Děložní tepna embolizace

Definice

Děložní tepna embolizace je minimálně invazivní léčbu myomů, rakovinné porosty v děloze. V děložní tepna embolizace - tzv. děložní myom embolizace - lékař používá štíhlou, pružnou trubku (katétr) aplikovat malé částice (embolic kanceláře) do děložních tepen, které zásobují krví do děložních myomů a dělohy.

Děložní myomy stimulovat tvorbu nových krevních cév do myomu. Během děložní embolizaci jsou bolické látky aplikovat na tyto fibroidní cév. Cílem je zablokovat myomu lodě, hladovět myomy a přimět je, aby zmenšovat a zemřít.

Viz také

Proč se to dělá

Děložní myomy mohou způsobit vážné symptomy u některých žen, včetně těžkého menstruačního krvácení, pánevní bolesti a otoky v břiše. Děložní tepna embolizace myomu ničí tkáně a usnadňuje tyto příznaky. A poskytuje alternativu k operaci odstranit myomy (myomektomie).

Můžete si vybrat děložní tepna embolizace, pokud jste před menopauzou a:

 • Máte silnou bolest nebo silné krvácení z děložní myomy
 • Chcete se vyhnout operaci nebo operace příliš riskantní pro vás
 • Chcete-li zachovat dělohu
 • Optimalizace budoucí těhotenství není vaše hlavní starost

Viz také

Rizika

Zřídka, závažné komplikace se vyskytují u žen podstupujících děložní tepna embolizace. Riziko komplikací z dělohy embolizaci je přibližně stejná jako u chirurgické léčby myomů. Ty mohou zahrnovat:

 • Infekce. Degeneruje myomu může poskytnout místo pro růst bakterií a vést k infekci dělohy (endomyometritis). Mnoho děložní infekce mohou být léčeny antibiotiky, ale v extrémních případech může infekce vyžadují hysterektomie.
 • Poškození jiných orgánů. Nechtěný embolizace jinému orgánu nebo tkáně se může objevit, i když to není tak vysoké riziko jako u operace. Ať už máte embolizaci nebo chirurgický zákrok, narušení dodávek vaječníku krve je možné, protože vaječníky a děloha sdílet některé cévy. Pokud se blíží menopauze (perimenopauze), by takové narušení vede k menopauze - ale to je vzácné, pokud jste věku 40 let nebo mladší.
 • Možné problémy v dalších těhotenstvích. Mnoho žen má nebo pokračovat zdravé těhotenství poté, co děložní embolizaci. Některé důkazy naznačují, těhotenské komplikace, včetně abnormalit placenty se váže k děloze, může být zvýšena po zákroku. Pokud chcete mít děti, poraďte se se svým lékařem o rizicích zákroku a jak děložní tepna embolizace může mít vliv na vaši plodnost a budoucí těhotenství.
Děložní tepna embolizace. Poškození jiných orgánů.
Děložní tepna embolizace. Poškození jiných orgánů.

Důvody je třeba se vyvarovat tento postup
Vyhněte se děložní tepna embolizace, pokud máte:

 • Historie pánevní záření
 • Historie selhání ledvin
 • Možná pánevní rakoviny
 • Aktivní, z nedávné doby nebo chronické pánevní infekce
 • Špatně kompenzovaný diabetes
 • Zánět krevních cév (vaskulitida)
 • Neléčená porucha krvácivosti
 • Závažné alergie na kontrastní látky obsahující jód

Většina fibroidní velikosti a umístění mohou být léčeni děložní tepna embolizace. Zřídka dělohy ženy může být tak velký, že je těžké léčit pomocí jiné metody, a hysterektomii může být vyžadováno.

Projednat výhody a rizika děložní tepna embolizace se porodník-gynekolog nebo intervenční radiolog - lékař, který využívá zobrazovací techniky řídit postupy, které by bylo možné s konvenčními operaci.

Viz také

Jak se připravit

Možné problémy v dalších těhotenstvích. Večer před zákrokem.
Možné problémy v dalších těhotenstvích. Večer před zákrokem.

Děložní tepna embolizace se obvykle provádí intervenčního radiologa nebo specialista v porodnictví a gynekologii, který má výcvik v děložní tepna embolizace.

 • Večer před zákrokem, nejezte a nepijte po půlnoci nebo po Kdykoliv lékař doporučil. Užíváte-li léky, zeptejte se svého lékaře, pokud byste měli přestat užívat je před nebo po postupu.
 • V místnosti radiologie postup, budete mít intravenózní (IV) vedení umístěné v jedné z Vašich žil, aby vám tekutin, anestetika, antibiotika a léky proti bolesti. Budete mít také močový katétr vložené do močového měchýře, aby se močový měchýř vyprázdnit během léčby.
 • Po zákroku, obvykle budete přesunut do prostoru pro přenocování v nemocnici a vrátit se domů další den.

Viz také

Co můžete očekávat

Chcete-li vidět dělohu a cév, radiolog používá fluoroskop. Tento přístroj je pulzní X-ray paprsek, který vytváří pohyblivé obrazy vnitřních struktur a zobrazuje je na monitoru počítače.

V průběhu řízení
Postup zahrnuje:

 • Anestezie. Obvykle budete dostávat typ anestezie, která snižuje bolest a pomáhá vám relaxovat, ale ponechává jsi vzhůru (sedace).
 • Cévní přístup. Doktor dělá malý řez v kůži nad vaší stehenní tepny, velkých krevních cév, který prochází podélně přes třísla. Pak Vám lékař vloží katetru do tepny a vede katétr do jedné ze dvou děložních tepen. Obecně platí, že lékař přístup k oběma děložních tepen pomocí jednoho řezu.
 • Cévní mapování a vstřikování. Injekcí kontrastní tekutina, která obvykle obsahuje jód, proudí do děložní tepny a jejích poboček a umožňuje jim vidět na fluoroskop monitoru. Na myomy "rozsvítí" jasněji než ostatní tkáň dělohy. Radiolog identifikuje pravé části děložní tepny a pak vstřikuje cévy s malými částicemi z plastu nebo želatina. Tyto částice jsou unášeny krevním průtoku blokovat myomu nádoby. Po aplikaci více kontrastu do děložní tepny, lékař zkontroluje další snímky, aby se ujistil, že krev již není dosažení myomů. Stejný postup se opakuje na druhé děložní tepny.

Po zákroku
V pooperačním pokoji, péče o tým monitoruje stav a dává vám léky na ovládání jakéhokoli nevolnost a bolest. Když účinky anestezie fade, že se dostanete do svého nemocničního pokoje na noc pozorování.

 • Pozice. Musíte ležet několik hodin, aby se zabránilo sdílení a srážení krve (hematom) v místě stehenní tepny.
 • Bolest. Hlavním vedlejším účinkem děložní tepna embolizace je bolest, která může být reakcí na zastavení průtoku krve do děložních myomů a dočasné snížení krevního toku do normální děložní tkáně. Bolest obvykle vrcholy během prvních 24 hodin. Chcete-li spravovat bolest, dostanete léky proti bolesti.
 • . Pozorování Post-embolizace syndrom - vyznačuje nízkou horečku, bolesti, únava, nevolnost a zvracení - je časté děložní po embolizaci. Lékaři se domnívají, že chemické látky uvolněné myomy degenerovat stimulovat zánět příčinou těchto příznaků. Post-embolizace syndrom příznaky vrcholu asi 48 hodin po zákroku, a obvykle odezní samy během týdne. Přetrvávající příznaky, které se postupně zlepšení by měly být hodnoceny pro více-vážných onemocnění, jako je například infekce.

Do druhého dne se vaše močová cévka odstraněna, a vy jste vyzývají k procházkám. Obnovení je obecně rychlý a komplikace jsou vzácné.

Zotavení
Většina žen se vrátit domů den po zákroku s předpisem pro orální léky proti bolesti. Bolest obvykle končí v den nebo dva, ale u některých žen to může trvat až několik týdnů.

Sledovat své využití pro:

 • Výtok z pochvy. Můžete mít vodnatý hlen nebo podobný výtok z pochvy po dobu několika týdnů až jednoho měsíce po embolizaci děložních. Vybití by měla přestat bez léčby. V několika málo žen, jsou zbytky myomů prošel do pochvy.
 • Infekce. Vraťte se ke svému porodníka-gynekologa nebo lékaře primární péče pro follow-up zkoušku do čtyř týdnů od postupu, aby se ujistil, že to žádná infekce. Známky a příznaky infekce patří horečka, zimnice a bolesti. Zpožděné infekce a vaginální výtok se vzácně týdnů až měsíců po zákroku.

Follow-up
Budete pravděpodobně podstoupit zobrazování pomocí magnetické rezonance (MRI) zkoušku v průběhu příštího roku sledovat smrštění nebo jiné změny v myomy nebo dělohy. Lékaři obvykle naplánovat první zkoušky tři měsíce po zákroku.

Viz také

Výsledky

Děložní tepna embolizace obvykle poskytuje významnou úlevu od příznaků. To také ovlivňuje menstruaci a to může mít vliv na plodnost.

 • Symptomatická úleva. Většina žen se značnou úlevu od příznaků v prvních třech měsících po skončení léčby. Navíc, některé výzkumy ukazují, že pět let po léčbě děložních embolizaci nadále snižovat příznaky jako silné krvácení, močová inkontinence a břišní rozšíření ve většině žen. Tyto výsledky se zdají být srovnatelné s myomektomii, ve kterém jsou myomy chirurgicky odstranit a děloha opravit.
 • Menstruace. Vaše menstruace bude pravděpodobně pokračovat v průběhu několika měsíců. Malý počet žen, nicméně, zadejte menopauza po zákroku. Riziko se zdá nejvyšší u žen ve věku 45 a starších.
 • Vliv na plodnost. Ačkoli riziko vstupu do menopauzy po zákroku je nízká, může být jemná poškození vaječníků, aby otěhotnění obtížnější. Tam také mohou být zvýšené riziko komplikací v těhotenství, zejména v případě abnormální umístění nebo upevnění placenty. Navzdory těmto rizikům, mnoho žen bylo úspěšné těhotenství po embolizaci děložních. Nicméně, dlouhodobější, větší studie potřebné k určení dopadu děložní tepna embolizace na plodnost a těhotenství - a rizika děložní tepna embolizace musí být v porovnání s riziky operace.

Viz také