Adult zdraví

Nedostatek spánku: znát rizika

Spánková deprivace je běžné, ale to neznamená, že o nic méně nebezpečné. Zjistěte, jak nedostatek spánku může ovlivnit svou mysl, váhu a imunitní systém.

Spánková deprivace je mnohem škodlivější, že byste mohli realizovat. Porozumět možných důsledků nedostatku spánku a co můžete dělat o tom.

Co je spánková deprivace?

Nedostatek spánku dochází, když nemáte dostatek spánku cítit upozornění a odpočatý. Zatímco množství spánku člověk potřebuje, se liší jen málo, většina dospělých potřebují sedm až osm hodin spánku každou noc.

Spánková deprivace může dojít, pokud nemáte dostatek celkový počet hodin spánku, nebo v důsledku špatné kvality spánku. Časté příčiny spánku patří pracovní doby, zdravotní stav, stres a osobní povinnosti, jako je například péče o dítě nebo nemocného blízkého člověka.

Viz také

Nedostatek spánku: znát rizika

Jaká jsou rizika nedostatku spánku?

Spánková deprivace způsobuje nadměrné denní ospalosti. Důsledky nedostatku spánku mohou zahrnovat:

  • Změny kognitivních funkcí. Výzkum ukazuje, že lidé, kteří si nedostatečně spát po mnoho nocí nevykonávají stejně jako na komplexní duševní úlohy stejně jako lidé, kteří si blíže na sedm hodin spánku za noc. Nedostatek spánku může také způsobit podrážděnost, snížené libido a špatný úsudek.
  • Zvýšení tělesné hmotnosti. Spící méně než pět hodin večer může zvýšit pravděpodobnost hmotnosti. To může být proto, že trvání spánku ovlivňuje hormony regulující hlad a povzbuzuje chuť k jídlu. Spánku vede k únavě, což může mít za následek méně fyzické aktivity.
  • Vysoký krevní tlak. Spící pět hodin nebo méně, na noc může zvýšit riziko vzniku vysokého krevního tlaku nebo zhoršení již tak vysokého krevního tlaku.
  • Oslabený imunitní systém. Studie ukazují, že lidé, kteří nemají dostat kvalitní spánek nebo dostatek spánku jsou více pravděpodobné, že si nemocný po vystavení viru, jako je nachlazení. Nedostatek spánku může také ovlivnit, jak rychle obnovit pokud onemocní.
  • Pády. Nadměrná spavost je hlavní příčinou nehod osobních a nákladních automobilů.
  • Kvalita života. Nedostatek spánku může způsobit, že snížit zpět na zábavní aktivity v důsledku únavy. Nevhodný ospalost nebo neplánované spánek může také způsobit tření v práci a doma.
Adult zdraví. Změny kognitivních funkcí.
Adult zdraví. Změny kognitivních funkcí.

Nedávná studie také uvádí, že lidé, kteří spali méně než šesti hodin večer měli vyšší celkové riziko předčasného úmrtí než muži, kteří spali šest hodin a více nocí.

Jaký je nejlepší způsob, jak se vypořádat s nedostatkem spánku?

Nejlepší způsob, jak překonat únavu způsobenou nedostatkem spánku je, aby vyhovoval vašim potřebám spánku - buď zvýšením množství času spíte nebo zlepšení kvality spánku. Pokud je to možné, spát, dokud se probudí na své vlastní cítění upozornit na několik dní v řadě. Strategické krátké zdřímnutí - méně než 30 minut - může rovněž pomoci. Pokud víte, že se chystáte zažít nedostatek spánku, jak se dospávat předem může snížit vliv na bdělost a výkonnost.

Pokud spí nebo podřimuje není možné, může fyzická aktivita, kofein, jasné světlo, expozice nebo léky na předpis dočasně pomůže vypořádat se s nedostatkem spánku. Mějte však na paměti, že neexistuje žádná náhrada za dostatek kvalitního spánku.

Viz také

Adult zdraví