Chemoterapie karcinomu prsu

Definice

Chemoterapie karcinomu prsu používá silné léky zaměřit a zničit rychle rostoucí buňky rakoviny prsu. Chemoterapie karcinomu prsu je často používán spolu s jinými léky pro léčbu rakoviny prsu, jako je chirurgie. Ale chemoterapii rakoviny prsu může být použita i jako primární léčbě, kdy operace není možné.

Různé chemoterapeutické léky jsou k dispozici k léčbě rakoviny prsu. Rakovina prsu chemoterapeutické léky mohou být použity samostatně nebo v kombinaci pro zvýšení účinnosti léčby.

Chemoterapie rakoviny prsu může pomoci žít déle a snížit vaše šance mít rakovinu vrátit (opakovat). Ale chemoterapie karcinomu prsu také nese riziko nežádoucích účinků - některé přechodné a mírné, jiné vážnější nebo trvalé. Váš lékař vám může pomoci rozhodnout, zda chemoterapie karcinomu prsu je dobrou volbou pro vás.

Viz také

Proč se to dělá

Chemoterapie rakoviny prsu může být podáván v následujících situacích:

Chemoterapie po operaci pro časného stádia karcinomu prsu
Po chirurgickém odstranění nádoru z prsu, může lékař doporučit chemoterapii zničit zbývající rakoviny a sníží riziko vzniku rakoviny opakující se. Toto je známé jako adjuvantní chemoterapie.

Lékař Vám může doporučit chemoterapií, pokud máte vysoké riziko rakoviny opakující se nebo se šíří do dalších částí těla (metastazující), i když není tam žádný důkaz jakéhokoliv rakoviny odešel po operaci. Můžete mít vyšší riziko metastáz, pokud rakovinné buňky se nacházejí v lymfatických uzlinách v blízkosti prsu s nádorem. Je důležité hovořit se svým lékařem o tom, kolik chemoterapie sníží vaše šance návratu rakoviny, a zda toto snížení rizika stojí za vedlejší účinky chemoterapie. Také poraďte se s lékařem dalšími možnými alternativami, jako jsou Hormonální terapie, to by mohlo být účinné ve vaší situaci.

Chemoterapie před operací za časného karcinomu prsu
Některé ženy s rakovinou prsu chemoterapie před chirurgickým zákrokem (neoadjuvantní terapie), obecně zmenšovat velké nádory a umožňují chirurgovi nejlepší možnou šanci úplným odstraněním nádoru. V některých případech, neoadjuvantní terapie také umožňuje, aby chirurg odstranit pouze nádor, spíše než celý prs.

Chemoterapie jako primární léčbě pokročilého karcinomu prsu
Pokud prsu rakovina se rozšířila do dalších částí těla a chirurgie není možnost, chemoterapie může být použit jako primární léčba. To také může být použit ve spojení s hormonální terapií nebo cílené terapie, v závislosti na typu rakoviny prsu máte. Chemoterapie u pokročilého karcinomu prsu je obecně paliativní charakter, což znamená, jejím hlavním cílem je zlepšit kvalitu a délku života, spíše než léčit nemoci. V několika málo případech však chemoterapie může vést k úplné remisi rakoviny.

Viz také

Rizika

Chemoterapie rakoviny prsu. Chemoterapie po operaci časného karcinomu prsu.
Chemoterapie rakoviny prsu. Chemoterapie po operaci časného karcinomu prsu.

Každá žena zkušenosti s vedlejšími účinky chemoterapie je se liší, částečně kvůli rozdílům mezi léky a dávkování a částečně kvůli těla unikátní reakci na tyto léky. Většina nežádoucích účinků je dočasné a vymizí po ukončení léčby. Ale v některých případech, chemoterapie může mít dlouhodobé či dokonce trvalé účinky.

Krátkodobé nežádoucí účinky
V procesu zabíjet rakovinné buňky, může chemoterapeutické léky také poškodit jiné rychle se dělící buňky zdravé, jako jsou ve vlasových folikulů, kostní dřeň a zažívacího traktu. Výsledky mohou zahrnovat:

 • Vypadávání vlasů
 • Ztráta chuti k jídlu
 • Zvracení
 • Průjem
 • Vřídky v ústech
 • Únava (díky snížení počtu červených krvinek)
 • Zvýšenému riziku podlitin nebo krvácení (díky snížení počtu krevních destiček, které pomáhají buňkám krevní sraženina)
 • Zvýšená náchylnost k infekcím (díky snížení počtu bílých krvinek, které pomáhají obraně proti infekci)

Různé léky mohou být použity pro snížení nauzey a zvracení způsobené chemoterapií. Kromě toho, mohou lékaři někdy upravit dávky nebo dávkovacího z chemoterapeutické léky, aby se minimalizovalo nežádoucí účinky. Pokud chemoterapie poškodila vaše infekce bojové krvinky, lékař může upravit své dávky chemoterapie nebo může přidat léky, které pomohou vašemu kostní dřeně obnovit rychleji. Většina nežádoucích účinků dlouho nevydrží.

Dlouhodobé vedlejší účinky
Některé chemoterapeutické léky rakoviny prsu může způsobit dlouhodobé nežádoucí účinky, včetně:

 • Neplodnost. Jedna nežádoucí účinky, které mohou jít pryč je neplodnost, což někdy způsobuje, z chemoterapie. Některé léky proti rakovině poškození vaječníků, aby se jim nepodaří produkovat hormony. To může způsobit typické příznaky menopauzy, jako jsou návaly horka a vaginální suchost. Menstruační krvácení může být nepravidelné nebo zastavit (amenorea). Pokud přestane ovulace, těhotenství je nemožné.

  Pokud budete pokračovat menstruovat, může být stále schopen otěhotnět i během léčby. Ale protože účinky chemoterapie jsou nebezpečné pro plod, promluvte si se svým lékařem o možnostech antikoncepce před zahájením léčby.

 • Poškození nervů (neuropatie). Některé chemoterapeutické léky mohou mít vliv na nervová zakončení ve vašich rukou a nohou, což vede k pocitům necitlivost, bolest, pálení nebo brnění, citlivost na chlad nebo teplo, nebo slabost ve vašich končetin. Tyto vedlejší účinky se často zmizí po ukončení léčby, ale v některých případech mohou být dlouhotrvající.
 • Osteoporóza. Ženy, kteří mají menopauzu brzy, protože chemoterapie mohou mít vyšší riziko řídnutí kostí stavu osteoporózy. To je obecně doporučuje, aby tyto ženy mají pravidelné zkoušky hustoty kostní tkáně a může zvážit léčbu, aby se zabránilo úbytku kostní hmoty.
 • Kognitivní funkce. "Chemo mozek", "chemo mlha" a "chemo paměť" jsou pojmy používané k popisu málo známých krátkodobou paměť a problémy koncentrace, které se vyskytují po chemoterapii. Ve většině případů, tyto problémy zmizí během několika let.
 • Poškození srdce Při použití po dlouhou dobu a ve vysokých dávkách, některé léky -. Například doxorubicinem (Adriamycin), epirubicin (Ellence) a další - může dojít k trvalému poškození srdce.
 • Leukémie. Vzácně chemoterapie karcinomu prsu vyvolá sekundární rakoviny, jako je rakovina krvinek (leukémie).

Další nežádoucí účinky
Pocity strachu, smutku a izolace se mohou také fyzické vedlejší účinky chemoterapie, a to jak v průběhu a po ukončení léčby. Ve skutečnosti, některé ženy jsou nečekaně smutný na konci léčby. Během chemoterapie, ženy s rakovinou prsu mají pravidelný kontakt s a podpora ze strany onkologů a zdravotní sestry. Všichni zúčastnění se propracovává k témuž cíli - dokončení léčby co nejlepší výsledek - takže je tu společný smysl pro účel. Když je po všem, některé ženy pocit, jako by jste byli o samotě, a nikdo jim pomohly k návratu do normálního života a zabývat se obavami z recidivy rakoviny prsu. To může pomoci promluvit s někým, kdo byl ve stejné situaci. Spojte se s ostatními prostřednictvím rakovinu přežil hot line, podporovat skupinu nebo online komunity.

Viz také

Jak se připravit

Vy a Váš lékař může projít několika kroky v přípravě na chemoterapii.

Chemoterapie před operací pro. Chemoterapie jako primární léčbě pokročilého karcinomu prsu.
Chemoterapie před operací pro. Chemoterapie jako primární léčbě pokročilého karcinomu prsu.

Posoudit potenciální přínos chemoterapie
Váš lékař zvažuje řadu faktorů, které určují, zda a jaký druh chemoterapie bude pro Vás přínosem. Čím vyšší je riziko recidivy nebo metastáz, tím větší je pravděpodobnost chemoterapie být přínosem. V některých případech, může být charakteristika prsu sám navrhnout jiné, prospěšné léčby. Diskutovat o své vlastní cíle léčby a preference se svým lékařem. Faktory běžně uvážit, zahrnují:

 • Velikost nádoru a stupeň. Pokročilejší nádor, může být spíše chemoterapie být užitečné při ničení rozsypaných rakovinné buňky.
 • Stav lymfatických uzlin. Pokud buňky rakoviny prsu byly nalezeny ve vašich lymfatických uzlin v průběhu nebo před chirurgickým zákrokem, je to znamení, že má vyšší riziko metastáz a tedy údaj na chemoterapii.
 • Věk. Některé studie naznačují, že rakovina prsu, který se vyskytuje v mladém věku je mnohem agresivnější, než je rakovina prsu, která se vyvíjí v pozdějším životě. Proto mohou lékaři rozhodnout pro adjuvantní chemoterapie při léčbě mladší ženy, snížit šance na rakoviny se šíří do dalších oblastí těla.
 • Předchozí léčba. Ať už jste měli před chemoterapií může mít vliv na aktuální léčebný režim.
 • Chronické zdravotní stav. Některé zdravotní problémy, jako srdeční onemocnění nebo cukrovka, může ovlivnit váš výběr chemoterapii.
 • Hormonální stav-li rakovina prsu je citlivá na hormony estrogen (ER) a progesteronu (PR), hormonální terapie -. S drogami, jako je tamoxifen, fulvestrantu (FASLODEX) nebo inhibitory aromatázy (Arimidex, Femara, Aromasin) - může být lepší možnost pro pooperační adjuvantní terapie nebo mohou být považovány za navíc k chemoterapii.
 • . Her2 stav Pokud váš prsu produkuje (vyjadřuje) příliš velký růst podporující protein známý jako lidský receptor pro růstový faktor 2 (HER2), lékař vám může doporučit léky, které se specificky zaměřují na tuto bílkovinu - trastuzumab (Herceptin), lapatinibem (Tykerb) - navíc k chemoterapii.
 • Genetický profil. U některých typů rakoviny prsu, mohou někteří lékaři používají genetické testy (Oncotype DX, MammaPrint) tkáně z nádoru naučit genetické vzory, které mohou pomoci předpovědět riziko recidivy. Tyto testy jsou stále považovány za experimentální by některé z nich.

Podnikněte kroky ke zlepšení své celkové zdraví
Protože chemoterapie kdykoliv mohou mít vliv na rychle rostoucí zdravé buňky, například bílých krvinek, krevních destiček a červených krvinek, je dobré být tak zdravá, jak je to možné dříve, než začnete léčbu, aby se zmenšila jeho vedlejší účinky. Lékař Vám může doporučit, abyste si následující kroky k optimalizaci své celkové zdraví:

 • Získat dostatek odpočinku.
 • Jezte vyváženou stravu bohatou na ovoce, zeleniny a celozrnných výrobků.
 • Minimalizace stresu.
 • Vyhněte se infekce, jako je nachlazení a chřipka. Promluvte si se svým lékařem o doporučených očkováních, včetně ročních vakcín proti chřipce.
 • Navštivte svého zubaře za jakékoli známky infekce ve vašich zubů nebo dásní.
 • Podstoupit krevní testy ke kontrole funkce jater a testy, aby zkontroloval vaše srdce. Pokud se vyskytnou nějaké problémy, Váš lékař může vaši léčbu odložit nebo vyberte chemoterapie lék a dávkování, které jsou bezpečnější pro vás.

Plánovat dopředu pro nežádoucí účinky
Zeptejte se svého lékaře, co vedlejší účinky můžete očekávat během a po chemoterapii, a učinit příslušná opatření. Například, pokud vaše chemoterapie způsobí neplodnost, možná budete chtít uložit spermie nebo vajíčka oplodněná pro budoucí použití. Pokud váš chemoterapie způsobí vypadávání vlasů, zvažte plánování paruku nebo pokrývku hlavy.

Učinit opatření pro pomoc doma i na pracovišti
Většina chemoterapeutické jsou uvedeny v ambulanci, což znamená, že většina lidí jsou schopni pokračovat v práci a dělat své obvyklé činnosti během chemoterapie. Váš lékař vám řekne, jak moc chemoterapie bude mít vliv na vaše obvyklé činnosti, ale je to obtížné předvídat, jak se budete cítit. Plánovat dopředu tím, že žádá o uvolnění z práce nebo pomoc kolem domu po dobu prvních několika dnů po ukončení léčby. Pokud budete v nemocnici v průběhu chemoterapie, přijmout opatření, aby se pracovní volno, a najít přítele nebo člena rodiny postarat se o vaše mazlíčky děti, nebo domácí.

Informujte svého lékaře o všech léků nebo doplňků užíváte
Ujistěte se, že Váš lékař ví o všech léků nebo doplňků užíváte, včetně jakýchkoliv bylinných doplňků, vitamínů nebo over-the-counter léky. Ty mohou mít vliv na způsob, jakým jsou chemoterapeutické léky práce. Lékař vám může navrhnout alternativní léky či nepřijetí na léky nebo doplňky dobu před nebo po chemo zasedání.

Den léčby
Váš lékař nebo zdravotní sestra vám vědět, co si může a nemůže jíst ani pít v den svého zasedání chemoterapie. To může pomoci, aby se člena rodiny nebo přítele s sebou do léčebného sezení, pro podporu a společnost.

Viz také

Co můžete očekávat

Časování a frekvence chemoterapie sezení
Chemoterapie karcinomu prsu se obvykle podává po tři až šest měsíců, s třítýdenních cyklech. Například, pokud jste měli dnes chemoterapii, může se zobrazit následující ošetření za tři týdny, což vám období zotavení mezi léčbami. Pokud máte pokročilou rakovinu prsu, může být léčba pokračovat po dobu šesti měsíců.

V některých případech může být i Váš lékař zvolit cyklů chemoterapie, které jsou blíže u sebe, například každé dva týdny (dávky hustá chemoterapie), nikoli tři. To může snížit riziko recidivy, ale také to může vést k intenzivní vedlejších účinků.

Adjuvantní chemoterapie se obvykle zahajuje dva až šest týdnů po operaci.

Běžné kombinace drog
K dispozici je řada chemoterapeutických léků k dispozici. Protože každá žena je jiná, lékaři na míru určité typy a dávky léků (režimy) - často kombinace chemoterapeutik - pro ženy typu rakoviny prsu a její osobní anamnézu. Obecně platí, že režimy chemoterapie spadají do následujících kategorií:

 • Na bázi antracyklinů režimy. Antracykliny jsou protinádorová antibiotika, která pracují ve všech fázích buněčného cyklu životnosti. Jsou široce používá pro celou řadu druhů rakoviny, včetně rakoviny prsu. Příklady antracyklinů patří doxorubicin, epirubicin idarubicin (Idamycin PFS). Ty jsou často v kombinaci s jinými léky, jako je například cyklofosfamid (Cytoxan) a fluorouracil (5-FU). Antracykliny jsou často spojeny s vypadávání vlasů a zvracení, stejně jako dlouhodobé riziko poškození srdce při podávání ve vysokých dávkách. Pokud máte již existující srdeční onemocnění, lékař může vyhnout antracykliny režim.
 • Alkylační činidla. Cyklofosfamid je jedním z nejčastěji používá těchto látek. Cyklofosfamid snaží zastavit množení rakovinných buněk. Je to typicky v kombinaci s antracykliny, methotrexát (Trexall) a 5-FU. Methotrexat a 5-FU jsou antimetabolity, které interferují s růstem nádorových buněk tím, že nahradí klíčové bloky bílkovin stavební. Vysoké dávky cyklofosfamidu s sebou nesou riziko leukémie vyvíjí mnoho let později a možného poškození močového měchýře.
 • Taxany. Taxany (Taxol, Taxotere) inhibují mitóza, fáze do buněčného cyklu, kdy se buňka rozdělí na dvě části. Tímto způsobem mohou inhibovat růst nádoru. Taxany jsou některé z nedávno vyvinutých chemoterapii. Jsou často přidává do antracykliny režimu založeného na zvýšení celkové přežití. Taxany obvykle způsobují méně vedlejších účinků, jako je nauzea a zvracení, ale jsou spojeny s poškozením nervů při vysokých dávkách.

Je-li daná chemoterapie
Chemoterapie relace jsou obecně podává ambulantně. Většina prsu zasedání rakoviny chemo uskuteční na jednom z těchto míst:

 • Ordinace
 • Ambulantní pracoviště v nemocnici nebo na klinice

Jak je uvedeno chemoterapie
Chemoterapeutické léky mohou být v mnoha různými způsoby, včetně tablet, které užíváte doma. Ale nejčastěji jsou to podáván injekcí do žíly (intravenózně, nebo IV). To lze provést prostřednictvím:

 • Jehla IV a trubka (katétr) do ruky nebo na zápěstí.
 • Katétr portu implantované v hrudníku před zahájením chemoterapie. Tento port zůstává na svém místě po celou dobu trvání chemoterapii a eliminuje potřebu nalézt vhodnou žílu u každého léčebného sezení.

Typický chemoterapie sezení
Ne všechny chemoterapie relace jsou obdobné, ale typická relace může toto pořadí:

 • Setkáte se s poskytovatelem zdravotní péče, které se podávají na chemoterapii.
 • Můžete podstoupit krátký fyzikální vyšetření pro kontrolu teploty, puls a krevní tlak.
 • Máte katétru IV vložen.
 • Máte Vzorek krve, odebraný na krevní obraz a dalších krevních testů.
 • Setkáte se se svým lékařem, aby přezkoumaly své výsledky krevních testů a posoudit váš celkový zdravotní stav.
 • Váš lékař nařídí chemoterapie.
 • Obdržíte léky, aby se zabránilo nežádoucí účinky, jako je nevolnost, úzkost nebo zánětu.
 • Obdržíte chemoterapeutické léky. To může trvat až několik hodin (v některých případech, jako když jste v nemocnici, mohou tyto léky mít během několika dnů v kontinuální infuzi).

Po chemoterapii zasedání
Po chemoterapii relace, můžete:

 • Vyjádřete svůj katétr odstraněn.
 • Vyjádřete svůj vitální kontrolována.
 • Přehled nežádoucích účinků, které se svým poskytovatelem zdravotní péče.
 • Příjem recepty na léky, které můžete mít doma pomáhat s vedlejšími účinky.
 • Být doporučeno pít hodně tekutin.
 • Přijímat pokyny o správné zacházení s tělesnými tekutinami, jako je moč, stolice, zvracení, sperma a vaginální sekret, protože ty mohou obsahovat některé chemoterapeutické léky pro příštích 48 hodin. To může zahrnovat pouze splachování toalety dvakrát po použití.

Některé ženy se cítí dobře po chemoterapii sezení a může se vrátit k jejich pravidelnými spoji, ale jiní mohou cítit nežádoucí účinky mnohem rychleji. Možná budete chtít zařídit, aby někdo tě odvezl domů poté, alespoň pro prvních několika sezeních, až uvidíte, jak se cítíte později.

V průběhu chemoterapie
Po několika sezeních, můžete být schopni předpovědět přesněji, když se budete cítit dobře, a když budete muset snížit zpět na činnostech. Označení kalendáře nebo vedení deníku vám mohou pomoci sledovat všeobecnou odpověď na chemoterapii sezení a pomůže vám naplánovat události odpovídajícím způsobem.

Po léčebný plán úzce je nejlepší způsob, jak získat co nejvíce těžit ze svého chemoterapii. Pokud nežádoucí účinky příliš obtížné, diskutovat o nich s lékařem. Je pravděpodobné, že on nebo ona bude moci upravit dávku nebo typ léku chemoterapie, kterou získáváte nebo předepsat jiné léky k minimalizaci nežádoucích účinků.

Viz také

Výsledky

Po dokončení chemoterapie, bude Váš lékař naplánovat následné návštěvy - obvykle každé čtyři až šest měsíců, a pak méně často déle zůstat rakovina-free. To bude třeba udělat, aby vás sledovat dlouhodobých vedlejších účinků a ke kontrole recidivy rakoviny prsu. Testy a postupy při následné péče patří:

 • Pečlivém přezkoumání vaší anamnézy, a to zejména jakékoli známky nebo příznaky, které pozorujete po chemoterapii
 • Fyzikální vyšetření, včetně vyšetření prsu
 • Roční Mamogram
 • Kostní hustota testování

Testy jako nádorový marker testů, testů jaterních funkcí, kostní skeny a Rentgeny jsou obecně nedoporučuje, pokud existuje zvláštní potřeba. Další zobrazovací testy jsou obvykle zapotřebí pouze tehdy, pokud je podezření na opakování.

Viz také