Adult zdraví

Orální zdraví: Okno pro vaše celkové zdraví

Vaše orální zdraví je mnohem důležitější, než si možná uvědomujete. Získejte fakta o tom, jak zdraví Vašich zubů a dásní úst, může mít vliv na celkový zdravotní stav.

Věděli jste, že vaše zdraví ústní dutiny může nabídnout indicie o vaše celkové zdraví - nebo, že problémy v ústech může mít vliv na zbytek svého těla? Pochopit intimní spojení mezi orálního zdraví a celkový zdravotní stav a to, co můžete udělat pro ochranu sami.

Jaké je spojení mezi orálního zdraví a celkový zdravotní stav?

Stejně jako mnoho jiných oblastech těla, vaše ústa jsou plná bakterií - většina z nich neškodná. Normálně přirozená obrana a dobré ústní péči, jako je denní kartáčování a používání dentální nitě, mohou mít tyto bakterie pod kontrolou. Nicméně, bez řádné ústní hygieny, bakterie se mohou dostat úrovní, které by mohly vést k ústní infekce, jako je například zubní kaz a onemocnění dásní.

Kromě toho, některé léky - jako sliznice, antihistaminika, léky proti bolesti a diuretika - může snížit slin. Sliny odplaví jídlo a neutralizuje kyseliny produkované bakteriemi v ústech, tím budete chránit před mikrobiálním invaze nebo přerůstání, které by mohly vést k onemocnění.

Adult zdraví. Kardiovaskulární choroby.
Adult zdraví. Kardiovaskulární choroby.

Studie také ukazují, že ústní bakterie a zánět spojený s parodontitidou - těžkou formou onemocnění dásní - může hrát roli u některých onemocnění. Kromě toho mohou některé nemoci, jako je cukrovka a HIV / AIDS, snížit odolnost organismu proti infekci, takže ústní zdravotní problémy závažnější.

Viz také

Orální zdraví: Okno pro vaše celkové zdraví

Jaké podmínky mohou být spojeny s zdraví ústní dutiny?

Vaše orální zdraví může mít vliv, být ovlivněna nebo přispějí ke vzniku různých onemocnění a zdravotních potíží, včetně:

 • Endokarditida. Endokarditida je infekce vnitřní výstelky srdce (endokardu). Endokarditida obvykle dochází, když bakterie nebo jiné bakterie z jiné části těla, jako úst, šíří krevního oběhu a připojí na poškozených místech ve vašem srdci.
 • Kardiovaskulární onemocnění. Některé výzkumy naznačují, že onemocnění srdce, ucpané tepny a cévní mozkové příhody mohou být spojeny s zánětu a infekce ústní bakterie, které mohou způsobit.
 • Těhotenství a porod. Paradentóza byla spojena s předčasným porodem a nízkou porodní hmotností.
 • . Diabetes Diabetes snižuje odolnost organismu proti infekcím - uvedení dásně v ohrožení. Onemocnění dásní se zdá být častější a závažnější u lidí, kteří mají diabetes. Výzkum ukazuje, že lidé, kteří mají onemocnění dásní mít těžší řídit jejich hladiny cukru v krvi.
 • HIV / AIDS. Ústní problémy, jako jsou bolestivé slizniční léze, jsou běžné u lidí, kteří mají HIV / AIDS.
 • . Osteoporóza Osteoporóza - která způsobuje kosti stávají slabé a křehké - mohou být spojeny s úbytkem kostní hmoty a parodontu ztrátou zubů.
 • Alzheimerova choroba. Ztráty zubů než 35 let může být rizikovým faktorem pro Alzheimerovu chorobu.
 • Ostatní podmínky. Další podmínky, které by mohly být spojeny s ústní hygieny patří Sjögrenův syndrom - onemocnění imunitního systému, které způsobuje sucho v ústech - a poruch příjmu potravy.

Protože těchto potenciálních vazeb, ujistěte se, oznamte svému stomatologovi, pokud užíváte nějaké léky nebo jste měli nějaké změny ve Vašem celkové zdraví - zejména pokud jste měli nějaké nedávné nemoci, nebo máte chronický stav, jako je cukrovka.

Jak mohu chránit své zdraví ústní dutiny?

Chcete-li chránit své zdraví ústní dutiny, praxi dobré ústní hygieny každý den. Například:

 • Čistěte si zuby nejméně dvakrát denně.
 • Floss denně.
 • Jezte zdravě a hranice mezi-jídlo občerstvení.
 • Nahraďte kartáček každé tři až čtyři měsíců, nebo dříve, pokud štětiny jsou roztřepené.
 • Naplánovat pravidelné zubní prohlídky.

Také, obraťte se na svého zubaře, jakmile ústní zdravotní problém. Pamatujte si, že péči o vaše zdraví ústní dutiny je investicí do vašeho celkového zdraví.

Viz také

Adult zdraví