Amputace prsu

Definice

Amputace prsu je chirurgický zákrok k odstranění všech prsní tkáně z prsu jako způsob, jak k léčbě nebo prevenci rakoviny prsu.

Pro ty, kteří se v časném stadiu rakoviny prsu, může být jeden mastektomie možnost léčby. Prs šetřící operace (lumpektomii), ve kterém je pouze nádor odstraněn z prsu, může být další možností. Rozhodování mezi mastektomii a lumpektomii může být obtížné. Oba postupy jsou stejně účinné. Ale lumpektomii není volba pro každého s rakovinou prsu, a jiní dávají přednost podstoupit amputaci prsu.

Novější mastektomie techniky mohou zachovat prsu kůže a umožňují přirozenější vzhled prsou po postupu. Operace obnovit tvar prsu - tzv. Rekonstrukce prsu - může být provedeno současně s vaší mastektomii nebo při druhé operaci na později.

Viz také

Proč se to dělá

Mastektomie se používá k odstranění všech prsní tkáně, pokud máte rakovinu prsu nebo jsou zvláště vysoké riziko vzniku to. Můžete mít mastektomie k odstranění jednoho prsu (mastektomie jednostranný) nebo obě prsa (bilaterální mastektomie).

Amputace prsu při léčbě rakoviny prsu
Amputace prsu může být možnost léčby pro mnoho typů rakoviny prsu, včetně:

 • Duktální karcinom in situ (DCIS), nebo neinvazivní karcinom prsu
 • Etapy 1 a 2 (v počáteční fázi), rakovina prsu
 • Stage 3 (lokálně pokročilý) rakovina prsu - nejčastěji po chemoterapii zmenšit nádor
 • Zánětlivá karcinomu prsu - nejčastěji po chemoterapii
 • Pagetova nemoc prsu
 • Lokálně recidivující karcinom prsu

Lékař Vám může doporučit mastektomii místo lumpektomii navíc záření, jestliže:

 • Máte dva nebo více nádorů v oddělených částech prsu.
 • Máte rozšířené nebo maligní vyhlížející vápenatých usazenin (microcalcifications) po celém prsu, které byly určeny jako rakovina po biopsii prsu.
 • Vy jste dříve ozařování na prsou regionu a rakovina prsu se vracel v prsu.
 • Jste těhotná a záření vytváří nepřijatelné riziko pro Vaše nenarozené dítě.
 • Měli jste lumpektomii, ale rakovina je stále přítomen na okrajích (marže) v operované oblasti, a existují obavy o rakovině jinde v prsu.
 • Nosíte genovou mutaci, která vám dává vysoké riziko vzniku druhé rakovinu prsu.
 • Máte velký nádor vzhledem k celkové velikosti prsu. Nesmíte mít dostatek zdravé tkáně vlevo po lumpektomii pro dosažení přijatelné kosmetický výsledek.
 • Máte onemocnění pojivové tkáně, jako je například sklerodermie a lupus, a nemohou tolerovat vedlejší účinky záření na kůži.
 • Si žít daleko od zařízení, záření, a to by bylo velmi obtížné, aby se tam na léčbu po delší časové období.

Amputace prsu, aby se zabránilo rakoviny prsu
Můžete také zvážit mastektomii, pokud nemáte rakovinu prsu, ale mají velmi vysoké riziko vzniku onemocnění. Preventivní (profylaktické), nebo ke snížení rizika mastektomii zahrnuje odstranění obou prsou a výrazně snižuje riziko vzniku rakoviny prsu v budoucnosti. Profylaktická mastektomie je vyhrazena pro ženy s velmi vysokým rizikem vzniku rakoviny prsu, která je určena silnou rodinnou anamnézou karcinomu prsu nebo přítomnost určitých genetických mutací, které zvyšují riziko vzniku rakoviny prsu.

Viz také

Rizika

Rizika mastektomii patří:

 • Krvácející
 • Infekce
 • Bolest
 • Otok (lymfedém) na paži
 • Tvorba tvrdých jizevnaté tkáně v místě chirurgického zákroku
 • Ramenní bolest a ztuhlost
 • Necitlivost, zejména pod paží, z odstranění lymfatických uzlin
 • Nahromadění krve v místě chirurgického zákroku (hematom)

Viz také

Jak se připravit

Seznamte se se svým lékařem konzultovat své možnosti
Před operací, setkáte s chirurgem a anesteziologem diskutovat o provozu, zkontrolovat zdravotní historii a určit plán pro svůj anestezii. To je ten správný čas klást otázky a ujistěte se, že postupu, včetně důvodů pro a rizika operace. Otázkou k diskusi je, zda budete mít rekonstrukce prsu a kdy. Jednou z možností může být, že rekonstrukce provedena ihned po mastektomii, když jste ještě v narkóze.

Mastektomii. Mastektomie pro léčbu rakoviny prsu.
Mastektomii. Mastektomie pro léčbu rakoviny prsu.

Rekonstrukce prsu mohou zahrnovat:

 • Použití prsu expandéry nebo gel či silikonové implantáty
 • Použití Vašeho těla, tkáně (autologní tkáň rekonstrukce)
 • Pomocí kombinace tkáňové rekonstrukce a implantáty

Rekonstrukce prsu je složitý postup provádí plastický chirurg, také volal rekonstrukční chirurg. Pokud plánujete rekonstrukci prsu ve stejnou dobu jako mastektomii se setkáš s plastickým chirurgem před operací.

Příprava na operaci
Budete mít instrukce o omezení před operací a další věci, které potřebujete vědět, včetně:

 • Informujte svého lékaře o všech vitamínů, léků nebo doplňků užíváte. Některé látky mohou interferovat s chirurgií.
 • Přestaňte užívat aspirin nebo jiné léky na ředění krve. Týden nebo déle před operací, vyhnout se léky, které mohou zvýšit riziko nadměrného krvácení. Mezi ně patří aspirin, ibuprofen (Advil, Motrin, aj.) a další léky proti bolesti a léky na ředění krve (antikoagulancia), jako je například warfarin (Coumadin).
 • Nejezte ani nepijte 8 do 12 hodin před operací. Obdržíte konkrétní pokyny od svého zdravotnického týmu.
 • Připravte se na pobyt v nemocnici. Zeptejte se svého lékaře, jak dlouho lze očekávat, aby zůstali v nemocnici. Přineste župan a pantofle, které vám pomohou, aby vaše pohodlí v nemocnici. Sbalit tašku s kartáček na zuby a něco vám pomohou trávit čas, jako je například kniha.

Viz také

Co můžete očekávat

Amputace prsu je zastřešující termín pro několik různých postupů. Kromě odstranění jednoho nebo obou prsů, může být chirurgická také zahrnovat odstranění mízních uzlin v podpaží, zda rakovina se rozšířila. Pro axilární lymfadenektomie, chirurg odstraní řadu uzlů ze svého podpaží na straně nádoru. V sentinelové lymfatické uzliny, váš lékař odstraní pouze první jeden nebo dva uzly, do kterých nádor kanalizace (sentinelových uzlin). Ty jsou pak testovány na rakovinu. Není-li rakovina je dar, není třeba dále mízní uzliny být odstraněny. Jestliže rakovina je dar, bude chirurg odstranit více mízních uzlin v podpaží.

Různé typy mastektomii jsou:

 • Modifikovaná radikální mastektomii. Editována radikální mastektomie zahrnuje odstranění celého prsu, včetně prsní tkáně, kůže, dvorce a bradavky. Ostění nad prsními svaly a někdy i část hrudní stěny je také odstraněna, stejně jako většina z lymfatických uzlin podpaží (axilární lymfadenektomie kompletní). Tento postup lze doporučit pro velké nádory nebo v případě, že rakovina se rozšířila do lymfatických uzlin.
 • Jednoduchý (celkem) mastektomie. Jednoduchý mastektomii zahrnuje odstranění celého prsu, včetně prsní tkáně, kůže, dvorce a bradavky. Biopsie sentinelové uzliny může být provedeno v době jednoduchého mastektomii.
 • Kůže šetřící mastektomii. Kůži šetřící mastektomii zahrnuje odstranění celé prsní tkáně, bradavky a dvorce, ale ne prsu kůži. Rekonstrukce prsu se provádí ihned po mastektomii. Kůže šetřící mastektomie nemusí být vhodné pro větší nádory.
 • Vsuvka šetřící (subkutánní) mastektomie. Bradavka šetřící mastektomii zahrnuje odstranění pouze prsní tkáně a tím šetří kůži, bradavka, dvorec a svaly hrudní stěny. Biopsie sentinelové uzliny může být rovněž provedeno. Rekonstrukce prsu se provádí bezprostředně po ní.

Před zákrokem
Váš lékař nebo zdravotní sestra Vám poradí, kdy přijet do nemocnice. Amputace prsu bez rekonstrukce trvá obvykle jeden-tři hodiny. To obvykle vyžaduje jedno-až dvoudenním pobytu v nemocnici, ale stále více a více lidí se jít domů ve stejný den jako operace. Pokud máte oba prsy odstraněny (oboustrannou mastektomii), očekávat, že stráví více času v operaci a možná i více času v nemocnici. Pokud máte rekonstrukce prsu po mastektomii, postup také trvá déle.

Pokud máte biopsie sentinelové uzliny, před operací i radioaktivní látka nebo modré barvivo, nebo se aplikuje do prostoru kolem nádoru nebo kůže nad tumorem. Barvivo se bude cestovat do sentinelové uzliny nebo uzliny, což lékař zjistit, kde jsou, a jejich odstranění během chirurgického zákroku.

V průběhu řízení
Amputace prsu je obvykle provádí v celkové anestezii, takže si nejste vědomi během operace. Váš lékař začíná tím, eliptický řez kolem své hrudi. Prsní tkáň je odstraněna a, v závislosti na postupu, ostatní části prsu také odstraněny. Bez ohledu na typ mastektomii máte, některé prsní tkáň a lymfatické uzliny být zaslány do laboratoře k analýze.

Pokud máte rekonstrukce prsu ve stejnou dobu jako mastektomii se plastický chirurg koordinovat s prsu chirurg musí být k dispozici v době operace. Jednou z možností rekonstrukce prsu zahrnuje umístění dočasné tkáňové expandéry za svalů hrudní stěny. Tyto dočasné expandéry bude tvořit nový prsu kopec.

Pro ženy, které budou mít radioterapie po operaci, jednou z možností je umístit dočasné tkáňové expandéry na hrudi držet prsa kůži v místě. To vám umožní odložit konečné rekonstrukce prsu až po radioterapii. Pokud plánujete mít radioterapie po operaci, setkat se s radiační onkolog před operací projednat výhody a rizika, a jak radiace ovlivní vaše možnosti rekonstrukce prsu.

Mastektomie na vzniku rakoviny prsu. Seznamte se se svým lékařem prodiskutovat vaše možnosti.
Mastektomie na vzniku rakoviny prsu. Seznamte se se svým lékařem prodiskutovat vaše možnosti.

Jako je operace dokončena, je řez uzavřen stehy (stehy), které buď rozpustit nebo později odstraněn. Můžete také mít jeden nebo dva malé plastové trubky na místo, kde byl odstraněn prs. Trubky vyteče tekutinou, které se hromadí po operaci. Zkumavky se přišije na místo, a konce jsou připojeny k malé drenážní vak.

Po zákroku
Po operaci, můžete očekávat, že:

 • Být přijata na pooperační pokoj, kde jsou sledovány krevní tlak, puls a dýchání
 • Už obvaz (obinadlo) přes chirurgii stránkách
 • Pociťovat bolest, necitlivost a nepfiivfieli pocit ve vašem podpaží
 • Přijímat pokyny o tom, jak pečovat o sebe doma, včetně péče o vaše řezu a kanalizace, rozpoznávat příznaky infekce a porozumění činnosti omezení
 • Promluvte si s zdravotnického týmu o tom, kdy k obnovení podprsenku nebo nosit Prsní protéza
 • Být uvedeny předpisy pro léky proti bolesti a případně antibiotik

Viz také

Výsledky

Výsledky vašeho patologie zprávy by měly být k dispozici během týdne či dvou po vašem mastektomii. K následné návštěvy, může váš lékař vysvětlit zprávu.

Pokud potřebujete další léčbu, může Váš lékař vás odkázat na:

 • Radiační onkolog diskutovat radiační léčby, které mohou být doporučeno, pokud měl velký nádor, mnoho lymfatických uzlin, které pozitivně testován rakoviny, rakoviny, která se rozšířila do kůže nebo bradavky, nebo rakovina, která zbývá po mastektomii
 • Onkolog diskutovat o jiné formy léčby po operaci, jako je hormonální terapie, pokud vaše rakovina je citlivé na hormony nebo chemoterapií, nebo obojí
 • Plastický chirurg, pokud uvažujete o rekonstrukci prsu
 • Poradce nebo skupina podpory, které vám pomohou vyrovnat se s karcinomu prsu

Viz také