Cystoskopie

Definice

Cystoskopie (SIS-TOS-Kuh-pee) je postup používaný vidět uvnitř vašeho močového měchýře a močové trubice - trubice, která odvádí moč z močového měchýře ven z těla. Během cystoskopie řízení, lékař používá dutou trubici (Cystoskop) vybaven objektivem pečlivě zkoumat výstelku močového měchýře a močové trubice vaše. Cystoskop vložen do močové trubice a pomalu postupovala do močového měchýře.

Váš lékař může provést cystoskopii ve zkušebně, používat místní anestetikum želé znecitlivění svou močovou trubici. Nebo Váš lékař může provádět cystoskopii jako ambulantní zákrok, pomocí sedativ. Další možností je udělat cystoskopii v nemocnici, zatímco v celkové anestezii. Typ cystoskopie budete mít, závisí na důvodu svého postupu.

Proč se to dělá

Lékaři používají cystoskopie diagnostikovat, monitorovat a léčit choroby, které mají vliv na močový měchýř a močovou trubici. Společné příčiny může lékař doporučit cystoskopie patří:

 • Zkoumání příčin močového měchýře příznaky a symptomy. Cystoskopie může pomoci váš lékař naučit příčiny příznaků a symptomů, jako je krev v moči, časté infekce močových cest, inkontinence, hyperaktivní močový měchýř a bolestivé močení.
 • Diagnostika močového měchýře a močových cest a podmínky. Cystoskopie mohou být použity při diagnostice rakoviny močového měchýře, močové kameny z močového měchýře zánět (zánět močového měchýře).
 • Léčba močové onemocnění a stavů. Speciální nástroje může být prošel cystoskopu k léčbě močového měchýře onemocnění nebo stav. Například, může být velmi malé nádory močového měchýře být odstraněny během cystoskopie.
 • Diagnostika zvětšenou prostatu. Cystoskopie může odhalit zúžení močové trubice, kde prochází prostatou, což naznačuje zvětšenou prostatu (benigní hyperplazie prostaty).
Cystoskopie. Zkoumání příčin močového měchýře příznaky.
Cystoskopie. Zkoumání příčin močového měchýře příznaky.

V některých případech může lékař provést proceduru s názvem ureteroskopie (u-ree-tur-OS-Kuh-pee) zkoumat váš močových cest mimo močový měchýř ve stejnou dobu jako váš cystoskopie. Ureteroskopie používá menší prostor, aby přezkoumala své močovodů - trubky, které nesou moč z ledvin do močového měchýře.

Rizika

Cystoskopie s sebou nese riziko komplikací, včetně:

 • Infekce. Vzácně může cystoskopie zavést bakterie do močových cest, což může způsobit infekci. Cystoskopie může také dráždit existující infekce močových cest, zhoršení to. Ve vybraných případech může lékař předepsat antibiotika, aby se před a po cystoskopii, aby se zabránilo infekci.
 • Krvácení. Cystoskopie může způsobit krev v moči. Vzácně se může krvácení vážně.
 • Bolest. Cystoskopie může způsobit bolesti břicha a pocit pálení při močení. Ve většině případů jsou tyto příznaky mírné a postupně snižovat po zákroku.

Známky a příznaky a komplikace
Zavolejte svého lékaře, nebo jděte na nejbližší pohotovost, pokud zaznamenáte:

 • Jasně červená krev v moči
 • Teplota vyšší než 100 F (38 ° C)
 • Bolest nebo pálení při močení, které trvá déle než dva dny

Jak se připravit

Se připravit na zkoušku cystoskopie, může požádat zdravotní péče tým, že:

 • Brát antibiotika, pokud Vám předepsal Váš lékař. Ve vybraných případech může lékař předepsat antibiotika před a po cystoskopie. Příklady lidí, kteří by museli brát antibiotika patří těm, kteří mají aktivní infekci močových cest, a ty, jejichž těla mají potíže boj s infekcemi.
 • Počkejte vyprázdnit močový měchýř. V určitých situacích může lékař nařídit test moči před cystoskopie. Počkejte vyprázdnit močový měchýř, až se dostanete do svého jmenování v případě, že je třeba dát vzorek moči.

Připravte se na sedaci nebo anestezii
Pokud budete dostávat nitrožilní (IV) sedativní nebo celkové anestezii během cystoskopie, plánovat dopředu pro zotavení. Chcete-li připravit, můžete:

 • Najděte si odvézt domů. Budete požádáni, abyste řídit sami doma, a tak zajistit odvoz.
 • Zrušte svůj rozvrh pro celý den. Naplánujte to brát s nadhledem po vašem postupu. Vyhněte se být aktivní po celý zbytek dne. Možná budete muset vzít den volna. I když se můžete cítit dobře, může váš úsudek a reflexy se zpomalil.
 • Zeptejte se někoho, zůstat v blízkém okolí. Mít přítele nebo příbuzného s tebou zůstat nebo se podívejte na vás po celý den.

Co můžete očekávat

Během cystoskopie
Jednoduchý ambulantní cystoskopie může trvat méně než pět minut. Až budete hotovi, v nemocničním prostředí se sedací nebo celkové anestézii, může cystoskopie trvat 10 až 30 minut. Váš cystoskopie postup může tento proces:

 • Budete požádáni vyprázdnit močový měchýř před zákrokem. Pak budete ležet na stole na zádech. Budete pravděpodobně umístěn s nohama ve třmenech a pokrčenými koleny.
 • Můžete může, ale nemusí sedativa nebo anestetika. Pokud obdržíte uklidňující, budete se cítit ospalý a uvolněně během cystoskopie, ale budete stále vědomi. Pokud obdržíte celkovou anestézii, nebudete vědomi v průběhu řízení. Oba typy léků může být podáván přes žíly na paži.
 • Váš lékař vloží cystoskop. Znecitlivující želé budou použity do močové trubice, aby napomohl prevenci bolesti při vložení Cystoskop. Počkejte několik minut, znecitlivění, lékař opatrně zatlačte cystoskop do močové trubice pomocí nejmenší možný rozsah. Menší dalekohledy jsou často používány k hledání příčiny příznaků. Větší rozsahy může být nezbytné, aby se vzorky tkáně, nebo se pohybují chirurgických nástrojů do močového měchýře.
 • Váš lékař bude zkoumat vaše močové trubice a močového měchýře. Jak Cystoskop prochází vaší močové trubice a močového měchýře směrem k vám váš lékař prohlédl čočku na konci cystoskopu. Objektiv funguje jako dalekohled znásobilo vnitřní povrch vašeho močové trubice a močového měchýře. V některých případech může lékař umístit speciální videokameru před objektivem, který projektuje obrazy na video obrazovce.
 • Váš lékař bude naplnit močový měchýř sterilním roztokem. Jakmile dosáhne Cystoskop močového měchýře, lékař zaplaví močový měchýř sterilním roztokem. Řešení nafoukne močový měchýř a umožňuje lékař získat lepší pohled dovnitř. Jako Váš močový měchýř naplní, může se cítit potřebu močit. Jakmile vaše cystoskopie je kompletní, budete moci vyprázdnit močový měchýř.
 • Váš lékař může vzít vzorky tkáně nebo provést jiný postup. V závislosti na situaci, lékař Vám může vzorky tkáně pro laboratorní testování nebo provádět různé postupy v průběhu cystoskopie.

Po cystoskopie
Poté, co váš cystoskopie, může vám být dovoleno jít o svůj den. Pokud jste dostali sedaci nebo celkové anestezii, můžete být požádáni, aby i nadále v oblasti obnovy, aby se účinky léků zanikat před odjezdem.

Mohou se vyskytnout některé nežádoucí účinky po cystoskopii, jako například:

 • Krvácení z močové trubice, které mohou objevit světlé růžové v moči nebo na toaletní papír
 • Pálení při močení
 • Častější močení na další den nebo dva

Můžete zmírnit některé nepříjemné pocity, pokud:

 • Držte teplý, vlhký obklad přes otevření vaší močové trubice pomoci zmírnit bolest. Tento postup opakujte podle potřeby.
 • Udělejte si teplou koupel. I když v některých případech může lékař požádat, aby se zabránilo koupele. Pokud máte obavy, kontaktujte svého lékaře.
 • Pijte vodu, aby spláchla, močový měchýř. To může snížit podráždění. Snažte se pít 16 oz (473 ml) vody každou hodinu po dobu prvních dvou hodin po cystoskopie.

Zavolejte svého lékaře, pokud máte obavy po své cystoskopie.

Výsledky

Poraďte se s lékařem, kdy můžete očekávat, že výsledky vaší cystoskopie. V některých případech může lékař moci diskutovat výsledky okamžitě po vašem postupu.

V jiných případech může lékař konzultovat své výsledky na navazujícím jmenování. Například, pokud vaše cystoskopie účastní sběru vzorku tkáně (biopsie) pro testování rakoviny močového měchýře, lékař poslat ten vzorek do laboratoře. Po dokončení testů, lékař vám vědět výsledek.