k první. Zaznamenejte, jak dlouho trvalo léze a případné recidivě.

Udělejte si seznam všech léků - včetně vitamínů, bylin a over-the-counter léky - které užíváte. Poznámka dávky a pokyny pro každý léků na seznamu, nebo se původní láhve s sebou do svého jmenování.

Také napsat otázky, na které chcete zeptejte se svého lékaře. Nebojte se zeptat nebo se ozvat, když něčemu nerozumíte lékař říká. Začněte s problémy, které se vás dotýkají nejvíce.

Co můžete očekávat od svého lékaře
Váš lékař pravděpodobně se vás zeptat na několik otázek, jako například:

 • Kdy se vaše příznaky začít?
 • Přišli náhle nebo postupně?
 • Co léze vypadat, když začali?
 • Jsou vaše příznaky bolestivé?
 • Mají vaši rodiče nebo sourozenci někdy měl tento problém?
 • Už jste někdy měli tyto symptomy předtím?

Viz také

Testy a diagnostika

Diagnóza je obvykle možné provést přezkumem zasaženou kůži. Pokud hnis nebo odvodnění je přítomen, může lékař poslat vzorek tekutiny do laboratoře k vyšetření.

Viz také

Ošetření a léky

Není tam žádný lék na hidradenitis suppurativa. Ale včasná léčba může pomoci zvládat příznaky a může zabránit novým zraněním z rozvojových.

Léky
Váš lékař může navrhnout vyzkoušet jednu nebo více z následujících typů léků:

 • Antibiotika. Dlouhodobé užívání antibiotik může pomoci zabránit zhoršení nemoci z a může snížit riziko vzniku dalších ohnisek. Tyto léky mohou přijít ve formě tablet, aby se ústy nebo v krému nebo masti k šíření na postiženou kůži.
 • Kortikosteroidy. Injekční steroidy léky přímo do zadávací uzlík může snížit zánět. Perorální steroidy, jako je prednison, může také pomoci. Ale dlouhodobé užívání prednisonu má mnoho vedlejších účinků, jako je osteoporóza.
 • Tumor nekrotizující faktor (TNF)-alfa inhibitory. Léky jako infliximab (Remicade) a adalimumabu (Humira) se jeví jako slibná v léčbě hidradenitis suppurativa. Nicméně, tyto látky mohou zvyšovat riziko infekce, srdeční selhání a některých typů rakoviny.

Chirurgické a další postupy
U těžších nebo přetrvávajících případech nebo v hlubokých lézí, chirurgie může být nutná.

 • Řez a odvodnění. Chirurgická drenáž může být možnost při onemocnění zahrnuje jeden malý prostor. Nicméně, tato léčba obecně používá pro krátkodobou úlevu.
 • Při pátrání po tunely. Známý jako de-střešní krytiny, tento postup odřízne kůži a maso, které pokrývají všechny propojené tunely, které spojují jednotlivé léze. Nicméně, může být onemocnění ještě vrátí v ošetřené oblasti, nebo jiné části těla.
 • Chirurgické odstranění. Chirurgická léčba recidivujících nebo závažnými příznaky, zahrnuje odstranění všech zúčastněných kůže. Kožní štěp může být nezbytné uzavřít ránu. Plný chirurgické odstranění postižené oblasti může léčit nemoc, která je k dispozici, ale nebrání tomu, aby nemoc od vyskytující se v jiných oblastech.

Viz také

Životní styl a domácí opravné prostředky

Následující návrhy mohou pomoci zmírnit nepohodlí, rychlost hojení a zabránit šíření infekce:

 • Aplikujte teplé obklady. Teplé žínku nebo obklad může pomoci snížit otok.
 • Udržujte postiženou oblast čistou. Jemně omyjte zasažené plochy antibakteriálním mýdlem. Po umytí naneste over-the-counter antibiotikum.
 • Používejte loosefitting oblečení. Volné šaty a spodní prádlo může pomoci zabránit podráždění kůže, zatímco uzavřené, syntetické prádlo mohou kůži podráždit.
 • Zhubnout Nadváha zvyšuje počet oblastí, kde se tře kůže spolu -. Například mezi kožních záhybů - způsobuje tření, zvýšení pocení a množení bakterií. Ačkoli hubnutí nevyléčí nemoc, může zlepšit příznaky.

Viz také

Alternativní medicína

Doplňky stravy obsahující zinek přijatá denně může pomoci snížit zánět a zabránit vzniku nových ohnisek.

Viz také

Zvládání a podporu

Hidradenitis suppurativa může být bolestivé, nevzhledné a v případě, že léze jsou vyčerpávající, zapáchající. Probíhající přetrvávající povahu choroby a léčba problémy jen přidat do zátěže. Můžete mít pocit, trapně nebo úzkosti o své příznaky a stát odňal nebo rozpačitý. Můžete být frustrovaný a naštvaný reakcí jiných lidí.

Rodina a přátelé mohou pomůže ohromně, jak si projít této těžké době. Někdy se však, že prostě nemusí stačit. Profesionální poradce může být schopen navrhnout různé strategie zvládání, které vám pomohou cítit se lépe o své situaci. Můžete také najít zájem a pochopení jiných lidí s hidradenitis suppurativa zejména uklidňující. On-line podpora skupiny se mohou připojit se s ostatními lidmi žijícími s podmínkou.

Viz také