Adult zdraví

Kontaktní čočky: Co je třeba vědět před nákupem

Zajímalo by mě, nejvhodnější typ kontaktních čoček pro vaše vidění problému, životní styl nebo rozpočet? porovnat výhody a nevýhody konkrétních typů kontaktních čoček.

Přemýšlíte o snaze kontaktní čočky? Kontaktní čočky jsou mnohem univerzálnější než kdy předtím. Začněte tím, že pochopení klady a zápory běžných typů kontaktních čoček - a základní pravidla pro prevenci očních infekcí.

Měkké kontaktní čočky

Měkké kontaktní čočky jsou nejoblíbenější typ kontaktních čoček a to jak v Evropě a ve světě. Měkké kontaktní čočky mohou být použity k nápravě různé problémy se zrakem, včetně:

 • Krátkozrakost (myopie)
 • Dalekozrakost (hypermetropie)
 • Rozmazané vidění (astigmatismus)
 • Věkem ztráta close-up vize (presbyopie)

Měkké kontaktní čočky vyhovují tvaru vašeho oka. Jsou pohodlné a mají tendenci zůstat na svém místě dobře, tak jsou dobrou volbou, pokud se účastníte ve sportu nebo vést aktivní životní styl.

Měkké kontaktní čočky přicházejí v různých typů, například:

 • Denní nošení. Denní nošení, měkké kontaktní čočky jsou obvykle nejméně nákladné variantě. Můžete nosit kontaktní čočky během dne, a odstranit je každý večer se musí čistit a dezinfikovat. Jak dlouho můžete použít jeden pár denní nošení čoček se liší v závislosti na výrobci.
 • Rozšířená opotřebení. Můžete nosit rozšířit nosíte měkké kontaktní čočky, zatímco spíte, ale musí být odstraněn pro čištění a dezinfekci alespoň jednou týdně. Je to stále důležité být opatrný s noční použití, ačkoli, protože to zvyšuje riziko očních infekcí - iv případě, že čočky byly schváleny pro prodloužené nošení.
 • Jednorázové. Jednorázové měkké kontaktní čočky jsou obecně nejdražší varianta. Můžete nosit kontaktní čočky během dne a odstranit je v noci. Nemusejí být vyčištěny nebo dezinfikovány. Můžete jednoduše použít pro doporučenou časovém rámci - například denně, týdně nebo měsíčně - a zbavit se jich. Můžete zvážit jednorázové čočky, pokud budete nosit kontakty pouze příležitostně, nemůžete tolerovat Dezinfekční roztok nebo umístit důraz na pohodlí.

Tvrdé kontaktní čočky

Pevné, plyn propustné čočky nebo tvrdé kontaktní čočky, poskytují čistý a ostrý zrak u většiny problémy se zrakem. Tvrdé kontaktní čočky mohou být zvláště přitažlivé, pokud jste vyzkoušeli kontaktní čočky a byl spokojen s výsledky.

Tvrdé kontaktní čočky jsou často více prodyšné než jsou měkké kontaktní čočky, které snižuje riziko očních infekcí. Většina pevných kontaktních čoček musí být odstraněn pro čištění a dezinfekci v noci.

To může trvat až týden, aby se přizpůsobily tvrdých kontaktních čoček, a oni jsou více pravděpodobné, že sklouznout střed oka, než jsou měkké kontaktní čočky - což by mohlo vést k nepohodlí a rozmazané vidění.

Pokud váš předpis nezmění a pečovat o své tvrdé kontaktní čočky, můžete použít stejné dvojice objektivů až na dva až tři roky.

Viz také

Kontaktní čočky: Co je třeba vědět před nákupem

Specializované kontaktní čočky

V závislosti na vašich potřebách vidění, měli byste zvážit specializovaných kontaktních čoček, například:

 • Hybridní kontaktní čočky. Hybridní kontaktní čočky mají pevný (plyn propustné) centrum obklopené měkkým vnějším kroužku. Hybridní kontaktní čočky by mohla být možnost, pokud máte nepravidelné zakřivení rohovky (keratokonus) nebo máte problémy sobě tradiční tvrdé čočky.
 • Bifokální nebo multifokální kontaktní čočky. Tyto čočky, které jsou k dispozici jak v měkké a tvrdé odrůd, lze korigovat krátkozrakost, dalekozrakost a astigmatismus v kombinaci s věkem ztráty close-up vidění (presbyopie).
 • Tónovaná skla, kontaktní čočky. Některé kontaktní čočky jsou zabarvené, a to buď pro kosmetické nebo léčebné účely - k posílení vnímání barev nebo pomoci kompenzovat barvosleposti, například. Vyhněte kostým nebo dekorativní kontaktní čočky, ačkoli. Tyto čočky mohou poškodit vaše oči a způsobit potenciálně závažné oční infekce.

Získání správné uložení

Pokud se rozhodnete, že chcete zkusit kontaktní čočky, poraďte se se svým očním lékařem nebo jinou péči o oční specialista pro důkladné oční vyšetření a montáž.

Plán sledování zkoušky, doporučuje svým specialistou na péči o oči. Možná budete muset navazující zkoušku po jednom týdnu, jeden měsíc a šest měsíců a poté jednou za rok.

Vyhnout oční infekce

Nošení kontaktních čoček jakéhokoliv typu zvyšuje riziko infekce rohovky, jen proto, že kontaktní čočky snižuje množství kyslíku, který sahá až do rohovky. Oční infekce nejsou nevyhnutelné, nicméně.

Aby se zabránilo infekcím:

 • Správné hygienické praxe. Umyjte, opláchněte a osušte ruce před manipulací s kontakty.
 • Odstraňte své kontakty předtím, než jdete spát. To platí pro prodloužené nošení kontakty, taky. I když delším nošení kontakty jsou určeny k nošení přes noc, kontinuální opotřebení výrazně zvyšuje riziko očních infekcí.
 • Zamezte kontaktu s vodou. Sundejte si kontaktní čočky před koupat, plavat nebo použít vířivku.
 • Nepoužívejte kontaktní čočky navlhčete slinami. Odolejte pokušení dát jakékoliv kontaktní čočky do úst, aby je mokrý.
 • Dávejte pozor při řešení kontaktních čoček Používejte pouze komerčně připravené, sterilní výrobky určené speciálně pro daný typ kontaktních čoček, které nosíte -. Ne vodu nebo domácí solný roztok. Roztok zlikvidujte v případě kontaktních čoček pokaždé, když dezinfikovat čočky, a ne "vršek" staré řešení, které je již v dané věci.
 • "Rub a opláchněte" čočky. Jemně otřete čočky, zatímco vy jste jejich čištění, i když se rozhodnete ne-rub řešení.
 • Dávejte pozor na datum vypršení platnosti. Nepoužívejte kontaktní řešení, které je kolem expirace.
 • Vyměňte kontaktní čočky a pouzdra dle doporučení výrobce Následujte pokyny pro výměnu Vaše kontaktní čočky -. A nahradit své kontaktní čočky případ jednou za tři až šest měsíců.

I při správném používání a údržbě, suché oči mohou být problémem pro nositele kontaktních čoček. Pokud jsou vaše oči jsou svědivé nebo červené, odeberte Vaše kontaktní čočky a používat lubrikační oční kapky.

Adult zdraví. Hybridní kontaktní čočky.
Adult zdraví. Hybridní kontaktní čočky.

Pokud je vaše vize se stává rozmazaný nebo narazíte bolest očí, citlivost na světlo nebo jiné problémy, sundejte si kontaktní čočky a obraťte se na svého očního specialisty na péči o rychlé ošetření.

Viz také

Adult zdraví