Ganglion cysty

Definice

Ganglion cysty jsou rakovinné hrudky, které nejčastěji vyvíjejí podél šlach nebo kloubů zápěstí a ruce. Také se může vyskytnout u kotníků a nohou. Ganglion cysty jsou obvykle kruhový nebo oválný a jsou naplněny gelovité tekutiny.

Ganglion cysty. Společné nebo šlachy.
Ganglion cysty. Společné nebo šlachy.

Malé ganglion cysty mohou být velikosti hrášku, zatímco ty větší mohou být kolem palce (2,5 cm) v průměru. Ganglion cysty může být bolestivé, pokud stisknete na nedalekém nervu. Jejich umístění mohou někdy rušit pohybu kloubu.

Pokud váš ganglion cysta způsobuje vám problémy, může Vám lékař navrhnout snaží vypustit cysta s jehlou. Odstranění cysty chirurgicky je také možnost. Ale pokud nemáte žádné příznaky, není léčba nutná. V mnoha případech, cysty odejít na vlastní pěst.

Příznaky

Hrudky spojené s gangliových cyst lze charakterizovat:

 • Místo. Ganglion cysty nejčastěji rozvíjet spolu šlach nebo kloubů zápěstí a ruce. Mezi další nejčastější lokality jsou kotníky a nohy, i když tyto cysty se mohou objevit u ostatních kloubů stejně.
 • Tvar a velikost. Ganglion cysty jsou kulaté nebo oválné a obvykle měří méně než palec v průměru. Některé z nich jsou tak malé, že nemohou být patrný. Velikost cysty mohou kolísat, často čím dál tím větší, pokud používáte tento spoj pro opakující se pohyby.
 • Bolest. Ganglion cysty jsou obvykle nebolestivé. Nicméně, pokud cysta tlačí na nerv - iv případě, že cysta je příliš malý na to tvořit znatelný kousek - to může způsobit bolest, brnění, necitlivost nebo slabost svalů.

Kdy navštívit lékaře
Pokud budete mít znatelný knedlík nebo bolest v zápěstí, rukou, kotníků nebo nohou, navštivte svého lékaře. On nebo ona může udělat diagnózu a určit, zda budete potřebovat lékařské ošetření.

Příčiny

Není jasné, co způsobuje ganglion cysty rozvíjet. Roste z kloubu nebo podšívka šlachy, vypadá jako malé vodní balón na stonku, a zdá se, dojít, pokud tkáň, která obklopuje kloubu nebo šlachu boule na místě. Uvnitř cysty je silný mazací tekutina podobný jako v kloubech nebo v okolí šlach.

Rizikové faktory

Faktory, které mohou zvýšit riziko gangliových cyst patří:

 • Vaše pohlaví a věk. Ačkoli ganglion cysty se mohou vyvinout u každého, ale nejčastěji se vyskytují u žen ve věku mezi 20 a 30 lety.
 • Osteoartrózy. Lidé, kteří mají opotřebení a odtržením artritidy v kloubech prstů nejblíže jejich nehty jsou vystaveny vyššímu riziku vzniku gangliové cysty v blízkosti těchto spojů.
 • Společné nebo šlachy. Klouby nebo šlachy, které byly poškozeny v minulosti, jsou náchylnější k gangliové cysty v budoucnosti.

Příprava na vaše jmenování

Budete pravděpodobně začít tím, že vidí primární péče lékaře, i když on nebo ona nakonec může vás odkázat na rukou chirurga.

Co můžete udělat
Před svým jmenováním, můžete napsat seznam odpovědí na následující otázky:

 • Jak dlouho jste měl bouli? Má to přijít a odejít?
 • Už jste někdy zraněný kloub nejbližší hroudy?
 • Máte artritidu?
 • Jaké léky a doplňky berete pravidelně?

Co můžete očekávat od svého lékaře
Váš lékař pravděpodobně se vás zeptat na několik otázek. Být připraveni zodpovědět si mohou vyhradit čas jít přes všechny body, které chcete trávit více času na. Váš lékař může požádat:

 • Máte nějaké bolesti nebo citlivost?
 • Je to narušuje schopnost používat svůj spoj?
 • Co, pokud vůbec něco, zdá se, zlepšit vaše příznaky?
 • Co, pokud vůbec něco, zdá se zhoršovat příznaky?

Testy a diagnostika

Během fyzické zkoušky, může Váš lékař použít tlak na cysty na test na citlivost nebo nepohodlí. On nebo ona může pokusit svítil skrz cysty, zda je to solidní hmotnost nebo naplněný tekutinou.

Váš lékař může také doporučit zobrazovací vyšetření - například rentgenové záření, ultrazvuku nebo magnetické rezonance (MRI) - vyloučit další onemocnění, jako je artritida nebo tumoru. MRIs a ultrasounds také možné najít skryté (okultní) cysty.

Ganglion cysta diagnóza může být potvrzena aspirace, což je proces, ve kterém lékař používá jehlu a stříkačku čerpat z (odsajte) kapalinu do cysty. Kapalina vytékající z ganglion cysta bude silná a jasná nebo průsvitné.

Ošetření a léky

Ganglion cysty jsou často bezbolestné a nevyžaduje léčbu. Ve skutečnosti, v mnoha případech lékaři doporučují hodinky-and-wait přístup. Ale pokud ganglion cysta způsobuje bolest nebo zasahování pohybu kloubu, může lékař doporučit:

 • Imobilizace. Protože aktivita může způsobit, že ganglion cysta se zvětšit, lékař vám může doporučit nosit na zápěstí rovnátka nebo dlaha pro znehybnění oblasti. Vzhledem k tomu, cysta zmenšuje, může uvolnit tlak na nervy, zmírňuje bolest.
 • Vdechnutí. Při tomto postupu, lékař používá jehlu vypusťte kapalinu z cysty. Před aspirace, může lékař aplikovat enzym do cysty, aby se želé-jako obsah snadněji odstranit. Po vdechnutí, někteří lékaři injekci steroidů do cysty snížit pravděpodobnost recidivy.
 • Chirurgie. Pokud jiná léčba nebyla účinná, chirurgie může být volba. Postup odstraní cysty a stonek, který se váže do kloubu nebo šlacha. Vzácně může dojít k operaci poranit okolní nervy, cévy nebo šlach. A cysty může opakovat, a to i po operaci.

Životní styl a domácí opravné prostředky

K úlevě od bolesti, zvažte over-the-counter léky proti bolestem, jako ibuprofen (Advil, Motrin IB, aj.) nebo naproxen (Aleve). V některých případech, změna boty nebo jak krajky nich může zmírnit bolesti spojené s gangliových cyst na vašich kotníků nebo chodidel.

Věci, které nepatří
Staré domácí lék na ganglion cysty se skládala z "fantastický" cysta s těžkým objektem. To není dobré řešení, protože síla úderu může dojít k poškození okolních struktur v ruce nebo nohy. Také, nesnažte se "pop" cysta se punkcí s jehlou. To je nepravděpodobné, že by efektivní a může vést k infekci.